5 porad dla świeżo upieczonych wegetarian

Jeżeli czytasz ten artykuł, to zapewne jesteś początkującym wegetarianinem, który szuka odpowiedzi na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze gratulujemy ci twojej decyzji – niezależnie od tego, czym była ona umotywowana. Musisz jednak wiedzieć, że przestawienie swoich nawyków żywieniowych na nowe tory wcale nie musi być takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad, które przydadzą się w początkowej fazie tych zmian.

Wybieraj mądrze

Niektóre osoby spłycają wegetarianizm wyłącznie do niejedzenia mięsa. Należy jednak pamiętać, że za tą dietą stoi swoista filozofia życia. Osoby, które zrezygnowały z produktów odzwierzęcych, często bardziej dbają o środowisko, przejmują się ekologią, są świadomymi konsumentami. Dlatego warto czytać różne publikacje osób, które zajmują się dłużej tym tematem – pozwoli ci to na dobry wybór- pożywienia czy też rzeczy codziennego użytku. Nie zawsze bowiem to co modne jest dla nas dobre. 

Wegetarianie a bilansowanie diety

Najprostszym sposobem, by pilnować tego, czy nasza dieta jest dobrze zbilansowana, jest ściągnięcie aplikacji oraz wpisywanie do niej rzeczy, które jemy przez cały dzień. Dzięki temu dowiemy się, czy nie jemy zbyt mało białka lub tłuszczy. To, że przechodzimy na wegetarianizm, wcale nie oznacza, że nasze zapotrzebowanie na makroskładniki się zmienia. W dalszym ciągu podstawą naszej diety będą węglowodany, białka oraz tłuszcze, musimy też dostarczać organizmowi witamin (a zwiększona podaż warzyw i owoców wcale nie gwarantuje tego z automatu). Dlatego musimy znaleźć odpowiednie produkty, które pomogą nam utrzymać je na odpowiednim poziomie. 

Witaminy dla wegetarian

Niewielu nowych „roślinożerców” wie o tym, że na rynku dostępne są witaminy dla wegetarian. Zapewne na początku możesz mieć problemy z zapewnieniem organizmowi wszystkiego, co mu jest potrzebne do funkcjonowania. Podobnie jak na innych dietach, bardzo ważną rolę odgrywają witaminy i minerały – to dzięki nim poprawnie funkcjonuje wiele naszych narządów, mamy energię do działania, a stan naszej cery czy włosów jest dla nas zadowalający. Witaminy dla wegetarian charakteryzują się tym, że nie posiadają żadnych składników odzwierzęcych, a pomagają zapobiegać hipowitaminozie(niedobór witaminy) czy awitaminozie (brak witaminy w organizmie).  

Uniknij anemii

Wiele osób boi się, że bez mięsa wpadnie w anemię. Nie mówiąc już o naszych rodzicach czy dziadkach, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez kotleta schabowego czy też zrazów. Ich obawy można jednak rozwiać poprzez edukację, bowiem żelazo znajduje się również w roślinach, choć jest go zazwyczaj mniej, niż w mięsie (zwłaszcza czerwonym). Aby lepiej się przyswajało, należy dodać do posiłku witaminę C. Można także ją dodatkowo suplementować w postaci tabletek. Dobrym połączeniem są także produkty zbożowe plus rośliny strączkowe bądź mleczne. W tym przypadku korzystnie oddziałują na siebie aminokwasy. 

Jedz smacznie!

Na koniec warto wspomnieć o kilku radach dotyczących jedzenia. Warzywa oraz produkty pełnoziarniste lepiej gotować al dente – stracą mniej cennych minerałów i witamin. Należy pić też około trzech litrów wody dziennie. Możemy do niej dodawać owoce, bądź zioła, np. miętę. Warto również zaopatrzyć się w mieszanki orzechów oraz nasion – są dobrą przekąską i pozwolą utrzymać uczucie sytości bez obaw o nadmierne kalorie.

Wegetarianizm może być wspaniałą dietą, dzięki której poprawimy swoje wyniki krwi, będziemy czuć się lepiej oraz lepiej wyglądać. Jednak pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku innych diet, należy do niej podchodzić racjonalnie – jeżeli poczujemy, że nasz organizm źle znosi zmiany, to najpierw próbujmy suplementować niedobory preparatami takimi jak witaminy dla wegetarian, ale jeśli to nie pomoże – wróćmy do mięsa bez wyrzutów sumienia. W końcu zdrowie jest najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here