Wiek jest czynnikiem ryzyka osteoporozy
fot. Pixabay.com

Ta przewlekła choroba potrafi bardzo długo nie dawać o sobie znać. Nie sprawia bólu ani żadnego dyskomfortu. Najczęściej chory nie wie, że się z nią od dłuższego czasu zmaga, dopóki nie dojdzie do pierwszego złamania. Dopiero wówczas rozpoczyna się badania w kierunku osteoporozy, zwłaszcza u osób starszych.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/objawy-osteoporozy/

Jak objawia się osteoporoza?

Tak, jak już wspomnieliśmy we wstępie, pierwszymi wyraźnymi objawami osteoporozy są złamania. Mogą to być jednak złamania różnego rodzaju, a i one nie zawsze dają sygnały. Weźmy na przykład pod uwagę złamanie przedniej krawędzi kręgu. W takim przypadku nie odczuwa się bólu, ale na pewno pojawia się dyskomfort podczas stania i siadania. Z czasem ostry, przeszywający ból pojawia się nawet przy lekkim wysiłku. Ruchy kręgosłupa zostają wówczas znacznie ograniczone, a ból pojawia się także w czasie kaszlu i kichania.

Ponadto także sygnały daje układ trawienny – występują bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, brak apetytu. Deformacji ulega klatka piersiowa, plecy stają się zaokrąglone i przygarbione, a wzrost ulega obniżeniu.

Jeśli złamaniom ulegają kolejne kręgi, pogłębia się kifoza piersiowa, a łuki żebrowe zaczynają opierać się o talerze biodrowe. To powoduje ból, a także jeszcze większe problemy ze strony układu pokarmowego.

Osteoporoza w przypadku pozostałych złamań

Przy złamaniach kości długich najczęściej dochodzi do powikłań, związanych ze zrastaniem się kości. Mogą również występować różnego rodzaju zespoły bólowe, jak na przykład zespół bólu regionalnego. Ponadto, aby złamał się na przykład górny odcinek kości udowej (szyjki kości udowej) wystarczy zaledwie potknięcie lub upadek z wysokości własnego ciała. Wówczas nie obywa się bez operacji, hospitalizacji i rehabilitacji. Wiele tego typu złamań kończy się również zgonem. 50% pacjentów pozostaje unieruchomionych do końca życia.

Gdy diagnozuje się osteoporozę po pierwszych złamaniach kości, jest ona już w tak zaawansowanym stanie, że nie da się jej wyleczyć środkami farmakologicznymi. Wówczas kości zespala się operacyjnie lub wstawia endoprotezę.

Zobacz też: http://silawnas.pl/w-jaki-sposob-diagnozuje-sie-osteoporoze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here