Wstydliwy problem

Nie da się ukryć że problem, jakim są hemoroidy jest dla niektórych osób bardzo wstydliwą przypadłością. A czy tak być powinno? Dla lekarza, nie. Mimo tego i tak zaprzątamy sobie głowę tym, co może sobie dany specjalista pomyśleć, zamiast myśleć o zniwelowaniu naszego problemu oraz dyskomfortu zarazem. Wiąże się to głównie z przewlekłym bólem, a bardzo często wystarcza jedna wizyta na pozbycie się naszego uciążliwego problemu. A do jakiego lekarza z hemoroidami?
Proktolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką, a głównie leczeniem chorób, które są związane z kanałem odbytu, samym odbytem, ale zarówno jelitem grubym. Przede wszystkim nie należy przekładać tej wizyty w nieskończoność. Bardzo często okazuje się że nasz problem może zostać błyskawicznie rozwiązany, przy czym zaoszczędzimy sobie bólu i zbędnych powikłań. Proktolog na początku przeprowadza pełen wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o przypadłości pacjenta. Często okazuje się że czynniki dziedziczne mogą wpłynąć na wywołanie owej choroby, jaką są hemoroidy. Nie zapomnijmy, aby zabrać do naszego specjalisty naszych wyników badań wykonanych do tej pory.
Często zanim zawitamy w gabinecie specjalisty, szukamy informacji o dolegliwości na własną rękę. Najpopularniejszym źródłem takich informacji w dzisiejszych czasach jest wszystkim dobrze znany internet. Owszem, jest tam wiele rad a nawet sposobów jak się ich pozbyć, możemy poznać tam opinię specjalistów z całego kraju. Przydatne okażą się również fora dyskusyjne, jednak nie zapominajmy, że nie mamy pewności co do tego, czy owe informacje pisane przez internautów mogą być prawdziwe, dlatego powinniśmy podchodzić do tego ze sporym dystansem. I oczywiście nie zwlekać, zacząć nie tylko interesować się naszą przypadłością ale coś z nią zrobić. Jeśli boimy się od razu iść do proktologa, warto spróbować je leczyć samemu.
Pierwszym krokiem będzie wycieczka do apteki, popularne na tą przypadłość okażą się czopki oraz maści. Zmniejszają one dolegliwości i rozwój guzków. Znieczulają, są przeciwbakteryjne oraz bardzo szybko są w stanie zlikwidować stan zapalny i zmniejszają obrzęki. Większość z tych leków opiera się głównie na wyciągu roślinnym. Gdy okolice odbytu są bardzo podrażnione lepszym wyjściem będzie maść, natomiast przy łagodnych dolegliwościach sprawdzą się czopki. Dobrym sposobem będą też nasiadówki, gdyż przynoszą one natychmiastową ulgę. Dobra do nasiadówki będzie ziołowa mieszanka, która zdecydowanie zmniejszy nasz obrzęk. Gdzie pamiętać musimy, aby nie trwała ona więcej niż 10 minut. W przypadku intensywnego nasilenia choroby ulgę przyniesie nas polewanie zimną wodą. Chwilą wytchnienia i relaksu będzie dla nas klasyczna gorąca kąpiel, lecz z dodatkiem kropel oleju o właściwościach przeciwzapalnych. Nie możemy zapomnieć o higienie! Ważne, aby często przemywać te okolice, najlepiej mokrą chusteczką nasączoną wyciągiem z rumianku. Ostatnim z najpopularniejszych sposobów leczenia hemoroidów będzie ziołowa herbata, a jak wiemy jest ona niezastąpiona w naszym domu, ponieważ przydaje się na wiele przypadłości. Możemy kupić gotową mieszankę na hemoroidy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić własną.
Hemoroidy to po prostu guzki krwawnicze, które ma każdy z nas. Zdecydowanie rzadziej występują żylaki odbytu. Pod impulsem odczuwamy parcie, które pozwala nam się wypróżnić. Niestety czasem może się zdarzyć że hemoroidy się rozciągają co powoduje że krew zalega, nie opróżniając się do końca. O żylakach odbytu mówimy natomiast, gdy dochodzi do stanu zapalnego.
Bardzo często zdarza się że lekarz po wstępnym badaniu może zlecić nam kolonoskopię. Dzięki temu badaniu widzimy całe wnętrze jelita grubego, przez przyrząd zwany kolonoskopem co pochodzi od nazwy tego badania. Owe badanie jest bardzo szczegółowe, lecz często też niestety nieprzyjemne.
Ile razy w dzieciństwie słyszeliśmy od naszej babci „nie siadaj na zimnym, bo wilka dostaniesz!”. Można by spekulować czym jest wspomniany wilk, jednak ma on wiele twarzy, ale właśnie jedna z nich są hemoroidy. Zimne, twarde powierzchnie to coś, czego powinniśmy bezpośrednio unikać. Jednak nie zapominajmy też o stosownym, ciepłym ubiorze, gdyż to on okazuje się być główną przyczyną naszych dolegliwości. Nawet siedzący tryb życia może przysporzyć nam tego problemu, a jak najprościej się zabezpieczyć przed hemoroidami?
Zmienić naszą dietę! Tak, sporo osób żyje w ciągłym pośpiechu, nie zastanawiając się nad tym co je, a już tym bardziej do czego może to prowadzić. Podstawą będzie tutaj jadanie posiłków o określonej liczbie, a przede wszystkim porze. Nasz organizm bardzo szybko się przyzwyczaja do takich rzeczy, więc dlaczego mamy mu to zaburzać.
Otyłość również przyczynia się do zapalenia guzków krwawniczych. Można wytknąć wtedy sporo błędów w codziennej diecie, braku lub niewielkiej ilości ruchu. Takie osoby również są źle nastawione na wizytę lekarską, tym razem u dietetyka w celu polepszenia jakości swojego życia. Dzięki dobrej diecie zapobiegamy powstawania zaparć, które jak wszyscy wiemy są bardzo uciążliwe. Błonnik powinien być podstawą naszej diety, zapomnieć powinniśmy natomiast o używkach które wiadomo szkodzą najbardziej niezależnie od wieku czy płci.
Nasza dzisiejsza medycyna zaszła już tak daleko, że nie mamy się czego obawiać odnośnie wizyt lekarskich. Daje ona dużo możliwości, a często nawet upragniony spokój, gdy lekarz oznajmia nam że wszystko jest w porządku. Okazuje się wiec, że w życiu wystarczy zmienić kilka podstawowych rzeczy, aby polepszyć nasz komfort życia. Nie powinniśmy bać się lekarzy, gdyż są oni dla nas. Wyobraźmy sobie co by było gdyby każda osoba miała takie myślenie. Lekceważono by wiele chorób tych mniej i bardziej groźnych. Pamiętajmy, zdrowie oraz wczesna diagnoza są najważniejsze! Powinniśmy wyzbyć się strachu. Wizyta lekarska to nie wstyd a nasz obowiązek. W sytuacji gdy w naszym życiu zdrowie jest najmniejszym problemem, jesteśmy najbardziej szczęśliwi. A w końcu nic tak nie cieszy jak spokój ducha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here