wkładki do biegania

Każda osoba, która na co dzień zajmuje się profesjonalnym uprawianiem sportu, wie, jak ważne jest unikanie urazów i jak ciężkie mogą być powroty do pełnej sprawności. Aktywności jak bieganie mocno angażują dolne grupy mięśni oraz kolana, lecz to właśnie stopy są pierwszym elementem, na jaki warto w kontekście zdrowia zwrócić uwagę. Odpowiednie buty czy ułożenie stopy nie zawsze w pełni zamortyzują nacisk na powierzchnię. Aby uniknąć takich niepożądanych zmian w narządzie ruchu, nieprawidłowo ułożoną stopę warto skorygować indywidualnie dobraną wkładką.

Czy wkładki do biegania są w stanie pomóc?

Atutem dobrze dobranych wkładek jest ich indywidualny charakter. Poprzez personalizację wkładki do biegania stopa jest w stanie idealnie ułożyć się w bucie. Nie ma to jednak nic wspólnego ze standardowym dobieraniem buta do stopy. Jak wiadomo każde buty, tak samo i te do biegania są produkowane masowo, dlatego też zanika efekt indywidualności oraz jakości jak przy dobraniu obuwia wprost na stopę. Przy takim efekcie wkładki do biegania są jak proteza pozwalająca się ułożyć stopie na powierzchni buta i pracować wedle własnych potrzeb i w zgodzie z jej naturalną ruchomością. Przy odpowiednio wybranych wkładkach do biegania nie ma mowy o występowaniu marginesu błędu przy złym ułożeniu butów względem stopy. Wkładki dla biegaczy mają za zadanie wypełnić tę różnicę poprzez dopasowanie się do pięty, stępu, stopy, czyli śródstopia względem ustawienia neutralnego, pronacji lub supinacji. Buty pod kątem supinatorów czy pronatorów nie ustawiają tak dokładnie stopy pod wysiłek jak mogą to zrobić wkładki, zarówno w momencie biegania jak i odpoczynku, lecz pod całą stopę.

O czym należy pamiętać, wybierając wkładki do biegania?

Najważniejsze jest, by wkładek do biegania nie wybierać w pośpiechu. Mają one mieć wymiar charakterystyczny dla konkretnego ułożenia stopy, więc nie należy się z tym śpieszyć. Należy zwrócić uwagę na to, by uwzględniały też wszystkie nasze potrzeby. Warto zawczasu mieć wiedze, czy jest możliwa kontrola oraz korekta wkładek na wypadek złego wstępnego doboru lub też po czasie gdy wkładki, podobnie jak sama podeszwa po prostu się zużyją. Innym elementem, na jaki zwraca się uwagę, jest jakość zastosowanych materiałów, z czego są wykonane oraz czy zapewniają oddech stopie.

Czy wkładka jest lepsza od stabilizacji oferowanej w butach?

Buty do biegania mają za zadanie maksymalnie ułatwić biegaczom rywalizację oraz w trosce o ich zdrowie pozwolić im na jak wydajniejsze dbanie o zdrowie. Nie zastąpią one jednak wkładek do butów. Te są indywidualnie dopasowane i mają sens wyłącznie z butami i dzięki temu pozwalają na lepsze wykorzystanie ich potencjału. Każda stopa jest inna i wkładki do biegania mają za zadanie pomóc biegaczom z różnymi wadami czy dolegliwościami zmniejszyć ewentualne problemy lub też całkowicie je wyeliminować poprzez korekcję, lub stabilizację stopy. Same buty bez wkładek do biegania nie są w stanie uleczyć stopy po urazie lub też usprawnić jej działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here