Każda kobieta, która była albo jest w ciąży, wie, jak bardzo zmienia się w tym okresie jej ciało. Bez wątpienia jest to cudowny okres i pełen wszelakich nowości, a także doświadczeń, ale niektórych zmian, jakie zachodzą w organizmie w tym czasie, wolałoby się uniknąć. Nie ma jednego szablonu. Każda przyszła matka przeżywa ten czas inaczej, a to, że nie przebiega on wzorcowo, a więc tak, jak zostało to opisane w poradnikach, wcale nie oznacza, że coś idzie w złym kierunku. W ciąży zmienia się nie tylko ciało, ale także myślenie. Jest to okres tak zwanego wicia gniazda i większość kobiet właśnie tak postrzega ten czas. W okresie tym robi się wszelkiego rodzaju przygotowania, które mają służyć temu, by jak dziecko przyjdzie na świat, to żeby miało dobre warunki. Kupuje się więc wyprawkę, a więc rzeczy, które wydają się wręcz niezbędne w pierwszych tygodniach, a nawet miesiąca życia dziecka, a także inne akcesoria, które mają ułatwić jego codzienną pielęgnację. Jest tego naprawdę sporo, dlatego warto zrobić sobie listę i odhaczać poszczególne, zrealizowane już punkty i podpunkty.
W całym tym zamieszaniu nie należy zapominać także o sobie. A może nawet przede wszystkim, to właśnie o własnej osobie powinno się myśleć. W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, których niedobór może skutkować różnymi chorobami, a także nieprawidłowościami. Jeśli ma się za mało witamin i innych składników odżywczych, to więcej niż pewne, że będzie się miało anemię. Dlatego też podczas ciąży tak często wykonuje się wszelkiego rodzaju badania. Można wówczas wykluczyć niedobór witamin albo potwierdzić, że nie ma ich wystarczająco. Jeśli właśnie tak jest, to lekarz wypisuje receptę, którą należy zrealizować. Trzeba bezwzględnie przestrzegać proporcji przyjmowania poszczególnych leków i witamin, bo jeśli weźmie się ich za dużo, to istnieje ryzyko i to dość duże, że zaszkodzi się nienarodzonemu jeszcze dziecku. Prostym sposobem na stwierdzenie, czy cierpi się na anemię, jest spojrzenie na opuszki swoich palców. Jeśli są one czerwone albo mocno zaróżowione, to więcej niż pewne, że nie cierpli się na tę przypadłość.
Niezwykle istotna jest także waga w ciąży. Ją też trzeba kontrolować. Także, a może przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Nikt nie powiedział bowiem, że jeśli jest się w ciąży, to trzeba jeść za dwóch. Jest to mit. Wystarczy odżywiać się jak do tej pory, a jedyne co należy zmienić, jeśli wcześniej się tego nie zrobiło, to ilość spożywanych owoców i warzyw. W diecie kobiety ciężarnej nie powinno także zabraknąć ryb, a także mleka, które sprzyja prawidłowemu rozwojowi kości. Jeśli za bardzo przytyje się w tym okresie, to później niezwykle trudno zrzucić zbędne kilogramy. Poza tym rozciągnięta skóra często nie wraca do swojego pierwotnego stanu. Osoby z tendencją do tycia powinny szczególnie dbać o siebie w tym czasie. Nawet w ciąży można wykonywać odpowiednio dobrane przez trenera ćwiczenia. Nie mogą być one zbyt forsowne, to oczywiste, ale nie należy całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej, chyba że lekarz prowadzący ciążę zadecyduje inaczej.
Jak widać, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, a ta z kolei podlega ocenie przez lekarza. Kobiety, które mają problemy natury zdrowotnej i są w ciąży tak zwanego zwiększonego ryzyka, nie powinny ćwiczyć, ani nadwyrężać swojego organizmu, bo może się to skończyć bardzo źle, a także kolejnym skutkiem może być przedwczesny poród. Szczególnie do ósmego miesiąca ciąży powinno się na siebie uważać szczególnie, ponieważ właśnie do tego miesiąca rozwijają się narządy dziecka, a także inne funkcje, które mają za zadanie ułatwić mu życie i funkcjonowanie, gdy już pojawi się na świecie. W dziewiątym miesiącu dziecko przybiera jedynie na wadze i jest ono już gotowe do samodzielnego życia, o czym warto wiedzieć. Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na opuchnięte kostki u stóp. Dzieje się tak zazwyczaj już na końcówce ciąży i bywa niezwykle uciążliwe. Warto wówczas trzymać nogi wysoko podczas odpoczynku, bo sprawia do odczuwalną ulgę. Przydatny jest także w takiej sytuacji masaż stóp, który może wykonać partner. Opuchnięte kostki mają także kobiety we wcześniejszych okresach ciąży, ale to zazwyczaj wtedy, gdy są one otyłe z natury. Tym bardziej źle znoszą wtedy ten czas i marzą już tylko o tym, żeby dziecko w końcu pojawiło się na świecie. Jest to dla nich po prostu mało komfortowe, więc w tej sytuacji nie ma się im co dziwić.
Utrzymanie prawidłowej wagi nie powinno być problemem, jeśli do swojej diety wprowadziło się zdrowe produkty. Są one wręcz niezbędne na każdym etapie, także wówczas, gdy karmi się piersią. Ta naprawdę podczas trwania ciąży można przytyć jedynie dziesięć kilogramów, a waga ta spada praktycznie od razu po urodzeniu dziecka. Warto wiedzieć, że część tej wartości to ciężar dziecka, a pozostałe kilogramy to wody płodowe i woda, która zatrzymała się w organizmie. Jeśli pilnuje się swojej wagi, to po porodzie wygląda się tak samo, jak przed zajściem w ciążę. Potrzebna jest jednak odrobina samodyscypliny, bo bez niej nie da się uzyskać takiego efektu. Oczywiste jest, że gdy jest się w ciąży, to nie można być na radykalnej diecie, a najlepiej wcale nie być na żadnej diecie, ale warto zwracać uwagę na produkty, jakie się spożywa. Nikt nie powiedział przecież, że w tym czasie trzeba objadać się słodyczami na potęgę. Warto zachować umiar w każdej dziedzinie i w tej oczywiście też.
Okres ciąży to bez wątpienia niesamowity czas. Warto w tym czasie zadbać o siebie, bo są to ostatnie chwile, w których jest się odpowiedzialnym tylko za siebie. Później dochodzi ogrom obowiązków, ale i mnóstwo radości związanej z wychowywaniem potomka. Żeby nie stresować się swoją wagą i ogólnym wyglądem wtedy, gdy dziecko już się pojawi, to warto zadbać o siebie już podczas ciąży. Regularne wklepywanie kremów i balsamów na pewno pomoże i wpłynie na elastyczność, a także stan skóry. Warto więc zaopatrzyć się w tego typu produkty, a przede wszystkim w dobry nastrój.