Ciąża w różnych odsłonach

Każdy pragnie być w życiu szczęśliwy, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Poglądy na szczęście u każdego są inne, bo różne są cele życiowego ludzi i ich oczekiwania. Są jednak takie wydarzenia i okresy w życiu, które w wyjątkowy sposób rodzą szczęście i zadowolenie. Do takich okresów na pewno można zaliczyć okres ciąży u kobiety, bo jest to bardzo wyjątkowe wydarzenie w życiu. To ważne wydarzenie nie tylko dla samej kobiety, ale także dla jej partnera i innych członków rodziny. Każdy z niecierpliwością oczekuje pojawienia się na świecie maluszka, którego będzie można kochać bezwarunkową miłością, tulić i pielęgnować. Dzieci dają mnóstwo radości i szczęścia, nic więc dziwnego, że prawie każda kobieta marzy o własnym maleństwie. Dlatego też w odpowiedni sposób powinno się przeżywać ciążę, cieszyć się każdym dniem i w pamięci zapisywać pierwsze ruchy dziecka, kopnięcia, rosnący brzuszek, czy objawy ciąży.
Ciąża to bardzo specyficzny okres w życiu ma on swoje potrzeby i wymagania. Kobiety bardzo różnie ciąże przechodzą, jedne czują się wspaniale od samego początku aż do dnia porodu. Żadne dolegliwości nie są dla nich uciążliwe, mają dużo energii i chętnie spotykają się z rodziną i z przyjaciółmi. Dla innych zaś jest to okres licznych dolegliwości, zmęczenia, złego samopoczucia, huśtawek nastroju. Najtrudniej mają kobiety, które pracują zawodowo i chcą jak najdłużej przed porodem pracować. Jednak nie zawsze warunki pracownicze na to pozwalają, czasem nie tylko ograniczają ich wygodę w ciąży, ale też zagrażają dziecku.
Dobre samopoczucie w ciąży
Są takie zawody, w których kobieta, jeśli dobrze się czuje i nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, może aż do samego porodu pracować. Zwykle są to stanowiska biurowe, gdzie można większą część dnia spędzić na siedząco. Jednak warto pamiętać o tym, że każda kobieta w ciąży ma prawo do większej ilości przerw, w których będzie mogła wygodnie wypocząć. Każdej kobiecie w ciąży, należy się też specjalne traktowanie. Każdy współpracownik powinien pomagać koleżance w ciąży, szczególnie gdy ta musi coś przesunąć lub przenieść. W ciąży nie powinno się dźwigać ciężkich rzeczy, bo można w ten sposób zagrozić sobie i maleństwu. Dlatego pomoc współpracowników jest niezbędna. Kobieta w ciąży powinna też mieć prawo w pracy do specjalnych przywilejów, a więc nie powinna stać w kolejkach na przykład na stołówce, powinna mieć ograniczone godziny pracy, nie powinna pracować w godzinach nocnych ani wyjeżdżać w delegacje. Oczywiście warto też wspomnieć o tym, że kobiety w ciąży czy w okresie macierzyńskim i wychowawczym, nie można zwolnić. Jest to niezgodne z prawem pracy, kobieta w ciąży jest więc w pełni chroniona i nieważne czy pracuje przez całą ciążę, czy od początku jej trwania jest na L4.
Miejsca pracy, gdzie L4 jest niezbędne
Są też takie zawody, w których kobieta, dowiadując się o ciąży, powinna jak najszybciej postarać się o zwolnienie lekarskie na cały okres trwania ciąży. L4 w ciąży otrzymuje się od lekarza prowadzącego – ginekologa. Co miesiąc L4 musi być przedłużane aż do momentu porodu. Później młodej matce należy się macierzyńskie a jeszcze później wychowawcze. Lekarz bez problemu wystawi takie zwolnienie lekarskie swojej pacjentce, jeśli są ku temu ważne przesłanki. Przede wszystkim stan zdrowia pacjentki ma największe znaczenie, jeśli w trakcie ciąży pojawiają się krwawienia, bóle brzucha, męczące nudności, wtedy jak najbardziej kobieta powinna zostać w domu i w odpowiedni sposób wypocząć, by nie narażać zdrowia dzidziusia. Dolegliwości ciążowe mogą być czasem bardzo dokuczliwe i szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, normalne funkcjonowanie jest wręcz niemożliwe. Bardzo ważne są też warunki pracy, jeśli kobieta pracuje w szkodliwych warunkach, na przykład na produkcji, gdzie może mieć do czynienia z promieniowaniem, kurzem, szkodliwymi substancjami, wszystkim tym, co mogłoby zagrozić jej maleństwu, powinna jak najszybciej wziąć zwolnienie lekarskie. Takie szkodliwe warunki są zazwyczaj w fabrykach, warsztatach motoryzacyjnych, w szpitalach, zakładach fryzjerskich i kosmetycznych itp. Także miejsca pracy, gdzie trzeba przez cały dzień stać na nogach, jak na przykład w aptece czy w restauracji na kuchni, są niewskazane dla kobiet w ciąży. I nieważne czy jest to początek ciąży czy jej końcówka, kobieta w ciąży musi czuć się wygodnie i dużo wypoczywać w ciąży, a nie każda praca jej na to pozwoli. Jak więc można zauważyć, są specyficzne zawody, gdy zwolnienie lekarskie na cały okres trwania ciąży, jest niezbędne.
Co robić na zwolnieniu?
Ten czas, gdy kobieta jest na zwolnieniu, może ona poświęcić na relaks i wypoczynek, jest to też idealny czas na przygotowanie domu na pojawienie się maluszka. Trzeba przygotować dla niego pokoik, wyposażyć go w meble i akcesoria dziecięce. Nie można też zapomnieć o zabawkach dla maleństwa. Pokoik powinien być urządzony z sercem, tak by maluszek dobrze się w nim czuł. Koniecznie też trzeba przygotować wyprawkę dla takiego maleństwa, kupić wiele ubranek na każdą pogodę, pieluszki, akcesoria kosmetyczne, a także wózek, kołyskę pasującą do stylu pokoiku, czy nosidełko i bujaczek dla malucha, który pozwoli mu się odprężyć. Małe dziecko ma wiele różnych potrzeb, dlatego warto wszystko zaplanować, zanim pojawi się on na świecie. Także do szpitala trzeba przygotować specjalną wyprawkę dla siebie i dla swojego dziecka. Muszą się tam znaleźć koszule do karmienia, pieluszki na maluszka, czapeczki, smoczki i różne akcesoria kosmetyczne dla mamy i dziecka. To, co będzie w szpitalu potrzebne, można się dowiedzieć od położnej środowiskowej. Warto ten okres ciąży, poświęcić właśnie na wypoczywanie, bo gdy maluch pojawi się na świecie, może wywrócić życie do góry nogami. Rodzice nie będą mieli wtedy zbyt wiele okazji do spokojnego wypoczynku, trzeba więc to zrobić na zapas.
Ciąża jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, szczególnie gdy przechodzi się ją tylko raz. Warto ten moment dobrze zapamiętać, by móc do niego po latach wrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here