oprogramowanie medyczne dla przychodni

Organizacja pracy w przychodni to nie łatwe zadanie. Zaczynając od zapewnienia odpowiednich warunków pracownikom i pacjentom, które będą zgodne z wymogami sanepidu, kończąc na prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej, rejestracji pacjentów, czy rozliczaniem się z NFZ, czy ZUS-em. Czy można w jakiś sposób ułatwić te zadania? Oczywiście oprogramowanie medyczne dla przychodni to wygoda dla wszystkich.

Wygodny program do obsługi przychodni — co powinien zawierać

Czym powinno się charakteryzować specjalistyczne oprogramowanie medyczne dla przychodni, które ułatwi organizację pracy? Systemy dla przychodni muszą być wielofunkcyjne, dzięki czemu nie tylko ułatwiają lekarzom prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, lecz również umożliwiają między innymi zarządzanie kalendarzem wizyt, czy też wygodne wystawianie recept, czy skierowań.

Trzeba jednak zacząć od tego, że oprogramowanie medyczne dla przychodni powinno umożliwiać, tworzenie nieograniczonej liczy kartotek pacjentów. Szczególnie, że lekarz POZ może mieć pod opieką nawet 2750 pacjentów. Istotną kwestią jest również nieograniczona ilość użytkowników. Ma to znaczenie, szczególnie w przypadku dużych przychodni specjalistycznych współpracujących z dużą grupą lekarzy, rehabilitantów i pielęgniarek. Wysokiej klasy oprogramowanie medyczne umożliwia stworzenie konta z indywidualnym stopniem dostępu do różnych danych dla każdego pracownika.

Kolejną istotną kwestią, nie tylko dla przychodni współpracujących z funduszem Zdrowia, jest integracja z oprogramowania dla przychodni, z systemami NFZ P1 oraz P2, e-WUŚ, czy ZUS, a także oficjalnym Rejestrem Produktów Leczniczych wydawanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Elektroniczna rejestracja pacjenta — sprawdź udogodnienia systemu dla przychodni

Możliwość samodzielnej rejestracji z wykorzystaniem systemów online nie tylko ułatwia pracę personelowi przychodni, lecz również samym pacjentom. Logując się do systemu, mogą wybrać lekarza i termin, który będzie im najlepiej odpowiadał, bez potrzeby wydzwaniania do rejestracji. Dobrze opracowany program medyczny posiada również funkcję automatycznego wysyłania powiadomień o zbliżającym się terminie wizyty, co jest znacznym udogodnienia dla wszystkich zapominalskich. Umożliwia również odwołanie wizyty za pomocą jednego SMS-a.

Rozwiązania te to znaczna wygoda dla personelu i pacjentów. System automatycznie uaktualnia kalendarz wizyt dla poszczególnych lekarzy specjalistów, dzięki czemu osoby oczekujące w kolejce, mogą szybciej się do niego dostać. To oczywiście niejedyne rozwiązanie ułatwiające organizacje pracy w przychodni.

Dostęp do aktualnych danych pacjenta znajdujących się w systemie eliminuje potrzebę przechowywania dużych ilości kartotek medycznych. Co więcej, ułatwiony jest przepływ informacji dotyczących poszczególnych pacjentów oraz ich schorzeń, pomiędzy poszczególnymi specjalistami.

Oprogramowanie dla placówek medycznych — elektroniczna baza danych w chmurze

Coraz powszechniejsze staje się oprogramowanie dla placówek medycznych w chmurze, czyli na serwerach znajdujących się poza placówką medyczną, z którymi można się kontaktować poprzez Wi-Fi. Dlaczego coraz chętniej wybierana jest taka opcja?

Po pierwsze jest to wygodne, ponieważ placówka medyczna nie musi zajmować się serwerami i przechowywanymi na nich danymi. To po stronie firmy oferującej oprogramowanie medyczne dla przychodni leży odpowiedzialność za zadbanie o fizyczne bezpieczeństwo serwerów, zapisanych na nich danych oraz regularne tworzenie back-upu danych.

Po drugie korzystając ze specjalistycznych aplikacji medycznych, można połączyć się z oprogramowaniem medycznym, nie tylko będąc w przychodni, ale również poza nią. Jest to szczególnie wygodne podczas wizyt domowych, kiedy pacjent potrzebuje np. recepty lub zwolnienia lekarskiego, które można wystawić od ręki.

Po trzecie ułatwia to przepływ informacji dotyczących pacjenta pomiędzy poszczególnymi jednostkami placówki medycznej.

Oprogramowanie medyczne a bezpieczeństwo

Oczywiście oprogramowanie medyczne dla przychodni musi być odpowiednio zabezpieczone na różnych poziomach, by chronić przechowywane w nim wrażliwe dane pacjentów.

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, za fizyczne bezpieczeństwo serwerów odpowiada firma oferująca oprogramowanie medyczne dla przychodni. Do nich należy tworzenie kopii zapasowych, w razie jakiekolwiek awarii. Powinna również zadbać o bezpieczne szyfrowanie przesyłanych danych, które powinno być zabezpieczone protokołem SSL. Warto pamiętać jednak, że za karty pacjentów oraz dostęp do nich odpowiada administrator w danej placówce. To on udziela dostępu poszczególnym osobom oraz nadaje im uprawnienia. Warto jednak zwrócić uwagę, czy jest możliwość wieloetapowego logowania, z wykorzystaniem haseł token SMS. Dzięki czemu minimalizuje się ryzyko zalogowania na konto niepowołanych osób.

Odpowiednio dobrane oprogramowanie medyczne dla przychodni, nie tylko usprawni pracę i zarządzanie placówką, ale również ułatwi bezpieczne przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej. Jakie jeszcze funkcje posiadają systemy dla przychodni, można się dowiedzieć na stronie https://medchart.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here