Mięśniak macicy to nic innego jak złośliwy nowotwór, który rozwija się z tkanki mięśniowej macicy. Może on występować pojedynczo, a także licznie. Zazwyczaj rozwija się w wieku rozrodczym oraz objawia się bólami podbrzusza przedłużonym, obfitym krwawieniem miesiączkowym. Leczenie tego typu schorzenia obejmuje doustna leczenie farmakologiczne, a także leczenie zabiegowe. Czym dokładnie jest mięśniak macicy? Jakie są jego przyczyny i objawy? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/miesniaki-macicy-przyczyna-krwawien-i-nieplodnosci/
Czym jest mięśniak macicy?
Jest to łagodnie rozwijająca się Zmiana, która pojawia się w obrębie mięśniówki macicy. Mięśniaki mogą przybrać postać:
Mięśniaków śródścienny – rozwijają się w obrębie ściany macicy, powiększając się przy tym we wszystkich kierunkach wzdłuż i wszerz, a także w poprzek.
Mięśniaków podśluzówkowych – rozwijają się do środka macicy, w kierunku błony śluzowej odcinek która wyściela macicę
Mięśniaków podsurowicówkowych – nie znają się one na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej.
Mięśniak macicy – jakie są jego przyczyny?
W związku z tym, że przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są do końca znane, mogą rozwinąć się na przykład w efekcie urazu mięśniówki macicy po wykonanym zabiegu łyżeczkowania macicy. Ich rozwoju dużą rolę odgrywa również wysoki poziom estrogenów, a także progesteronu. Rozwój mięśniaków macicy kobiety wzrasta wraz z nadwagą. Tkanka tłuszczowa sprzyja nasilonej syntezy estrogenów. Kartę dodatkowe 10 kg tkanki tłuszczowej to 20% więcej szans ryzyka rozwoju mięśniaków macicy. Inną przyczyną jest również wczesne pojawienie się miesiączki. Kobiety, które dużo miesiączkują są bardziej narażone na rozwój mięśniaków macicy.
Jakie są objawy mięśniaków macicy?
Mięśniak macicy może rozwinąć się powoli i posiadać niewielkie rozmiary. W takim przypadku mięśniaki nie dają żadnych niepokojących objawów. Kiedy mięśniaki osiągają większy rozmiar, wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe w podbrzuszu oraz bóle promieniujący do odcinka lędźwiowego pleców. Charakterystycznym objawem jest również obfite i bolesne Krwawienie miesiączkowe, a także krwawienie między miesiączkami. Przedłużone krwawienie może towarzyszyć również rozwoju anemii oraz bóle i zawroty głowy czy osłabieniem. Mięśniaki macicy mogą prowadzić do niepłodności, poronień oraz przedwczesnych porodów.
W jaki sposób leczyć mięśniaki macicy?
Niewielki mięśniaki, nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Te większe z kolei, mogą być leczone zabiegowo lub farmakologicznie. Usuwanie mięśniaków wskazanej jest wówczas wtedy, kiedy osiągają one duże rozmiary i przyczyniają się do obfitych krwawień lub umożliwiają zajście w ciążę. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie histerektomii, czyli usunięcia macicy. Dotyczy to jedynie licznych i bardzo dużych mięśniaków. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz hormonalnych.
Zobacz też: http://silawnas.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-raka-szyjki-macicy/