Czym jest fala uderzeniowa i czy jest ona skuteczna w rehabilitacji?

Metod rehabilitacji, jest bardzo dużo. Musimy jednak wiedzieć, które z nich będą dla nas najlepsze a co najważniejsze – które z nich będą skuteczne. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie realnie to określić. Prawdą jest jednak to, że jeśli szukamy naprawdę sprawdzonych metod, jeśli chodzi o rehabilitację, warto wiedzieć, że możliwości mamy w tym aspekcie naprawdę bardzo dużo. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia tych metod, zastanówmy się, w jakich sytuacjach najczęściej potrzebujemy rehabilitacji. Prawdą jest bowiem, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa rehabilitacja i, że czasem możemy jej potrzebować nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że zupełnie nie jest nam ona potrzebna.

W jakich sytuacjach rehabilitacja może być nam potrzebna?

Stare polskie porzekadło mówi, że wypadki chodzą po ludziach. W tym stwierdzeniu, nie ma ani grama fałszu. Często bowiem zdarza się, że ulegamy wypadkowi zupełnie przypadkiem. Takie sytuacje mogą zdarzyć się np. wtedy, kiedy na dworze jest bardzo ślisko, a my np. nie mamy odpowiedniego obuwia. Poślizgnięcie się, jest zatem bardzo częstym rodzajem wypadku, któremu możemy ulec zimą. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny rodzaj takiego wypadku. Uprawiając sport, także jesteśmy narażeni na doznanie różnego rodzaju kontuzji. W takich sytuacjach, warto jest wiedzieć, jak się zachować. Oczywiście wiele zależy od tego, jakiego rodzaju urazu doznaliśmy. Zupełnie inne formy rehabilitacji będą skuteczne, jeśli chodzi o leczenie urazów kolan czy łokci, zaś inne, jeśli np. nadwyrężymy sobie mięśnie. Warto jest pamiętać o tym, kiedy rozważamy metody związane z rehabilitacją.

Co zrobić, kiedy doznamy urazu?

To, co jest kluczowe, jeśli chodzi o radzenie sobie z leczeniem różnego rodzaju urazów czy kontuzji, to oczywiście odpowiednie metody działania. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować działać na własną rękę. Dlatego też, kiedy tylko w wyniku upadku lub kontuzji, której doznaliśmy w trakcie ćwiczeń czy też szeroko pojmowanej aktywności fizycznej, bardzo ważne jest to, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. To on sprawdzi, co dokładnie nam dolega, jak również – jeśli zajdzie taka konieczność – wypisze nam odpowiednie skierowanie do rehabilitanta. Pod żadnym pozorem nie próbujmy sami radzić sobie z urazami, których doznaliśmy. Takie działanie, może okazać się dla nas naprawdę bardzo szkodliwe. Nie należy jednak zapominać o tym, że obłożenie spuchniętego czy też obolałego miejsca np. lodem, nie jest złym działaniem. Ważne jest jednak to, aby nie próbować nastawiać zwichniętej kostki czy nadgarstka. To powinien zrobić lekarz.

Wizyta u lekarza i co dalej?

Kiedy już trafimy do lekarza pierwszego kontaktu, z pewnością postawi on diagnozę związaną z tym, co dokładnie nam dolega i jakiego rodzaju urazu doznaliśmy. Z pewnością zleci on wykonanie zdjęcia RTG, co jest w takich przypadkach koniecznością, aby postawić trafną diagnozę. Wówczas, z pewnością będziemy wiedzieli, jakie kroki podjąć w dalszej kolejności. Z pewnością dostaniemy bardzo dokładne zalecenia, które będą mówimy o tym, jak postępować w przypadku, kiedy doznaliśmy urazu. Bardzo ważne jest to, aby się do nich stosować. Samodzielne działania, które w naszym mniemaniu mają za zadanie poprawić nasz stan zdrowia, nie są wskazane. Mogą bowiem one wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku. O tym także nie powinniśmy zapominać.

Rehabilitacja – jakie mamy możliwości?

W zależności od rodzaju urazu jakiego doznaliśmy, mamy różne metody związane z rehabilitacją. Warto jest jednak wiedzieć, że nie wszystkie mogą okazać się skuteczne w naszym przypadku. To, o czym przede wszystkim musimy pamiętać, to zalecenia lekarskie. Jeśli zatem lekarz zaleci ćwiczenia, mające na celu przywrócenie nam sprawności, należy je wykonywać dokładnie i starannie. Należy także przestrzegać ich częstotliwości. Miejsce, które doznało urazu, pod żadnym pozorem nie powinno być nadmiernie forsowane. Jeśli zatem lekarz kazał nam wykonywać ćwiczenia dwa razy dziennie, nie próbujmy wykonywać ich 5 razy dziennie, bo efekt będzie zupełnie krzywdzący dla nas.

Fala uderzeniowa a rehabilitacja – co musisz na ten temat wiedzieć?

Kiedy mówimy o różnego rodzaju metodach rehabilitacji, nie możemy pominąć takiego aspektu, jakim jest fala uderzeniowa. To stosunkowo nowa metoda, jeśli chodzi o leczenie urazów, ale odznacza się ona bardzo dużą skutecznością, jeśli chodzi o leczenie. Warto jest także podkreślić, że nie wystarczy jeden zabieg przy wykorzystaniu fali uderzeniowej, aby w pełni przywrócić nam sprawność. Bardzo często wymagane jest wykonanie kilku serii takich zabiegów, aby rzeczywiście przyniosły nam one pożądany efekt. Należy także pamiętać o tym, że nie w każdym gabinecie taki zabieg będziemy w stanie wykonać. Wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu. Fala uderzeniowa to nic innego, niż puszczenie bardzo zintensyfikowanej wiązki skompresowanej w laserze, która ma na celu niwelowanie stanu zapalnego – a ten pojawia się, kiedy doznajemy jakiegokolwiek urazu. To, co jest bardzo ważne, to fakt, że fala uderzeniowa działa tylko i wyłącznie na miejsce, które wymaga leczenia. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, żeby taką metodę leczenia urazu stosować np. u kobiet w ciąży. Zabieg ten jest też całkowicie bezbolesny. Czas wykonania jednej serii takiego zabiegu to zaledwie kilka do kilkunastu minut – w zależności od tego, z jak rozległym urazem mamy do czynienia.

Sami zatem widzicie, jak wiele różnego rodzaju możliwości mamy, jeśli chodzi o szeroko pojmowane leczenie urazów czy kontuzji. Warto jest jednak pamiętać o tym, że zawsze, kiedy tylko dojdzie do sytuacji, w której doznamy urazu, powinniśmy się niezwłocznie zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Tylko działając w taki sposób, zyskujemy pewność, że działania, które podejmiemy mające na celu wyleczenie naszego urazu, będą w pełni skuteczne. Po żadnym pozorem nie należy o tym nigdy zapominać. W przeciwnym razie, możemy sobie po prostu zrobić jeszcze większą krzywdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here