Ciąża od poczęcia do 40 tygodnia

Ciąża jest wpisana w naturę kobiety. Wiele kobiet bez problemu rodzi dzieci i wychowuje najlepiej, jak potrafi. Inne kobiety mimo wielkich nagromadzonych pokładów miłości macierzyńskiej nie mogą doczekać się choćby jednego dziecka. A jeszcze inne kobiety rodzą dzieci i porzucają byle gdzie. Czym narażają swoje dzieci, którym dały życie na pewną śmierć.
Dla wszystkich kobiet początek ciąży jest tajemniczym okresem. Ponieważ w pierwszych dniach kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w ciąży. Nie ma jeszcze żadnych oznak ciąży, więc skąd maiłaby wiedzieć, że akurat teraz zaczęło kiełkować w niej nowe życie. Lecz już za parę tygodni pojawią się pierwsze sygnały zwiastujące ciążę. Najpewniejszym sygnałem ciąży jest zatrzymanie menstruacji. Lecz też nie do końca jest to pewnik. Bo niektóre kobiety miesiączkują jeszcze przez pierwsze trzy miesiące ciąży. A znane są też i takie przypadki, gdy kobieta ma okres aż do porodu. Zdarza się to rzadko, ale jednak się zdarza. Ponadto zatrzymanie miesiączki może nastąpić również z wielu innych przyczyn. Powodem może być stres, zaburzenia hormonalne, dieta odchudzająca, choroba, zmiana miejsca zamieszkania i wiele innych. I choć najpewniejszą diagnozę może postawić tylko lekarz po przeprowadzeniu badania USG, to jednak mało która kobieta biegnie do lekarza zaraz po zatrzymaniu miesiączki. Zazwyczaj sama kupuje test ciążowy w aptece i sprawdza ilość i kolor kresek.
W tym czasie, gdy rzeczywiście istnieje ciąża zaczynają pojawiać się pierwsze jej symptomy. Jak częste oddawanie moczu, które niekiedy może wystąpić jako pierwszy sygnał. A za nim mdłości, wymioty, senność, apatia, zmęczenie, omdlenia, niechęć do niektórych potraw lub kawy, nietolerancja dymu papierosowego i zapachu pochodzącego ze smażenia mięsa, brak energii, ogólnie złe samopoczucie, rozdrażnienie, bolesność piersi, zaparcia i wzdęcia, nadmierny ślinotok, podwyższona temperatura ciała. Te i jeszcze inne dolegliwości spotykają większość kobiet we wczesnej ciąży. Gdyż spowodowane są zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka.. Kiedy to zapłodniony zarodek zagnieżdża się w macicy, by rozwijać się i rosnąć aż nastąpi 40 tydzień ciąży i będzie zbliżał się poród. Wszystkie wspomniane oznaki ciąży nie są niczym złym, ani zagrażającym dziecku, czy też kobiecie. Wprost przeciwnie, gdyż świadczą o dobrze rozwijającej się ciąży. Nie jest to łatwy okres w życiu kobiety, ale konieczny do przejścia, gdy pragnie się mieć dziecko. Powyższe dolegliwości szybko miną wraz z porodem. I organizm w ciągu sześciu tygodni wróci do normalności. Zresztą takie niemiłe samopoczucie nie będzie trwać przez cały okres ciąży. Gdyż po pierwszych czterech miesiącach samopoczucie przyszłej mamy znacznie się poprawi.
Jak obliczyć termin porodu?
Niekoniecznie trzeba czekać na wyznaczenie przez lekarza daty porodu. Można również policzyć samodzielnie. Bierzemy pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki, do którego dodajemy 7 dni. Następnie od otrzymanej daty odejmujemy 3 miesiące. I mamy datę porodu.
Pierwsze trzy miesiące ciąży nie są widoczne na zewnątrz. Ponieważ dopiero od czwartego miesiąca nastąpi szybszy rozwój płodu i ciąża z każdym tygodniem będzie bardziej widoczna. Lecz mimo tego, że w pierwszym trymestrze nie widać oznak ciąży, to organizm dziecka jest w fazie szybkiego rozwoju. Powstaje i zaczyna pracować serce, rozwija się układ nerwowy i jama ustna, oczy, uszy, nos, policzki i podbródek, oraz szczęki. Powstają już miniaturowe mięśnie, kształtują się kości nóg i rąk. Zaczynają też pracować nerki i żołądek.
W drugim trymestrze ukształtowana jest już twarz płodu, dziecko zaczyna otwierać oczy, a także lepiej zaczynają funkcjonować płuca. W drugim trymestrze dziecko odczuwa już szczęście lub niepokój matki. Dziecko zaczyna mieć własny tryb snu i czuwania. W tym czasie płód jest już spory i waży około 1 kilograma i ma wzrost około 40 centymetrów. Ciąża staje się coraz bardziej widoczna i z każdym dniem brzuch staje się bardziej okrągły i większy. W macicy kobiety oprócz płodu znajduje się około pół litra płynu obwodowego. I waga kobiety wzrasta o kilka kilogramów. W tym czasie pojawiają się dolegliwości ciążowe, lecz inne niż w pierwszym trymestrze. A raczej takie, jakie będą towarzyszyć kobiecie w trzecim trymestrze ciąży, a więc aż do porodu. Czyli zmęczenie, osłabienie, nietrzymanie moczu, obrzmienie nóg, uczucie ciężkości i parcia na żebra, co powoduje niewielkie trudności w oddychaniu.
40 tydzień ciąży zwiastuje czas zbliżającego się porodu. Kobieta jest już zmęczona i znużona swoim stanem i pragnie szczęśliwego rozwiązania, które i tak niebawem nastąpi. Dziecko jest już również gotowe, aby przyjść na świat. Jednak niekoniecznie musi się ono urodzić w czterdziestym tygodniu ciąży. Istnieje bezpieczna granica, która mówi o tym, że może urodzić się z czternastodniowym opóźnieniem lub wyprzedzeniem. W tym czasie wszystkie narządy dziecka są już w pełni rozwinięte i dziecko jest gotowe do życia poza organizmem matki. Choć w jego mózgu nadal rozwijają się komórki nerwowe. Ale nie jest to niczym zaskakującym, gdyż będą się jeszcze one mnożyć do ukończenia pierwszego roku życia.
Pod koniec ciąży dziecko chciałoby już opuścić organizm matki, gdyż jest mu tam po prostu za ciasno. Nie może swobodnie poruszać się, gdyż jest coraz większe. A brzuch mamy jest tak duży, że aż są rozstępy. Brzuch jest też ciężki i mamy również pragną, jak najszybciej wydać swoje dziecko na świat. Kobiecie jest ciężko, gdyż od czasu zapłodnienia przytyła około 20 kilogramów. Jest to taka średnia waga. Gdyż niektóre kobiety przybywają tylko około 15 kilogramów. A inne nawet ponad 30 kilogramów. Tak duże przybranie na wadze nie jest dobre ani dla dziecka, ani dla matki. Na te kilogramy składa się waga płodu, wody płodowe, łożysko i zwiększona ilość krwi w organizmie. Oczywiście przy dużym przybraniu kilogramów podczas ciąży w skład wchodzą też tkanki tłuszczowe, których pewnie po porodzie będzie chciała młoda mama się pozbyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here