Pierwsze objawy ciąży

Marzeniem niejednej z nas jest posiadanie pięknej i dużej rodziny. W myślach wyobrażamy już sobie, jak tulimy swoje maleńkie dzieciątko w ramionach, uczymy je wszystkiego od samego początku i przekazujemy mu wartości, którymi same kierujemy się w życiu. Na temat powiększenia rodziny dość szybko zaczynamy rozmawiać ze swoimi partnerami, zwłaszcza gdy nasz instynkt macierzyński nie daje nam spokoju i staje się tak silny, że po prostu nie potrafimy jakkolwiek go stłumić i zwalczyć. Przygotowujemy się do zostania mamami. Po uzyskaniu zgody swojego partnera razem z nim zaczynamy starać się o swoje pierwsze dziecko, wierząc głęboko w to, że w przeciągu paru najbliższych tygodni rzeczywiście uda się nam zajść w ciążę. Nie jest to jednak wcale takie proste. Zazwyczaj, gdy bardzo czegoś chcemy, to się po prostu nie udaje. Dostrzegamy więc u siebie wczesne objawy ciąży, podczas gdy tak naprawdę błędnie diagnozujemy symptomy innych chorób – chociażby takiego najzwyklejszego przeziębienia. Nasza własna interpretacja bywa bardzo myląca, dlatego musimy na to szczególnie uważać. Zapoznajmy się z tym, jak rzeczywiście można rozpoznać pierwszą ciążę, aby uniknąć przedwczesnej radości. Dzięki temu na pewno już więcej się nie rozczarujemy, gdy po raz kolejny zdarzy nam się pomylić pewne symptomy z objawami grypy lub zatrucia pokarmowego.

Te zupełnie początkowe objawy ciąży zazwyczaj są trudne do rozpoznania. Mimo iż pojawiają się dość szybko, bo zwykle już po tygodniu od momentu samego zapłodnienia, przeważnie jednak źle je interpretujemy. Przypominają one bowiem te symptomy, które dokuczają nam podczas przeziębienia, grypy żołądkowej czy nawet zwykłego zmęczenia. Nieraz nawet same je ignorujemy, sądząc, że kolejny raz złapałyśmy wirusa. Jako że aktualna pogoda nie jest dla naszego zdrowia zbyt dobra, a ciągłe zmiany temperatur naprzemiennie przegrzewają i wygładzają nasz organizm, w tym zimowym okresie nietrudno jest się rozchorować i na pewno często nam się to przytrafia. Skoro jednak od dłuższego czasu rzeczywiście staramy się ze swoim partnerem o dziecko, powinnyśmy nauczyć się odróżniać te symptomy ciąży od zwykłych objawów różnych stanów chorobowych. Zrobimy to zupełnie samodzielnie. Wystarczy, że będziemy czytać dalej, a wszystko nagle stanie się jasne i proste.

Jednym z tych najbardziej uciążliwych objawów, który dość szybko zaczyna dokuczać wszystkim przyszłym mamom, są po prostu zwykłe mdłości. Na pewno zdarza ci się je mieć po zjedzeniu czegoś nie do końca świeżego. Te, które będą wynikiem zajścia w ciążę, zaczną się jednak powtarzać bezustannie. Mogą ci dokuczać dosłownie codziennie i to o każdej porze dnia lub nocy, mimo iż najbardziej zauważalne będą w godzinach porannych. Mdłości potrafią trwać nawet i do późnych godzin popołudniowych. Starasz się je zwalczać poprzez regularne picie mięty i innych ziołowych herbatek, ale dalej odczuwasz dziwne wrażenie, jak gdybyś zaraz miała zwrócić cały spożyty pokarm. Tak też zaczyna się dziać. Te potrawy, które wcześniej były twoimi ulubionymi, nagle zaczynają cię obrzydzać. Nie jesteś w stanie nic z tym zrobić. Twoje kubki smakowe zmieniły się na dobre i od teraz będziesz musiała po prostu żywić się tym, co zaakceptuje twój mały potomek.

Oczywistym objawem każdej ciąży, o którym nikt na pewno nie musi ci mówić, jest brak krwawienia. Mimo iż spodziewasz się swojej miesiączki, wcale jej nie dostajesz. Czekasz na nią już kilka tygodni i nic – krwawienie dalej się nie pojawia. Skoro więc doszło do zahamowania krwawienia, oznacza to, że najprawdopodobniej rzeczywiście jesteś w ciąży. Pamiętaj jednak, że jeśli do zapłodnienia dojdzie np. na tydzień przed dniem, w którym powinnaś dostać swój okres, może on się jeszcze pojawić, a mimo tego nie znaczy to, że w ciąży nie jesteś. Jeśli chcesz się co do tego upewnić, udaj się po prostu do apteki po test ciążowy. Wykonaj go od razu albo nawet powtórzy dwu lub trzykrotnie. Nawet takie apteczne testy potrafią dawać nieprawdziwe wyniki, ale mimo wszystko lepiej je wykonać, aniżeli dalej się zamartwiać i zastanawiać nad swoim stanem.

Rozwijający się w twoim brzuszku płód wysysa z ciebie dosłownie całą energię. Wczesne objawy ciąży dostrzeżesz więc także w swoim samopoczuciu i codziennym zachowaniu. Nagle z osoby żywiołowej i energetycznej staniesz się cieniem samej siebie. Mimo iż będziesz mieć świadomość, jak wieloma sprawami powinnaś się zająć danego dnia, przestaniesz sobie z nimi radzić, bo ochota na relaks stanie się tak silna, że nie zdołasz jej zwalczyć. Dopadnie cię po prostu ogromne zmęczenie. Mogą mu również towarzyszyć silniejsze lub łagodniejsze bóle bądź zawroty głowy. Pamiętaj więc, aby takich objawów nie bagatelizować i zobaczyć, czy rzeczywiście jesteś w ciąży. A jeśli twoje przypuszczenia się potwierdzą, w tym bardzo ważnym dla siebie okresie staraj się sobie trochę odpuścić. Nic się nie stanie, jeśli danego miesiąca zarobisz odrobinę mniej lub otrzymasz gorszą ocenę z kolokwium. Świat na pewno się nie zawali, a twoje dziecko zyska przynajmniej trochę spokoju i będzie mogło się rozwijać w komfortowych i bezpiecznych dla niego warunkach.

Na pewno zdarzyło ci się już rozmawiać z licznymi kobietami, które mają już za sobą niejedną ciążę. Każda z nich mówiła ci o swoich dziwnych nawykach żywieniowych. Niektóre przyszłe matki potrafią całymi dniami opychać się lodami i czekoladkami, zagryzając je oczywiście słonymi ogórkami lub surowymi parówkami. Zanim jednak dojdzie u ciebie do zmiany smaków, może pojawić się spora niechęć do jakiegokolwiek jedzenia. Mimo iż dawniej uznałabyś się za obżartucha i łakomczucha, teraz twój apetyt całkowicie zaniknął. Mogłabyś nic nie jeść dosłownie przez cały dzień, a i tak nie miałabyś ochoty nawet na swoją ulubioną mleczną czekoladę. Koniecznie zatem sprawdź, czy ten objaw nie wynika z zajścia w ciążę. Nawet mają osłabiony apetyt, powinnaś przecież zapewniać swojemu dziecku odpowiednią ilość różnych substancji odżywczych. W przeciwnym wypadku nie pozwolisz mu się właściwie rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here