Jak wybrać właściwe witaminy dla seniora

Złe samopoczucie u osób starszych to od lat przyjęta już norma. Zdaniem seniorów, jest to zależne od wieku i nie można temu w żaden sposób zaradzić. Na szczęście jednak nie jest to do końca prawdą. Osoby w podeszłym wieku również mogą czuć się dobrze, zdrowo i żyć pełnią życia! Aby tak się stało, należy zastosować odpowiednią, pełnowartościową dietę i uzupełniać ją odpowiednimi zestawami witamin.

Witaminy dla seniora – co powinny zawierać? 

Aby mimo podeszłego wieku człowiek mógł cieszyć się dobrym samopoczuciem, warto zaproponować mu odpowiednio dobrane witaminy dla seniora. Chcąc dokonać właściwego wyboru, należy zapoznać się z działaniem poszczególnych składników preparatów wzmacniających i rozpatrzeć sprawę indywidualnie, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zapewne zleci on badania krwi, które pozwolą wyłapać najważniejsze niedobory.

Jakie składniki są najczęściej potrzebne w suplementacji seniora? 

 • Witaminy z grupy B – działają korzystnie na układ nerwowy i krwionośny, utrzymują na odpowiednim poziomie metabolizm tłuszczy, białek i węglowodanów. 
 • Witamina D3, K, wapń – pomagają zadbać o dobry stan narządu ruchu, zapobiegają powstawaniu blaszki miażdżycowej. 
 • Witamina C – wspiera układ odpornościowy i szybkie gojenie się ran, dba o właściwy poziom cukru w organizmie. 
 • Witamina E – spowalnia procesy starzenia się komórek, w konsekwencji czego może pomóc zapobiegać powstawaniu miażdżycy oraz chorób nowotworowych. 
 • Kwasy Omega 3 – odgrywają kluczową rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych; usprawniają odbudowę mięśni i mają dobry wpływ na kondycję skóry. 
 • Żelazo i kwas foliowy – działają na układ krwionośny i jakość krwi. 
 • Żeń-szeń – dodaje energii. 
 • Cynk i magnez – wspiera układ nerwowy i funkcje obronne organizmu. 
 • Luteina – poprawia kondycję skóry, w naturalny sposób odżywia plamkę żółtą. 
 • Lecytyna – wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację oraz pracę wątroby, normalizuje poziom cholesterolu. 
 • Miłorząb japoński – usprawnia przepływ krwi w mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć, koncentrację i słuch. 

Czego unikać, gdy senior zmaga się z różnymi schorzeniami? 

Wiek, siłą rzeczy, niejednokrotnie powoduje różne choroby i dysfunkcje w organizmie człowieka. Na podstawie owych problemów należy dobierać odpowiednie witaminy dla seniora, by w żaden sposób mu nie zaszkodzić. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny na przykład unikać preparatów z domieszką sacharozy i fruktozy. W przypadku nadciśnienia należy zrezygnować z suplementów zawierających żeń-szeń, a problemy z krzepliwością krwi bezpośrednio wykluczają możliwość przyjmowania specyfików, w których znajduje się miłorząb japoński. W przypadku witamin w formie płynnej należy wziąć pod uwagę fakt, iż większość z nich zawiera alkohol. Suplementów w tej formie nie zaleca się więc osobom zmagającym się z chorobami wątroby lub tym, które stosują leki przeciwzakrzepowe. 

Rodzaje witamin dla seniorów 

Suplementy diety dla osób starszych dzielą się na dwa rodzaje: te w postaci płynnej i w tabletkach. Podczas wyboru należy kierować się indywidualnymi aspektami. Jeżeli na przykład senior codziennie bierze kilka tabletek lub ma problemy z przełykaniem, może lepszym wyborem będzie płyn? Syropy często zawierają jednak alkohol, więc przed podaniem go osobie starszej warto upewnić się, czy nie zaszkodzimy jej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here