Dziś w zawodach biegowych może wystartować każdy
fot. Pixabay.com

Półmaratony, maratony, biegi na krótsze dystanse to u nas już nieodłączna część imprez sportowych w ciągu roku. Może w nich wystartować każdy, kto tylko zechce i czuje się dobrze przygotowany. Jak więc zrobić to pierwszy raz? Przeprowadzimy Was przez to krok po kroku!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/pierwsze-zawody-biegowe-poradnik/

Krok pierwszy: Wybór odpowiedniego biegu i zapisy

Oferta imprez biegowych jest dziś tak szeroka, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Warunkiem, który powinniśmy jednak spełnić, jest dobranie biegu do możliwości kondycyjnych. Jeśli więc biegamy raz w tygodniu po 5 kilometrów, maraton lub bieg górski nie jest dla nas jeszcze tym biegiem, na który powinniśmy się zapisać. Lepiej wówczas wybrać zawody na krótszych dystansach. W internecie znajdziemy strony www, poświęcone imprezom biegowym w Polsce. One ułatwią wybranie odpowiedniej oraz zapisanie się na nią.

Zapisu najprościej dokonać drogą internetową. Przez specjalny formularz na stronie organizatora, wypełniamy swoje dane osobowe oraz deklarujemy, że nasz stan zdrowia pozwala na udział w zawodach. Poza tym najczęściej w ciągu kilku dni dokonać musimy również opłaty startowej. To ona potwierdza nasz udział w biegu i jest równoznaczna z zapisaniem na listę startową.

Krok drugi: Odbiór pakietu startowego i start w biegu

W dniu zawodów lub też dzień przed należy odebrać pakiety startowe. W ich skład poza różnego rodzaju materiałami sponsorskimi wchodzą przede wszystkim numer startowy zawodnika oraz czip z czytnikiem czasu. Czip często zainstalowany jest w kartce z numerem, czasami trzeba go jednak przywiązać na przykład do buta. Ponadto w skład pakietu wchodzą też często koszulki dedykowane danym zawodom oraz przekąski na trasę biegu czy też napoje izotoniczne.

Najczęściej 15 minut przed rozpoczęciem biegu, biegacze ustawiają się przed linią startu. Wiele imprez biegowych rozpoczyna się wspólną rozgrzewką, przy dopingu kibicujących.

Krok trzeci: Bieg

Podczas biegu warto dostosować tempo do swoich możliwości kondycyjnych i nie sugerować się tym, z jaką intensywnością biegną zawodnicy koło nas. Tłum i emocje i tak będą nas niosły szybciej, niż podczas samotnych treningów, nie należy jednak zniechęcać się, gdy szczególnie na początku wyprzedza nas coraz więcej osób.

Jeśli startujemy w zawodach na krótkim dystansie, warto pamiętać o piciu. Nawet na zawodach na 5 km co jakiś czas stoją wolontariusze, którzy podają zawodnikom wodę do picia. Jeśli natomiast startujemy w półmaratonie czy maratonie, niezbędne będą również żele lub przekąski, które uzupełnią zapas glikogenu.

Gdy dobiegniemy do mety, nasz czas zostanie zarejestrowany dzięki czipowi. O wynikach dowiemy się ze strony internetowej organizatora. Coraz częściej zawodnicy otrzymują również takie informacje smsem.

Zobacz też: http://silawnas.pl/najwazniejsze-zasady-trenowania/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here