Samo życie

Bez względu na to, ile lat wstecz jesteśmy w stanie się cofnąć, jedno jest pewne: człowiek na każdym etapie ewolucji miał co najmniej trzy te same podstawowe potrzeby, jakimi są sen, odżywianie się i rozmnażanie. Bez znaczenia na kolor skóry, wyznanie, poglądy, o fizycznych aspektach nie wspominając – ludzie, jeśli o potrzeby chodzi niewiele różnili się od siebie. To samo oczywiście dotyczy dzisiejszego współczesnego człowieka. I choć pod względem intelektualnym zmieniło się bardzo dużo, nadal musimy spać, jeść i rodzić dzieci. To znaczy, jeśli o potomstwo chodzi, jest to już w dzisiejszych czasach nasz świadomy wybór. Na szczęście jesteśmy w stanie planować ciążę, monitorować jej przebieg, nie jesteśmy zdani jedynie na to, jaką pod tym względem niespodziankę przyniesie nam życie.

Czy w dzisiejszych czasach zdarza się ciąża nieplanowana ?

Odpowiedź na to pytanie jest dziecinnie prosta. Oczywiście, że zdarza się ciąża nieplanowana. Mało tego, bez względu na bardzo duże uświadamianie młodzieży co do metod zapobiegania ciąży, łatwy dostęp do wszelkich informacji na ten temat, czy wreszcie koniec tabu co do sposobu poczęcia nienarodzonego dziecka, ciąża nieplanowana pojawia się częściej jakby się zdawało. I wbrew pozorom, temat wcale nie dotyczy wyłącznie ludzi młodych. Pierwsze objawy ciąży tej nieplanowanej oczywiście, często przytrafiają się ludziom dojrzałym, mającym rodziny, nie planującym więcej potomstwa. Nie ma reguły, że to tylko młodym ludziom zdarzają się „wpadki”. Temat życia dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym i każdego mężczyzny, który chce uniknąć nieplanowanej ciąży.

Dlaczego wciąż zdarzają się „wpadki” ?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna i prosta . Przede wszystkim powodem nieplanowanej ciąży jest brak zabezpieczenia się partnerów podczas stosunku. I nie ma cudów. Dzisiejsze czasy, wiedza, medycyna jest tak szeroko rozwinięta, że kto nie chce mieć dzieci, jest w stanie zabezpieczyć się na tyle, że nie ma mowy o nieplanowanej ciąży. Tak zwane „wpadki” zdarzają się w momencie, kiedy np. kobieta mało regularnie zażywa środki antykoncepcyjne, zawiedzie sposób mechaniczny, który miał zapobiec ciąży (np. pęknie prezerwatywa) czy zwyczajnie, para uprawiająca seks nie stosuje żadnych środków licząc na to, że się uda. Oczywiście w dzisiejszych czasach absolutnie żadna para nie powinna być zdziwiona, jeśli zawiedzie metoda kalendarzykowa. Sposób ten bowiem już dawno uznany został za kompletnie nie skuteczny i pierwsze objawy ciąży podczas stosowania tego właśnie sposobu mogą pojawić się bardzo szybko.

Zajście w ciążę nieplanowaną

Nie jest tajemnicą, iż nieplanowana ciąża jest szokiem dla pary, która spłodziła dziecko. Szczególnie jest to sprawa delikatna, kiedy ciąża dotyczy bardzo młodych, niedoświadczonych ludzi, takich którzy dopiero wkraczają na drogę dorosłości. W tym przypadku należy podejść rozsądnie do tematu i starać się pomóc. Nie ma sensu krzyk, lament, rwanie włosów z głowy czy zwyczajna panika. Ciąża i tak ciążą pozostanie ciążą, dziecko i tak przyjdzie na świat, a więc krytyka, poniżanie oraz wszystkie negatywne emocje nie mają żadnego sensu.

Jak rozpoznać ciążę ?

Oczywiście pierwszą oznaką tego, że w kobiecym organizmie zachodzą najpiękniejsze z możliwych dla niej zmiany jest brak miesiączki. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie, do tego współżyje z partnerem i jest w cudownym rozrodczym wieku, brak miesiączki najczęściej zwiastuje nic więcej jak poczęcie przez parę kochanków nowego życia. Wizyta u lekarza w wielu przypadkach jedynie potwierdza tylko tą wspaniałą nowinę. Od momentu postawienia diagnozy, nie trzeba niczego więcej, jak dobrego samopoczucia, miłości i dużo cierpliwości w odliczaniu do tej cudownej daty narodzin naszego dziecka.

Samopoczucie przyszłej mamy

Wiele kobiet, jak tylko dowie się o swoim odmiennym stanie rezygnuje z wykonywanej pracy zawodowej. Nie ma co oceniać, sytuacja każdej pani jest bowiem inna. Niektóre kobiety bardzo trudno przechodzą pierwszy trymestr ciąży, a i często całe dziewięć miesięcy dostarcza paniom wrażeń niezbyt przyjemnych dla nich samych. Cóż jednak począć, dla życia i zdrowia każdego dziecka, zarówno tego narodzonego, jak i czekającego na przyjście na świat, każda matka jest w stanie zrobić dosłownie wszystko dla jego dobra. Tak więc zwiększony apetyt na nietypowe do tej pory produkty, niechęć do jak dotąd ulubionych, rozdrażnienie czy nawet płaczliwość, to nic w porównaniu do wymiotów czy nudności, jakie potrafią dopadać kobiety na różnym etapie ich ciąży. Zazwyczaj najbardziej odczuwalne dla przyszłej mamy są właśnie te pierwsze objawy ciąży. Jednak bardzo często zdarza się i tak, że złe samopoczucie towarzyszy mamie aż do rozwiązania. Wówczas rzeczywiście należy kobietę otoczyć szczególną opieką. Należy bowiem pamiętać, że jej osłabiony organizm będzie potrzebował bardzo dużo sił jeśli o poród chodzi, jak i o pierwsze tygodnie po porodzie potrzebne tak bardzo do opieki nad dzieckiem.

Dziecko w domu

Chyba nie ma piękniejszej i bardziej wzruszającej chwili dla większości ludzi, jak przyjście na świat dziecka. Nowe życie daje nowe nadzieje. Wnosi do domu miłość, młodość, radość. Dom staje się zupełnie inny. Życie jakie wiedliśmy przed przyjściem na świat nowego członka rodziny, zmienia się tak bardzo, że często, aż nie do wiary dla młodych rodziców. Pobudki w środku nocy, kąpiele, pieluszki, karmienia – wszystko to sprawia, że nasz czas wypełnia się co do joty. Dodatkowo, stajemy się bardzo odpowiedzialni. Mały, niewinny człowiek, nie jest w stanie polegać sam na sobie. Potrzebuje naszej uwagi i opieki dwadzieścia cztery godziny na dobę. Musimy zatem zrezygnować z części naszych osobistych przyjemności czy obowiązków w imię tego właśnie naszego kochanego ludzika. Na szczęście ten świat stworzony jest w ten właśnie sposób, że wszystko to sprawia nam przyjemność. Nie mamy żadnych pretensji, nie robimy nikomu wyrzutów, bo wiemy, że tak trzeba. Kochajmy się zatem i szanujmy. Nasze dzieci wychowane w takiej atmosferze, na pewno będą wspaniałymi ludźmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here