Niechciana ciąża: co robić?

Gdy zajdziemy w nieplanowaną ciążę, warto podzielić się swoim problemem z najbliższymi, którzy będą w stanie nam pomoc. Nie warto szukać samodzielnych rozwiązań w internecie. Nie warto również udawać, że problemu nie ma – dziecko szybko się rozwija, a 9 miesięcy mija nieubłaganie szybko. Trzeba zadbać o prawidłowy rozwój ciąży, ale także zorganizować poród w dobrym miejscu oraz przygotować dom na pojawienie się w nim nowego członka rodziny. Koniecznie też trzeba zorganizować pieniądze na utrzymanie dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy potrzebne są środki na jedzenie i pieluchy oraz ubrania i kosmetyki i środki pielęgnacyjne dla dziecka.

Niechciana ciąża: co zrobić?
Wiele kobiet poszukuje możliwości dokonania aborcji – pierwsze kroki kierując do internetu. W sieci znajdziemy sporo ogłoszeń lekarzy działających w podziemiu, którzy dokonują aborcji. Nie są zatrzymywani przez policję mimo że działają od wielu lat i wiedzą o ich praktykach chyba wszyscy. Jednak w kraju, w którym aborcja jest nielegalna, zawsze tak jest. Innym wyjściem jest wyjazd za granicę do kliniki,w której usuniemy dziecko. Można to zrobić na Słowacji lub w Niemczech. Warto zdecydować się na ten krok, jeśli w alternatywie mamy usuwanie ciąży nielegalnie w Polsce.

Usunięcie ciąży w Polsce: czy to ryzykowne?
Nielegalne usuniecie ciąży w Polsce jest nie dość że ryzykowne pod kątem prawnym, to jeszcze niebezpieczne dla kobiety – gdy coś pójdzie nie tak podczas zabiegu, kobieta jest zdana na siebie. W zasadzie musi ufać, że lekarz, który dokonuje aborcji, ma jakiekolwiek pojęcie o tym, czego się podejmuje. Jego pracy nie reguluje żaden szpital i nie jest on poddawany kontroli. Może podawać kobiecie leki, których działanie może przynieść negatywne skutki uboczne.
Oczywiście, nie nieudanej aborcji można udać się do szpitala – jak najbardziej otrzymamy niezbędną pomoc medyczną. Lekarze jednak szybko przekonają się, że miała miejsce nieprofesjonalnie przeprowadzona aborcja. Teoretycznie muszą wezwać policje, ale w praktyce nie robią tego zbyt często.

Ile kosztuje aborcja?
Dokonanie aborcji w Polsce jest znacznie tańsze niż wyjazd za granicę w celu usunięcia dziecka. O ile w Niemczech zapłacimy około 5 tyś zł, o tyle w Polsce można znaleźć ogłoszenia usług dokonywanych już za 900 zł.

Aborcja tabletkami poronnymi
Niektóre kobiety decydują się na dokonanie poronienia domowymi sposobami i tutaj tkwi największe ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Łykanie tabletek poronnych kupionych przez internet w ilościach, o których pisze anonimowy sprzedawca na aukcji, to największe ryzyko uszkodzenia sobie zdrowia. O ile dziecko umrze, to jego szczątki nie zawsze mogą zostać w całości wydalone z ciała kobiety i może rozwinąć się proces zapalny. W skrajnych przypadkach dochodzi do zgonu kobiety. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy kobieta zachodzi w niechcianą ciążę w młodym wieku i bo się poprosić o pomoc najbliższych, a nawet boi się pójść do lekarza, gdy wie już, że coś poszło nie tak. Poronienie wywołane tabletkami z internetu można teoretycznie przeprowadzać w domowych warunkach. Warto jednak obserwować dokładnie wtedy co się dzieje i w razie pogorszenia stanu natychmiast iść do lekarza.

Tabletki poronne a antykoncepcja po stosunku
Warto wspomnieć, że łyknięcie tabletek, które blokują zapłodnienie to nie jest zabijanie dziecka: takie tabletki może wypisać nam lekarz po niezabezpieczonym stosunku. Blokują one zapłodnienie przez zagęszczenie śluzu w macicy kobiety. Nawet gdy doszło do zapłodnienia, to uniemożliwiają zarodkowi zagnieżdżenie się w ściance macicy. Lekarze wypisują te tabletki na receptę w ramach antykoncepcji po stosunku. Warto unikać brania tych tabletek zbyt często, bo ich wpływ nie pozostaje obojętny dla zdrowia.

Domowa aborcja: jaką tabletkę poronną wybrać?
Tabletki sprzedawane w internecie pod nazwą: „poronne”, lub tabletki wywołujące poronienie to zwykle pastylki, które zawierają mizoprostol lub mifepriston. Pomiędzy tymi dwiema substancjami istnieje duża różnica. O ile pierwsza faktycznie służy przerywaniu ciąży i działa tylko na układ rozrodczy, o tyle już druga jest stosowana w wielu innych schorzeniach. Działa silnie negatywnie na organizm kobiety i nie przepisuje się jej kobietom w ciąży właśnie dlatego, że stosowanie tego leku często doprowadza do poronienia.

Czasami kobiety biorą leki do leczenia bólów stawów oraz leki na wrzody żołądka (wśród nich króluje Cytotec). Wszystkie te środki nie działają specyficznie. Mogą narobić nam wielu szkód w organizmie i nie doprowadzić do aborcji, a do trwałego uszkodzenia płodu. Tragedią jest sytuacja, gdy ciąża rozwija się nadal mimo połykania najróżniejszych tabletek – urodzenie dziecka z potężnymi wadami wrodzonymi i pozostawienie w oknie życia jest skazaniem go na ciężkie życie.

Jak działa tabletka poronna?
Po zażyciu tabletki poronnej należy koniecznie pozostawać w towarzystwie zaufanej osoby: nie zostawajmy same, bo możemy stracić przytomność. Tabletki doprowadzają do silnych skurczów macicy, których skutkiem jest usuniecie dziecka.

Okna życia i zostawienie dziecka w szpitalu
Niechciana ciąża niekoniecznie musi zostać przerwana. Wiele kobiet decyduje się na urodzenie dziecka i oddanie go okna życia. W każdym mniejszym i większym mieście można oddać dziecko anonimowo. Adres najbliższego okna życia można znaleźć w internecie.
Dziecko zostawia się czasami też w szpitalu. Można więc udać się na porodówkę, przeprowadzić poród i nie wrócić z dzieckiem do domu. Wówczas dziecko zostanie przekazane do sierocińca, gdzie będzie mogło liczyć na adopcję. W Polsce mnóstwo par jest zainteresowanych adopcją noworodka – szczególnie gdy nie pochodzi on z patologicznej rodziny, obciążonej chorobami psychicznymi i schorzeniami genetycznymi. Młode matki powinny o tym pamiętać zanim postanowią rozwiązać problem ryzykowną aborcją w piwnicy lub łykaniem tabletek w niezabezpieczonych warunkach.

Istnieje jeszcze pewien margines społeczeństwa, w którym niechciana ciąża zostaje potraktowana nieco inaczej. Dziecko zostawia się na śmietniku w reklamowce z Biedronki lub dusi poduszką, zakopuje pod murem na obrzeżach osiedla, a później markuje porwanie. Większość takich wydarzeń kończy się nie tylko wyrzutami sumienia, ale też wyrokiem 25 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here