Ciąża obojga rodziców

Może z pozoru wydać się to śmieszna, ale w ciąży jest zarówno mama, jak i tata przyszłego potomka. Tak, tak. Ciąża także dotyczy mężczyzny, choć w tym przypadku, przebiega bez fizycznych objawów.

Jestem od kilku lat tatą i doskonale wiem, jak przebieg ciąży wygląda z tej drugiej, często pomijanej strony. Żaden kochający mąż nie może przejść obojętnie obok tak ważnego wydarzenia, jak ciąża. Powiem więcej, ciąża obok samego porodu i późniejszego rodzicielstwa, to najpiękniejszy okres w życiu każdego faceta (ciekawe czy takie samo zdanie na ten temat mają przyszłe mamy?).

Zacznijmy od początku. Już samo planowanie dziecka jest nie lada wydarzeniem. Dla młodych ludzi decyzja o rodzicielstwie jest przełomem. Niejako granicą, za którą zostawia się dotychczasowe życie, często może swawolne i mało rozsądne, a staje się przed całkiem nowym etapem. Świadome rodzicielstwo to najpiękniejszy okres w życiu każdego człowieka, który dąży przecież do posiadania potomstwa. Kiedy już para decyduje się na ten milowy krok, czas na kolejne wyzwanie, a mianowicie spłodzenie dziecka. Niestety w dzisiejszych czasach wiele par ma z zajściem w ciąże ogromne problemy. Różne są tego przyczyny, ale chyba doczekaliśmy tych brutalnych czasów, kiedy posiadanie dziecka staje się niejako pewnego rodzaju uprzywilejowaniem i luksusem. Osobiście posiadam wielu znajomych, starających się o dziecko, którym zajście w ciążę nie wychodzi. Część podjęła radykalne kroki i rozpoczęła leczenia, mające na celu zwiększenie szans, są również i tacy, którzy po latach starań zrezygnowali, bądź po wielu niepowodzeniach po prostu się rozstało. Przykre, ale jakże dziś prawdziwe.

Kiedy już doczekamy się tej pięknej chwili, a to taż może być niespodzianką, bo wiele par nie ma od razu świadomości sukcesu (kobiety nie mają standardowych symptomów ciąży i występuje na przykład miesiączka w ciąży), nie można się doczekać finału. Pierwsze wizyty u lekarza, które potwierdzają diagnozę, czekanie na pierwsze USG (choć z doświadczenia wiem, że z taką samą ekscytacją i emocjami czeka się na każde kolejne), w końcu pierwsze rysy dziecka na zdjęciach z USG to coś, czego nie da się opisać. W tej pięknej chwili partnerzy powinni być razem i osobiście dziwię się przyszłym ojcom, którzy nie chodzą z żoną na wizyty przed porodem.

Ciekawostką jest także zmieniający kształt brzuch kobiety. I tu muszę rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłych mam – nie obawiajcie się niczego. Jeśli Wasz partner kocha Was i jest gotowy na dziecko, to nie przerazi go ani to, że przybierzecie na wadze, ani też rosnący brzuch. W końcu kwitnie w nim kwiat Waszej miłości. Ale wróćmy do meritum. Brzuch rośnie, a wraz z nim dziecko. Niesamowitą sprawą są pierwsze ruchy dziecka, oczywiście te wyczuwane. Kiedy przyszły tatuś położy dłoń na ciele swojej żony i poczuje ruch dziecka, jest to dla niego nieprawdopodobne przeżycie. Swoją drogą znam z opowieści historie, jakoby dziecko kopało bez przerwy. Oj, musi wtedy się dziać!

Skupmy się teraz na przyszłej mamie. Mając obok siebie kobietę w ciąży, każdy facet musi zmienić swoje nastawienie i przygotować się na szereg nieprzewidzianych wydarzeń. Już dajmy spokój wyświechtanym od lat opowieściom o lodach z ogórkiem kiszonym i śledziem z czekoladą. Zachcianki nie ominą nikogo i każdy powinien być na nie przygotowany. Ważne drodzy panowie, abyście byli świadomi tego, że to, co je Wasza kobieta, je także wasz potomek, znajdujący się w jej łonie. Ciężarna kobieta powinna się zatem właściwie i zdrowo odżywiać. Nie można mieć nic przeciwko śledziom, czy lodom, ale pewne standardy należy zachować. To, że należy w ciąży odstawić wszelkie, ale to wszelkie używki, nie trzeba chyba nikomu przypominać. O co mi chodzi panowie? Ano o to, że jeśli kobieta ma jeść świeże warzywa i kurczaka gotowanego na parze, to dołączcie do niej. Nie katujcie jej tłustą golonką, czy schabowym z ziemniakami i zasmażaną kapustką, o kebabach i hamburgerach nie wspomnę. Podzielcie jej dolę i skuście się na chude mięsko z warzywkami. Nic nie stracicie, a możecie jedynie zyskać. W ogóle temat jedzenia w ciąży jest bardzo specyficzną kwestią. Sam nie zdawałem sobie sprawy, jak wiele zależy od tego, by kobieta spodziewająca się dziecka, zdrowo i prawidłowo się odżywiała. Taka kilkumiesięczna abstynencja od fast foodów, czy innych tłustych i niekoniecznie zdrowych potraw może wyjść na zdrowie, a powiem więcej – może wejść w nawyk! Wiem z doświadczenia.

Zbiegiem czasu zacznie Wam drodzy rodzice narastać problemów, związanych głównie ze wzrostem Waszej pociechy. Kiedy brzuch jest już naprawdę duży, kobiecie ciężko się poruszać. Codzienne czynności sprawiają trudność, a nieporadność potrafi być frustrująca. Ważne, by i w tej chwili kobieta czuła wsparcie partnera. Musicie być oparciem i wszelką pomocą dla Waszych kobiet. Bądźcie zawsze, kiedy ona Was będzie potrzebował, uzbrójcie się w anielską cierpliwość, bo będziecie jej przy okazji dużo potrzebować.

Zmiana ciała kobiety nie ogranicza się jedynie do brzucha. Na ogół u ciężarnej kobiety puchną kostki, mogą pojawić się problemy z cerą, wypadać włosy, psuć się zęby. W tym aspekcie akurat, mężczyzna ,musi stanąć na wysokości zadania i musi zmienić się w psychologa. Każda kobieta lubi być piękna i czuć się piękną. Wspierajmy nasze kobiety także i na tym polu.

Podsumowując – ciąża to długi i skomplikowany proces. Wymaga wielu wyrzeczeń, wielu zmian i dużo cierpliwości i to zarówno ze strony przyszłej mamy, jak i przyszłego taty. Mam jednak radę dla wszystkich spodziewających się dziecka. Cieszcie się tym błogosławionym czasem, wspierajcie się, bądźcie dla siebie wyrozumiali i wobec siebie cierpliwi. Wszelkie niedogodności w stu procentach zrekompensuje Wam ta wspaniała istotka, która niebawem pojawi się na świecie. Zapomnicie wówczas o wszystkich sporach i niedogodnościach, które mogą pojawić się na Waszej drodze w czasie tych kilku miesięcy, kiedy trwa ciąża. I pamiętajcie, że w ciąży się jest obydwoje, mimo iż fizyczne jej aspekty widoczne są tylko u kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here