Złe samopoczucie u osób starszych to od lat przyjęta już norma. Zdaniem seniorów, jest to zależne od wieku i nie można temu w żaden sposób zaradzić. Na szczęście jednak nie jest to do końca prawdą. Osoby w podeszłym wieku również mogą czuć się dobrze, zdrowo i żyć pełnią życia! Aby tak się stało, należy zastosować odpowiednią, pełnowartościową dietę i uzupełniać ją odpowiednimi zestawami witamin.
Witaminy dla seniora – co powinny zawierać?
Aby mimo podeszłego wieku człowiek mógł cieszyć się dobrym samopoczuciem, warto zaproponować mu odpowiednio dobrane witaminy dla seniora. Chcąc dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się z działaniem poszczególnych składników preparatów wzmacniających i rozpatrzeć sprawę indywidualnie, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zapewne zleci on badania krwi, które pozwolą wyłapać najważniejsze niedobory.
Jakie składniki są najczęściej potrzebne w suplementacji seniora?
- Witaminy z grupy B – działają korzystnie na układ nerwowy i krwionośny, utrzymują na odpowiednim poziomie metabolizm tłuszczy, białek i węglowodanów.
- Witamina D3, K, wapń – pomagają zadbać o dobry stan narządu ruchu, zapobiegają powstawaniu blaszki miażdżycowej.
- Witamina C – wspiera układ odpornościowy i szybkie gojenie się ran, dba o właściwy poziom cukru w organizmie.
- Witamina E – spowalnia procesy starzenia się komórek, w konsekwencji czego może pomóc zapobiegać powstawaniu miażdżycy oraz chorób nowotworowych.
- Kwasy Omega 3 – odgrywają kluczową rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych; usprawniają odbudowę mięśni i mają dobry wpływ na kondycję skóry.
- Żelazo i kwas foliowy – działają na układ krwionośny i jakość krwi.
- Żeń-szeń – dodaje energii.
- Cynk i magnez – wspiera układ nerwowy i funkcje obronne organizmu.
- Luteina – poprawia kondycję skóry, w naturalny sposób odżywia plamkę żółtą.
- Lecytyna – wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację oraz pracę wątroby, normalizuje poziom cholesterolu.
- Miłorząb japoński – usprawnia przepływ krwi w mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć, koncentrację i słuch.
Czego unikać, gdy senior zmaga się z różnymi schorzeniami?
Wiek, siłą rzeczy, niejednokrotnie powoduje różne choroby i dysfunkcje w organizmie człowieka. Na podstawie owych problemów należy dobierać odpowiednie witaminy dla seniora, by w żaden sposób mu nie zaszkodzić. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny na przykład unikać preparatów z domieszką sacharozy i fruktozy. W przypadku nadciśnienia należy zrezygnować z suplementów zawierających żeń-szeń, a problemy z krzepliwością krwi bezpośrednio wykluczają możliwość przyjmowania specyfików, w których znajduje się miłorząb japoński. W przypadku witamin w formie płynnej należy wziąć pod uwagę fakt, iż większość z nich zawiera alkohol. Suplementów w tej formie nie zaleca się więc osobom zmagającym się z chorobami wątroby lub tym, które stosują leki przeciwzakrzepowe.
Rodzaje witamin dla seniorów
Suplementy diety dla osób starszych dzielą się na dwa rodzaje: te w postaci płynnej i w tabletkach. Podczas wyboru należy kierować się indywidualnymi aspektami. Jeżeli na przykład senior codziennie bierze kilka tabletek lub ma problemy z przełykaniem, może lepszym wyborem będzie płyn? Syropy często zawierają jednak alkohol, więc przed podaniem go osobie starszej warto upewnić się, czy nie zaszkodzimy jej.