Choroba wieńcowa serca

Choroba wieńcowa to jedno z najpoważniejszych schorzeń, które może zaatakować ludzkie serce. Jest to choroba charakteryzująca się przewlekłym stanem, którego przyczyną jest niedotlenienie komórek mięśnia sercowego. Przekłada się to na niewydolność serca, która nieleczona może zakończyć się nawet śmiercią. Najczęściej występującą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca. Doświadczony lekarz rozpozna objawy tej choroby poprzez przeprowadzenie z chorym kompleksowego wywiadu. Na jego podstawie podejmowane jest działanie mające na celu przede wszystkim zapobieganiu jej dalszego rozwoju.
Czym właściwie jest choroba wieńcowa serca? To choroba niedokrwienna z kilkoma charakterystycznymi objawami. Mają one miejsce w sytuacji, gdy komórki nie są odpowiednio zaopatrywane w tlen oraz inne substancje odżywcze. Tlen ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania serca. Jeśli tlenu nie jest dostatecznie dużo, w klatce piersiowej pojawia się ból, który potocznie nazywa się dusznicą. Swoboda dopływu tlenu do serca jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. Ważnym czynnikiem jest na przykład anatomiczna budowa naczyń wieńca serca. Do tego ważną rolę odgrywają również uwarunkowania dotyczące jakości wymiany gazowej odbywającej się w narządach oddechowych. Tlen wiążę się z czerwonymi krwinkami oraz hemoglobiną.
Pierwszym poważnym objawem, który powinien być dla chorego sygnałem ostrzegawczym jest coraz częściej pojawiający się ból w klatce piersiowej. Towarzyszą mu często duszności. Objawem jest też zatrzymanie krążenia.
Na rozwój choroby wieńcowej wpływa mają różnorodne przyczyny. Można je podzielić na dwie grupy – czynniki pierwotne oraz wtórne. Do tej pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim wszystkie te zmiany, które negatywnie oddziałują na prawidłowy przepływ krwi odbywający się w tętnicach. Ze zakłócenia w transporcie krwi przekładają się potem na niewystarczającą ilość tlenu docierającą do komórek mięśnia sercowego. Do przyczyn wtórnych zaliczyć te czynniki, które nie mają bezpośredniego związku ze zmianami zachodzącymi w naczyniach wieńcowych.
Miażdżyca tętnic wieńcowych to najczęstsza przyczyna choroby wieńcowej. Jeśli zapadniemy na nią, mamy pewność, że prędzej czy później stanie się ona przyczyną choroby wieńcowej. W czasie rozwoju tej choroby w naczyniach krwionośnych powstają komórki zapalne oraz cholesterol. To powiększający się z czasem cholesterol jest odpowiedzialny za stopniowe zwężanie naczynia, a konsekwencji do jego zamknięcia. Do choroby wieńcowej prowadzi również nadmierne magazynowanie niepotrzebnych produktów będących efektem niewłaściwej przemiany metabolicznej. Produkty te osadzają się w ścianach tętnic wieńcowych działając tym samym na nie w sposób szkodliwy.
Kolejną poważną przyczyną choroby wieńcowej jest też pojawienie się zatoru tętnicy wieńcowej. Zator jest niczym innym jak zamknięcie naczynia krwionośnego innym materiałem niż cholesterol. Zamknięcie jest następstwem zakażenia bakteryjnego czy też infekcyjnego. Zatory tętnicze bywają również skutkiem obecności sztucznych zastawek. Choroba wieńcowa jest powodowana w czasie zwężania się tętnic. Do zwężenia tętnic wieńcowych dochodzi na przykład po przejściu innych chorób typu choroba Kawasaki, toczeń rumieniowaty cz też twardzina układowa. Inne urazy też powodują zwężenie się tętnic. Mowa jest tutaj o nadmiernym ucisku tętnic oraz krwiaku będącym następstwem urazu.
Chorobę wieńcową można podzielić na dwie grupy, rodzaje. Przebiegać może ona w formie stabilnej. Jej charakterystycznymi objawami jest dławica piersiowa, zespół sercowy X, który występuje przede wszystkim u kobiet będących już po menopauzie. Forma ostra występuje głównie pod postacią zawału serca. One powodują całkowite zamknięcie światła naczynia wieńcowego. Formę ostrą powinniśmy kojarzyć też z dławicą piersiową cechującą się zwężaniem światła naczynia.
Objawy choroby wieńcowej dają się szczególnie we znaki przede wszystkim w sytuacjach stresowych oraz po spożyciu obfitego posiłku. Objawy są też reakcją na nadmierny wysiłek fizyczny. Wtedy możemy uskarżać się na płytki oddech oraz dolegliwości bólowe pojawiające się w bezpośredniej okolicy klatki piersiowej. Ból szczególnie mocno akcentuje swoją obecność za mostkiem. Może on promieniować swoim zasięgiem nawet do żuchwy. Kołatanie serca, jego przyśpieszone bicie to kolejne symptomy zdradzające objawy choroby wieńcowej. Do tego dochodzą jeszcze zawroty głowy. Szczególnie niebezpieczna jest ta odmiana choroby, które nie niesie ze sobą żadnych widocznych objawów. O chorobie pacjent dowiaduje się przeważnie w momencie, gdy dojdzie do pełnościennego zawału serca.
Jak rozpoznaje się chorobę wieńcową? Do zdiagnozowania tej dolegliwości konieczne jest przeprowadzenie konkretnych badań. Na początku lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Na jego podstawie zlecane są dodatkowe badania. Do najczęściej zlecanych badań zalicza się na przykład EKG oraz UKG. Często choroby kierowany jest na badanie enzymów sercowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, chorzy przechodzą koronografię, która pozwala na przegląd stanu tętnic wieńcowych. Koronografia nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, ponieważ polega ona na wprowadzeniu do naczynia wieńcowego specjalnego cewnika oraz późniejszym podaniu do niego środka kontrastowego. Dzięki temu wygląd tętnic jest pojawia się na ekranie monitora.
Jeśli chodzi o leczenie choroby wieńcowej, to opiera się ono przede wszystkim na działaniom profilaktycznym. W pierwszej kolejności chory zobligowany jest do porzucenia dotychczasowego niezdrowego stylu życia i przejścia na zdrową dietę. Do tego dochodzi regularna aktywność fizyczna oraz unikanie sytuacji stresowych. Do organizmu należy wprowadzać również większe ilości kwasu foliowego. Powoduje on zmniejszenie stężenia homocysteiny. Dieta osoby chorej na choroby wieńcowej powinna zawierać duże ilości produktów opartych na zbożu. Mowa jest tutaj na przykład o kaszy oraz płatkach. Eliminacja z jadłospisu mąki pszennej też przyniesie pożądane rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here