Ryzyko zawału u każdego

Ludziom często się wydaje, że są niezniszczalni, szczególnie bardzo młodym ludziom. Żyją pełnią życia i czerpią z niego garściami. Używają różne szkodliwe używki, które nie powodują żadnych skutków ubocznych, aż do czasu niestety. Wielu młodym ludziom, ciężko jest przetłumaczyć, że to jaki tryb życia prowadzą, odbije się na nich w przyszłości. Nie tylko wyniszczą swój wygląd i wizerunek, ale mogą sobie też sprawić liczne kłopoty zdrowotne, które mogą nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Na co więc zwracać szczególną uwagę, będąc młodym człowiekiem, by zachować długo zdrowie i dobrą kondycję zdrowotną? Przede wszystkim trzeba unikać szkodliwych używek.
Jakie używki są najbardziej szkodliwe?
Młodzi ludzie mają bardzo dużo pokus. Późno chodzą spać, bawiąc się przez całą noc, pół dnia przesypiają, spędzają dużo czasu przed komputerem lub w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie gra bardzo głośna muzyka i unosi się kurz. Mają też różne nałogi, które wydają się im nieistotne, bo są młodzi i zdrowi. Jednak wszystkie nałogi odbijają się na zdrowiu, tylko nieco później pojawiają się problemy ze zdrowiem. Do najgorszych nałogów zalicza się między innymi palenie papierosów i picie alkoholu. Tytoń bardzo niekorzystnie wpływa na płuca i oskrzela, każda osoba która dużo pali, ma ten problem z kaszlem palacza, nieustanną chrypką, specyficznym zapachem tytoniu, który się za taką osobą ciągnie zawsze i wszędzie. Bardzo trudno jest porzucić ten nałóg, jednak młodym osobom wydaje się, że to nic takiego, że w żaden sposób im to nie zaszkodzi. Nic jednak bardziej mylnego, palenie papierosów może prowadzić do raka płuc, a ta choroba jest śmiertelna.
Innym nałogiem, z którym bardzo dużo młodych ludzi ma problem, jest picie alkoholu. Alkohol w niewielkich ilościach raz na jakiś czas, nikomu szkody nie wyrządzi. Ale spożywany codziennie, w dużych ilościach i mocny procentowo, może prowadzić do nałogu, z którego bardzo trudno jest potem wyjść. Nadmierne spożywanie alkoholu, ma też inne skutki uboczne. Osoba pijana jest nieobliczalna, może się zachowywać agresywnie i dziwnie. Często takie osoby ulegają różnym wypadkom, lub sami je powodują. Szczególnie ludzie w młodym wieku, nie potrafią nad sobą zapanować, gdy są pijani. Oczywiście nadmierne spożywanie alkoholu, prowadzi do nałogu a ten może spowodować raka trzustki. A ten rak również jest nieuleczalny.
Problemy z sercem
Używki i nałogi mogą prowadzić do różnych problemów ze zdrowiem. Są też używki, które mają wpływ na stan serca. Większości osobom może się wydawać, że problemy z sercem pojawiają się w starszym wieku i młodych ludzi nie dotyczą, jednak wcale nie jest to prawdą. Coraz częściej młodzi ludzie trafiają do szpitala z problemami z sercem. Najczęściej ma to związek z używkami, jakie stosują każdego dnia. Bardzo szkodliwe dla serca są wszelkiego rodzaju napoje energetyczne, które młodzi ludzie pochłaniają w zastraszającym tempie. Ich picie przyspiesza akcję serca, może nawet spowodować migotanie przedsionków. Także spożywanie narkotyków i niestety modnych ostatnio dopalaczy, ma wpływ na kondycję serca. Coraz częściej dopalacze powodują zawał w młodym wieku. A przez to młodzi ludzie po prostu umierają, choć wydaje się to niewiarygodne.
Na kondycję serca w młodym wieku, wpływ mają także inne czynniki. Przede wszystkim prowadzenie siedzącego trybu życia, głównie spędzanie długich godzin przed telewizorem i komputerem. Do tego młodzi ludzie mają mocne skłonności, chętnie grają w gry komputerowe, poświęcając temu każdą wolną chwilę. Do tego dochodzi objadanie się modnymi fastfoodami i słodyczami i to w bardzo dużych ilościach. To wszystko prowadzi do przybierania na wadze, a czym większa waga, tym większe problemy zdrowotne. Otyłość jest bardzo szkodliwa dla zdrowia, ma wpływ na codzienne samopoczucie i kondycję organizmu. Nadmierne kilogramy to także obtłuszczenie różnych narządów w tym najważniejszego – serca, a to powoduje zawał także w młodym wieku, mimo że wielu osobom się wydaje, że zawał przydarza się tylko starszym osobom. Dlatego niezwykle ważne jest to, jaki tryb życia się prowadzi i to szczególnie w młodym wieku, bo później się to mocno na zdrowiu odbija.
Jakie są objawy zawału?
Aby uniknąć najgorsze, trzeba się zapoznać z informacjami na temat tego, jak uniknąć zawału i jakie są jego początkowe objawy. Pierwsze objawy mogą być mało zauważalne. Zwykle pojawiają się lekkie bóle okolicy serca, które mogą być mylone z nerwobólami a także kołatanie serca. Pojawiają się także duszności, ale jeśli człowiek jest mocno otyły, to duszności pewnie występują u niego po każdym większym wysiłku, nawet po wyjściu po schodach. Może się też pojawić ogólne osłabienie organizmu, które może z kolei być pomylone z pierwszymi objawami przeziębienia. Kolejnymi objawami przedzawałowymi są nudności a czasem nawet wymioty i towarzyszące temu bóle brzucha. Niejednokrotnie też pojawiają się różne lęki, człowiek czuje się niespokojnie i jest poddenerwowany, sam nie wiedząc z jakiego powodu. Nie można lekceważyć żadnego z tych objawów, nawet jeśli nie ma się pewności, czy faktycznie zbliża się zawał to warto udać się do lekarza, by się zbadać. Wczesne wykrycie stanu przedzawałowego, może uratować życie, dlatego tak ważne jest szybkie zareagowanie.
To jaki tryb życia się prowadzi, ma wielki wpływ na stan zdrowia. Młodzi ludzie często ignorują rady starszych, bardziej doświadczonych życiowo osób i postępują głupio i bez przemyślenia. Przez to też niespodziewanie pojawiają się u nich różne dolegliwości, które mogą poważnie nadwyrężyć ich zdrowie a nawet doprowadzić do ich śmierci. Każdy powinien dbać o swoje zdrowie, niezależnie od wieku w jakim jest, bo zdrowie ma się tylko jedne i trzeba go oszczędzać. Warto odpowiednio się odżywiać, zażywać dużo ruchu, uprawiać jakieś sporty, a także unikać używek, które prowadzą do nałogu, bo każdemu taki tryb życia prędzej czy później zaszkodzi. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Prowadzenie zdrowego trybu życia, uchroni w większości przypadków przed zawałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here