Pierwszy tydzień ciąży: jakie objawy?

Zapłodnienie
Pierwszy tydzień ciąży to w zasadzie sytuacja, w której coś rozwija się w ciele kobiety, ale nie jest jeszcze zagnieżdżone w ściance macicy. W ciągu 3 dni od stosunku w ciele kobiety żyją jeszcze plemniki (niektóre oczywiście umierają wcześniej niż przed upływem 72 godzin). Jeśli w ciągu tych 3 dni jeden z nich zdąży dotrzeć do komórki jajowej, wówczas może dojść do zapłodnienia. Czasami dochodzi do tego już na kilka godzin po stosunku. Aby doszło jednak do zapłodnienia, w jajowodzie kobiety musi znajdować się komórka jajowa. Po tym jak wydziela się z jajnika, może realnie zostać zapłodniona tylko przez sześć do dwunastu godzin. Tylko wtedy w zasadzie istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Pary, które planują ciążę powinny więc wiedzieć dokładnie, kiedy kobieta owuluje – jeśli będą w tym czasie kopulować, wtedy właśnie mają największą szansę na dziecko.

Skąd mogę wiedzieć, kiedy są dni płodne?
Skąd możemy dowiedzieć się, kiedy następuje nasza owulacja? Większość kobiet ją czuje. Jest to odczuwane jako specyficzne rwanie w brzuchu, podnosi się wtedy temperatura, zwiększa się popęd seksualny. Jeśli nie wiemy, można korzystać z kalkulatora dni płodnych – znajdziemy go bez problemu w internecie. Można także zrobić sobie test owulacyjny, który bez problemu kupimy w każdej aptece bez recepty.

Jak liczy się pierwszy tydzień ciąży?
Według ginekologów 1 tydzień ciąży rozpoczyna się w momencie, gdy rozpoczyna się ostatnia miesiączka przed zapłodnieniem. W praktyce nie oznacza to jeszcze okresu trwania ciąży. Realny pierwszy tydzień ciąży trwa od momentu, gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Dlaczego w taki sposób liczy się początek ciąży? Bo kobiety rzadko mogą określić, kiedy dokładnie doszło do tego stosunku, który zakończył się zapłodnieniem. Aby więc ujednolicić system liczenia i być wolnym od pomyłek, przyjmuje się, że dziecko ma 5 tygodni, nawet jeśli realnie od momentu zapłodnienia minęły tylko 2 tygodnie.

Przygotowania do zajścia w ciążę
Już w pierwszym tygodniu trwania ciąży trzeba łykać kwas foliowy. Lekarze zresztą polecają, aby suplementować kwas już od momentu, gdy postanawiamy, że zajdziemy w ciążę. Niedobory można usunąć w zasadzie w okresie 3 miesięcy od momentu suplementowania kwasu w tabletkach. Przed zapłodnieniem koniecznie trzeba zniwelować spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Suplementacja w pierwszym tygodniu ciąży
Tuż po zapłodnieniu zmienia się środowisko macicy i pochwy. Pulchnieje i zagęszcza się, aby być bezpiecznym schronieniem dla rozrastającego się dziecka w przyszłości. Kobiety, które odżywiają się zdrowo, nie musza suplementować nic w pierwszych dniach ciąży poza kwasem foliowym. Osoby, które mają w rodzinie przypadki wad wrodzonych związanych z niedorozwojem układu nerwowego, powinny nawet suplementować kwas foliowy we wzmożonych dawkach już na 3 miesiące przed zaplanowanym terminem poczęcia dziecka.

Jak przygotować się do ciąży?
W ramach przygotowania do ciąży należy nie tylko łykać kwas foliowy w tabletkach, ale także trzeba zrobić badania w kierunku obecności toksoplazmozy we krwi oraz cytomegalii. Warto również na długo przed zajściem w ciąże zaszczepić się na WZW typu B.
Przed wdrożeniem planu na dziecko trzeba też udać się do dentysty, który wyleczy nam zęby. W czasie ciąży nie można zażywać znieczulenia. Poza tym sama próchnica jest czasami przyczyną przedwczesnych narodzin wcześniaków. Poza tym dziecko może zostać zarażone próchnicą,która jest chorobą zakaźną. Dziecko może się z nią urodzić, mimo że nie ma jeszcze zębów.

Poprawienie kondycji przed zajściem w ciążę
Zachęca się również kobiety, aby przed zajściem w ciąże znacznie popracowały nad kondycją fizyczną. Uprawianie sportu, dobra dieta, odstawienie komputera, a także ćwiczenia wytrzymałościowe i zwiększenie elastyczności mięśni, zniwelowanie stresu – to tylko niektóre aspekty dbania o zdrowie. Trzeba je podciągnąć przed zajściem w ciąże. Im lepszy stan zdrowia kobiety, tym łatwiejszy i bardziej bezpieczny przebieg ciąży.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
Czy ciężko zajść w ciążę po długotrwałym zażywaniu tabletek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. U jednych kobiet wszystko może wrócić do normy już po jednym cyklu od zaprzestania korzystania z tabletek antykoncepcyjnych. U innych kobiet dopiero po roku od zakończenia antykoncepcji hormonalnej organizm może zacząć się regulować i dopiero wtedy powstanie możliwość zajścia w ciążę.

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?
Pierwsze objawy ciąży dla niektórych kobiet są tak słabe i mało specyficzne, że zupełnie ich nie zauważają, a wynik testu jest wielką niespodzianką. Jednak u większości kobiety dochodzi do pewnych sensacji związanych z rozwijającym się już od pierwszych dni dzieckiem. Można odczuwać zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, a także poczucie rwania w brzuchu, tak jak podczas owulacji.

Objawy ciąży podobne do grypy
Niektóre kobiety biorą pierwsze objawy ciąży za rozwijającą się grypę. Zwłaszcza, że niezauważalnie zwiększa się wówczas temperatura ciała. Gdy jest zima, towarzyszące zapłodnieniu rozbicie i rozmyty wzrok może być bardzo podobne do rozwijającego się przeziębienia. Istnieje wówczas ryzyko, że kobieta weźmie lekarstwa, których nie zaleca się brać w ciąży, szczególnie w momencie, gdy rozwija się układ nerwowy małego człowieka.

Kobiety często też skarżą się na nagłą zmianę samopoczucia. Narządy płciowe ulegają w czasie pierwszych dni przekrwieniu, stad drażliwość. Poza tym, zmienia się natychmiast gospodarka hormonalna, stąd nagła zwiększona wrażliwość na zapachy. Dodatkowo, z powodu utraty energii zwiększa się znacząco apetyt. Pojawia się senność, ale też problemy ze snem.

1 tydzień ciąży to czas, kiedy wiele kobiet traci ciążę, nie zdając sobie sprawy z tego, że doszło w ogóle do poronienia. Takim poronieniem towarzyszy lekkie krwawienie, bóle brzucha i osłabienie. Na szczęście kobieta, która nie jest świadoma tego, że połączona komórka jajowa z plemników jednak nie przyjęły się w jej organizmie nie jest narażona na traumę z powodu straty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here