Lampy bakteriobójcze

Urządzenia te w obecnych czasach mają coraz szersze zastosowanie.Lampa bakteriobójcza wytwarza promieniowanie ultrafioletowe typu C. Dzięki temu ma właściwości dezynfekujące, a więc także bakteriobójcze. Lampy bakteriobójcze produkowane są w wersjach o różnej mocy. Oczywiście im większa moc, tym większą powierzchnię można zdezynfekować. Są lampy, którym także praca w szpitalu nie jest straszna i z powodzeniem w placówkach medycznych mogą być stosowane.

Rozróżniamy trzy typy tych urządzeń:

– przepływowe,
– bezpośredniego działania,
– dwufunkcyjne.

Podział taki dokonany został ze względu na różne tryby pracy.

Lampy bakteriobójcze przepływowe charakteryzuje właśnie przepływ powietrza.

Lampa przepływowa składa się z dwóch głównych części: promiennika w szczelnej obudowie oraz wentylatorów. Powietrze jest zasysane z zewnątrz, a następnie wewnątrz obudowy napromieniowywane ultrafioletem typu C. Dzięki szczelności obudowy taka lampa bakteriobójcza może pracować przy obecności ludzi. Promieniowanie nie wydostaje się z lampy, nie trzeba się go więc obawiać.

Cechą szczególną lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania jest właśnie bezpośredniość naświetlania. Lampy tego typu nie mają wentylatorów. Stąd promiennik musi być odsłonięty. Dzięki temu lampa naświetla powietrze bezpośrednio, ale także wszystko, co znajduje się w jej otoczeniu.

W związku z tym, że promieniowanie UV C jest szkodliwe nie tylko dla bakterii i wirusów, ale również niestety dla ludzi i zwierząt — w czasie pracy lampy nie można przebywać w jej pobliżu.

Uniwersalną lampą jest trzecia: dwufunkcyjna. Łączy bowiem cechy obu poprzednich. Takie lampy mogą pracować w wybranych trybach. Mogą być zastosowane jako lampy bakteriobójcze przepływowe. Wtedy bez problemów ludzie i zwierzęta mogą przebywać w ich pobliżu. Jeśli natomiast lampa działa w trybie bezpośrednim — pracować mogą jedynie w pustym pomieszczeniu.

Czy lampy bakteriobójcze są skuteczne?

Z badań niezbicie wynika, że lampy bakteriobójcze wykazują bardzo dużą skuteczność dezynfekcji.

Więcej: https://www.nuzle.pl/praca-w-szpitalu.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here