Właściwości żeń-szenia

Żeń-szeń to zioło, które jest znane ludzkości od ponad 4000 lat. Korzeń tej rośliny, który jest wykorzystywany w medycynie, leczy wiele różnych dolegliwości. Najbardziej cenna jest odmiana żeń-szenia z korzeniem w kolorze biały. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo:

  • Właściwości żeń-szenia
  • Zastosowanie żeń-szenia
  • Dawkowanie żeń-szenia
  • Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia

Być może ta wiedza skłoni Cię do wypróbowania niezwykłych właściwości tego zioła.

Właściwości żeń-szenia

W składzie żeń-szenia odkryto ponad 200 substancji aktywnych. W innych roślinach taka kompilacja w zasadzie nie występuje. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ginsenozydy, które sprawiają, że hemoglobina zwiększa swoje zdolności do przyłączania tlenu. To przygotowuje organizm do większego wysiłku fizycznego i umysłowego. Ma to również pozytywne znaczenie w przypadku rekonwalescencji.

Ginsenozydy zbudowane są z cukru w formie glukozy lub galaktozy oraz części o budowie sterydowej. Korzeń żeń-szenia zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Z tego powodu stanowi pełnowartościowe uzupełnienie codziennej diety.

Zastosowanie żeń-szenia                                             

Korzeń żeń-szenia wykazuje wielokierunkowe oddziaływanie na organizm. Przede wszystkim wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając zdolność koncentracji i zapamiętywania. Żeń-szeń chroni przed osteoporozą, cukrzycą oraz cholesterolem. Wykazuje także właściwości przeciwnowotworowe. Poza tym żeń-szeń pobudza do działania układ odpornościowy, zapobiega wypadaniu włosów i odmładza skórę. W przypadku mężczyzn korzeń żeń-szenia stosowany jest jako środek poprawiający potencję.

Dawkowanie żeń-szenia

Żeń-szeń najczęściej przyjmowany jest w formie tabletek oraz kapsułek. Przykładem preparatu zawierającego żeń-szeń jest Ginseng 500. Dzienna dawka preparatu to 1 fiolka o zawartości 10 ml. Pamiętaj, aby po 3 miesiącach stosowania suplementu z żeń-szeniem zrobić sobie ok. 4-tygodniwą przerwę. W przeciwnym wypadku może dojść do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania wielu narządów.

Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia

Przed rozpoczęciem przyjmowania żeń-szenia koniecznie powinieneś zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego stosowania. Wśród nich znaleźć można choroby takie jak nadciśnienie, hemofilię, hipoglikemię i choroby serca. Zażywania leku powinny unikać osoby przyjmujące warfarynę. Jest to lek przepisywany podczas leczenia zakrzepicy oraz zatorowości płucnej. Ponadto nie powinieneś stosować razem z żeń-szeniem innych ziół o działaniu pobudzającym. Zbyt mocne pobudzenie organizmu ma negatywny wpływ na sen.

Preparaty z żeń-szeniem mogą zawierać wiele dodatków. Ginseng 500 zawiera także miód, w którym rozpuszczony jest sproszkowany korzeń żeń-szenia.

Jeśli pijesz duże ilości kawy, to także nie powinieneś przyjmować żeń-szenia. Zastosowanie dawki w porze wieczornej może wywołać bezsenność. Przyjmowanie dużych ilości żeń-szenia może podnosić ciśnienie krwi, wywoływać zaburzenia rytmu serca, biegunkę lub wysypkę.

Szczegółowe informacje na temat innych preparatów z żeń-szeniem znajdziesz na stronie ginseng.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here