Dieta wegańska

Dieta wegańska budzi kontrowersje, a dyskusje toczące się między jej zwolennikami i przeciwnikami często są pełne emocji. Wiele zarzutów dotyczących rezygnacji z produktów odzwierzęcych to jednak błędne opinie, powtarzane przez osoby bez fachowej wiedzy w tym zakresie. Internet niestety bardzo sprzyja rozprzestrzenianiu takich informacji. Czas zatem obalić kilka popularnych mitów!

Dieta wegańska jest niezdrowa

Z takim stwierdzeniem można spotkać się naprawdę często. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że wielu wegan rzeczywiście nie odżywia się zdrowo. Brak wiedzy, nagłe przejście na weganizm lub sięganie po żywność wysokoprzetworzoną mogą skończyć się poważnymi niedoborami ważnych składników odżywczych. To z kolei skutkuje słynnym anemicznym wyglądem, który przypisuje się weganom.

Prawidłowo skomponowana dieta wegańska może być bardzo zdrowa i często wypada nawet lepiej pod tym względem niż dieta bogata w produkty odzwierzęce. W piramidzie żywienia wegan podstawą są owoce i warzywa, a następne miejsce zajmują produkty pełnoziarniste. Nieco wyżej znajdują się rośliny strączkowe i zamienniki nabiału, a tuż nad nimi orzechy i nasiona. Prawie na szczycie są algi i suplementy diety, a na samej górze oleje i produkty wysokoprzetworzone.

Jadłospis weganina jest nudny

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest zdecydowanie stwierdzenie, że dieta wegańska jest strasznie nudna. Wystarczy jednak odwiedzić chociaż jeden wysokiej jakości wegański sklep, żeby szybko zmienić zdanie. Odpowiedzialny weganin doskonale wie, jak istotna dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest różnorodność w jadłospisie. Osiągnięcie takiego efektu wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne.

Bogactwo doznań smakowych mogą dostarczyć już same warzywa i owoce. Zamiast mleka krowiego można postawić na mleka roślinne, w których przypadku każda odmiana smakuje zupełnie inaczej. Urozmaicenie mogą zapewnić również kasze, ryże i wegańskie makarony. Dodatkowo do diety warto włączyć grzyby, algi i rośliny strączkowe. Sporym zaskoczeniem może być także oferta wegańskich słodyczy i przekąsek, zwłaszcza w dziale ze zdrową żywnością.

Wegańskie produkty są drogie

Ten zarzut częściowo jest prawdą, ponieważ rzeczywiście wiele produktów wegańskich jest znacznie droższych niż ich tradycyjne odpowiedniki. Takie produkty są jednak często nie tylko wegańskie, ale także ekologiczne. Ma to związek z tym, że wśród wegan można zaobserwować dość duże zainteresowanie ochroną środowiska i świadomym odżywianiem. Dieta wegańska nie musi być jednak wcale droga.

Spora część wegańskiej oferty sklepu FIT OR SWEET jest dostępna w naprawdę przystępnych cenach i spełnia przy tym najwyższe standardy jakości. Skomponowanie niedrogiego jadłospisu nie jest trudne. Podstawą są warzywa i owoce, które są znacznie tańsze niż mięso. Podobnie wygląda sytuacja z roślinami strączkowymi. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że wiele produktów wegańskich zawiera dużo błonnika, co pozwala na szybkie osiągnięcie uczucia sytości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here