Rehabilitacja ultradźwiękami

Zdrowie jest bezcenne. Trzeba o nie dbać, gdyż bez zdrowia wszystkie radości życia tracą sens. Osoby, które mają problemy z ruchomością stawów często próbują sobie pomóc i szukają różnych sposobów na ulżenie swoim cierpieniom. Rehabilitacja ultradźwiękami jest jednym z takich sposobów. Nazywa się ją także sonoterapią, ultrafonoterapią bądź fonoterapią. W trakcie rehabilitacji ultradźwiękami do głębszych warstw skóry przedostają się ultradźwięki. Są to fale mechaniczne, akustyczne, których człowiek nie może usłyszeć. rehabilitacja ultradźwiękami dostarcza wspaniałych efektów terapeutycznych. Pierwszym pożądanym efektem jest uśmierzenie bólu, ale rehabilitacja ultradźwiękami ma inne o wiele ważniejsze efekty, jakimi są procesy naprawcze wewnątrzkomórkowe. Dzieje się tak za sprawą efektów cieplnych i mechanicznych. Osoby, które borykają się z niepełną ruchomością stawów, przykurczem wiązadeł i innych struktur mogą sobie pomóc używając ultradźwięków. Ponadto rehabilitacja ultradźwiękami ma właściwości przeciwzapalne. Dzięki niej można pobudzić tkanki do odbudowy.

Ultradźwięki są metodą leczniczą stosunkowo młodą gdyż pierwszy raz w celach rehabilitacji użyto ich w pierwszej połowie XX wieku. Poprzez ultradźwięki w tkankach człowieka wywołuje się efekty cieplne i niecieplne. Efekty cieplne wiążą się z nagrzewaniem tkanek, w których znajduje się spora ilość kolagenu – są to między innymi więzadła i ścięgna, a także różnego rodzaju blizny i torebki stawowe. Dzięki podnoszeniu temperatury tych struktur ich elastyczność zwiększa się. Bardzo ważnym jest fakt, że poprzez zwiększenie ich elastyczności nie zmniejsza się ich siła i wytrzymałość. W związku z tym nikogo nie powinno dziwić, że sesję z ultradźwiękami często stosuje się jako wstęp do ćwiczeń rozciągających. Ciepło powoduje również, że rehabilitacja ultradźwiękami przyśpiesza, a nawet stymuluje procesy naprawcze w bardzo ciężkich i przewlekłych przypadkach procesów zapalnych.
Do efektów niecieplnych, mechanicznych, zalicza się między innymi zwiększony przepływ płynów w organizmie. Ponadto istotne dobroczynne działanie mają także kawitacje, mikromasaż i strumień akustyczny. Do tych zdrowotnych zjawisk zachodzi w wyniki zmiany ciśnienia. Kiedy następuje przepływ fali ultradźwiękowej, ciśnienie rośnie i maleje. Wiele specjalistów w zakresie rehabilitacji zachwala stosowanie ultradźwięków. Zalecają oni je osobom, które potrzebują metody leczniczej działającej przeciwzapalnie, a także ludziom, którym przyda się sprowokowanie w ich tkankach procesów naprawczych. Właściwie pewność co do leczniczego działania ostatecznie dają relacje pacjentów, bowiem z naukowego punktu widzenia działanie ultradźwięków jest przypuszczalne. Nie można odseparować od siebie poszczególnych skutków stosowania ultradźwięków. Można stosować rehabilitację ultradźwiękami w taki sposób, aby jeden lub drugi efekt był dominujący. Rehabilitanci bardziej doceniają skutki mechaniczne niż cieplne.

Żeby dokładnie opisać w jaki sposób działa rehabilitacja ultradźwiękami trzeba znać jej główne parametry. Jednym z nich jest częstotliwość z jaką fala ultradźwięków jest emitowana. Wysoka częstotliwość pozwoli na intensywne, ale płytkie działanie. Odwrotnie jest z częstotliwością niską.
Kolejnym parametrem, od którego zależy działanie ultradźwięków jest prędkość rozchodzenia się fali. Nie jest ono zależne od urządzenia emitującego falę, ale od tego, co jest poddawane rehabilitacji ultradźwiękami. Mogą to być wiązadła, tkanki lub narządy. W znacznej większości tkanek prędkość fali będzie zbliżona do prędkości, jaką by fala osiągała pod wodą. Dotyczy to jednak tkanek miękkich. W kościach prędkość fali jest o wiele mniejsza. To stanowi zagrożenie, gdyż w okolicach kości podczas rehabilitacji ultradźwiękami może gromadzić się energia, która uszkadza tkanki. Jest na to rada. Używa się specjalnie do tego przeznaczonych żelów, które ułatwiają ultradźwiękom przechodzenie przez skórę. Niekiedy wykonuje się zabieg pod wodą, która pomaga zniwelować negatywne skutki, jakie może nieść ze sobą źle wykonana rehabilitacja ultradźwiękami.
Kolejnym parametrem, ważnym dla ultradźwięków, jest moc energii ultradźwiękowej. Parametr ten odpowiada za intensywność zabiegu.
Nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki rehabilitant przeprowadza sesję terapeutyczną przy użyciu ultradźwięków. Nie można pozostawiać głowicy emitującej fale w bezruchu. To grozi skumulowaniem się energii, zwanej fachowo falami stojącymi. Niegdyś wykonywano statyczne zabiegi, jednak dzisiaj już jest to niespotykanie.
Parametrem, który wydaje się mieć wręcz oczywiste znaczenie, jest czas zabiegu. Nie ma sensu wykonywanie rehabilitacji przy użyciu ultradźwięków w czasie krótszym niż 5 minut. Zabieg polega na poddawaniu chorych narządów czy tkanek określonej mocy, nie określonej energii. Z drugiej strony nie zaleca się wykonywanie zbyt długich zabiegów. Maksymalna długość, jaką może mieć jeden zabieg to 15 minut, nie dłużej. Należy pamiętać, że to nie jednorazowe długie działanie da pożądany efekt, ale regularne wykonywanie w dłuższym okresie czasu krótkich zabiegów.

Każdy, kto rozważa skorzystanie z dobrodziejstwa współczesnej medycyny, jakim jest rehabilitacja ultradźwiękami, powinien zapoznać się z przeciwwskazaniami. Kobiety ciężarne powinny zrezygnować z zabiegu w okolicy brzucha. Dla dziecka ultradźwięki mogą być szkodliwe. Ludzie chorzy na raka nie mogą stosować ultradźwięków w miejscu zmienionym chorobowo. Osoby z hemofilią również powinny sobie odpuścić tą formę rehabilitacji. Ktoś, kto ma mechaniczne uszkodzenia skóry, krwawi nie może poddać się zabiegowi wykonywanemu w miejscu uszkodzenia, a nawet potencjalnego krwawienia. Choroby układu krążenia również mogą wykluczyć. Nie stosuje się ultradźwięków na skórze, która jest blisko oczu, na narządy płciowe. Zrezygnować z ultradźwięków muszą też osoby, które mają rozrusznik serca. Rehabilitacja ultradźwiękami to wspaniała metoda terapii lub uzupełnienie do innych praktyk leczniczych. Trzeba próbować zwalczyć chorobę na różne sposoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here