Macierzyństwo to niezwykła przygoda, o której marzy niemal każda kobieta. Ciąża z kolei to równie wspaniały okres, chociaż różne kobiety inaczej go przechodzą. Gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, to zazwyczaj poszukuje informacji na temat tego, jak rozwija się dziecko w jej brzuchu, a także jak zmieni się jej ciało w tym okresie. Trzeba przyznać, że zmiany, jakie zachodzą, są wręcz spektakularne, dlatego warto wiedzieć, na co trzeba być przygotowanym, a także jakie badania wykonywać, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku zarówno z dzieckiem, jak i z przyszłą mamą. Pierwszy okres ciąży bywa najgorszy. Jest to opinia wielu mam, które właśnie ten czas zniosły najgorzej. Dzieje się tak dlatego, że organizm wyczuwa obce ciało we wnętrzu, co skutkuje wymiotami i bardzo złym samopoczuciem ogólnym. Nie ma w tym nic dziwnego i pocieszeniem może okazać się informacja, że objawy te z czasem całkowicie ustępują, ale nie u wszystkich. Jest to zatem kwestia całkowicie indywidualne i uzależniona od wielu czynników, w tym także od stylu życia przyszłej matki.
Pierwszy trymestr to trzy pierwsze miesiące ciąży. Jeśli w tym okresie nie dojdzie do powikłań, to wielce prawdopodobne, że wcale ich nie będzie. Jest to często czas, podczas którego kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży. Często tak się zdarza, jeśli nie występują mdłości, zawroty głowy, ani inne objawy, które mogłyby sugerować o odmiennym stanie. Wiadomo, jeśli wcześniej się o nim wie, tym lepiej. Można wówczas lepiej o siebie zadbać, a także odstawić używki, takie jak alkohol, mocna kawa, albo papierosy. Jeśli jednak się nie wie o tym stanie, a mimo wszystko pali się papierosy, lub pije alkohol, to należy je odstawić niezwłocznie po uzyskaniu informacji potwierdzającej odmienny stan.
Dość przyjemnym okresem jest 24 tydzień ciąży. Dziecko nie jest wówczas jeszcze duże, ale można już wyczuć jego ruchy. Nie są one tak chaotyczne, jak mogło to mieć miejsce wcześniej, tylko można wręcz odnieść wrażenie, że są one bardziej skoordynowane, a więc po prostu płynne. Każde dziecko rozwija się inaczej, podobnie, jak każda kobieta odmiennie reaguje na informację, że będzie miała potomstwo.
Jeśli w tym czasie doszłoby do rozwiązania ciąży, to nie jest to już nazywane poronieniem, ponieważ z nim mamy do czynienia jedynie do trzeciego miesiąca ciąży.
W tym czasie niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań lekarskich. Lekarz, który prowadzi ciążę, z całą pewnością zleca je swojej pacjentce. W tym okresie podstawowym badaniem jest zmierzenie poziomu glukozy we krwi. W tym celu należy skoro świt udać się do przychodni i nie jedząc wcześniej niczego innego, wypić rozpuszczoną w wodzie glukozę. Pół godziny po wypiciu jej, pobierana jest krew, która następnie jest analizowana przez laboratorium, które współpracuje razem z przychodnią rejonową albo prywatną. Jeśli wyniki krwi są prawidłowe, to nie trzeba się martwić o tak zwaną cukrzycę ciążową. Jeśli jej się nie ma, to istnieje niewielkie ryzyko, że zachoruje się na tę chorobę w przyszłości. Co może okazać się dobrą, a zarazem niezwykle uspokajającą informacją dla przyszłej matki. Niezwykle ważne jest przyjmowanie witamin, w tym żelaza, a także kwasu foliowego. Przyjmowanie ich wpływa pozytywnie na rozwój płodu i zmniejsza ryzyko powstania wad rozwojowych, na które szczególnie narażone są osoby, u których w rodzinie występują tego typu obciążenia genetyczne. Podczas całego okresu ciąży ważne są regularne spacery, a także dbałość o siebie i o swoją kondycję fizyczną, a także psychiczną. Hormony w tym czasie bardzo szaleją i są one odpowiedzialne za zmiany nastroju, a jednocześnie powodują płaczliwość i rozdrażnienie.
Nie jest to nic złego i zazwyczaj mija, gdy na świecie pojawia się dziecko. Ma się wówczas mnóstwo obowiązków i nie ma się czasu rozmyślać ani snuć negatywnych wizji. W związku z tym nie trzeba się tą kwestią przejmować, jeśli taki stan rzeczy nie utrzymuje się ciągle. W okresie tym należy dużo odpoczywać i zachować zdrowy tryb życia. Nie ma ograniczeń w jedzeniu warzyw, czy owoców, a więc zdrowych rzeczy, ale z podjadaniem słodyczy jest już gorzej. Zawierają one mnóstwo pustych kalorii, które są dla organizmu przyszłej matki po prostu zbędne. Nie ma oczywiście nic złego w tym, jeśli zje się czekoladę raz na jakiś czas, ale gdy podjada się codziennie, to w późniejszym czasie może być problem z powrotem do poprzedniej wagi, a więc tej sprzed ciąży. Na każdej wizycie kontrolnej lekarz waży pacjentkę i ma kontrolę nad jej wagą. Jeśli zauważy zbyt duży jej przyrost, to na pewno o tym nie omieszka poinformować, a także zaleci pilnowanie tego, co się spożywa, a także, w jakich ilościach się to robi. Nie wynika to oczywiście ze złej woli, ale z troski o pacjentkę i jej przyszłe samopoczucie, które może być znacznie pogorszone, jeśli wystąpi nadwaga.
Każdy okres ciąży przebiega inaczej i odznacza się innymi cechami. Podobnie, jak każda kobieta inaczej przez niego przechodzi. Jeśli nie przebiega ona całkowicie wzorcowo, a więcej tak, jak zostało zapisane to w książkach, to także nie jest to powód do niepokoju. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu ciąży, to najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który wspiera kobietę w tym okresie. Warto mieć jednego i tego samego, bo wówczas ma on pełny i przede wszystkim prawidłowy obraz całej sytuacji. Warto znaleźć takiego, który realnie interesuje się stanem pacjentki, bo wówczas jest ona bardziej spokojna, gdy wie, że ma na kim polegać w tym czasie. Ważne jest, żeby racjonalnie podchodzić do tego tematu i dbać o siebie bardziej niż wcześniej. Rozwijające się w brzuchu matki dziecko wymaga szczególnej troski. Dlatego też konieczne są regularne badania kontrole, w tym także te ultrasonograficzne, które pozwalają zobaczyć, jak rozwija się dziecko, a także, na jakim etapie wzrostu jest ono samo, a także poszczególne narządy. Takie badania wykonuje się z reguły raz na trzy miesiące, a więc raz w każdym trymestrze ciąży. Warto to wiedzieć.