Zaburzenia lipidowe - jak się odżywiać, na co zwrócić uwagę?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdrowy styl życia nie jest jedynie modą, ale również bywa wymogiem. Szczególnie dla osób, które zaczynają chorować. W ich organizmach nie wszystkie mechanizmy przebiegają prawidłowo. W związku, z czym normy stężenia różnych związków są nieprawidłowe. W momencie, gdy dostarczamy wszystkich składników odżywczych nasz organizm wynagradza nam to w postaci szczupłej sylwetki, witalności oraz pozytywnej energii. Co w przypadku, gdy już zachorujemy? Najlepiej od razu wziąć się w garść i zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz wdrożyć aktywność fizyczną do swojego życia. Każda choroba oraz zaburzenie równowagi może wymagać jednak nieco innego podejścia i rozwiązań żywieniowych. Jak jest w przypadku zaburzeń lipidowych? Zanim do tego dojdziemy, to wyjaśnimy, czym one są i na czym polegają.

Zaburzenia lipidowe, co to jest i jakie są przyczyny?
Zaburzenia lipidowe mają związek z zaburzeniem stężeń związków tłuszczowych w organizmie. W zależności od ich poziomu wyróżnione zostały trzy rodzaje. Diagnozę powinien przeprowadzić lekarz, który zaleci konkretne przeciwdziałanie rozwojowi tej choroby. Zaburzenia lipidowe mają związek z badaniami cholesterolu, którego poziomu powinniśmy pilnować, a także robić kontrole jego stężeń. Zbyt duży cholesterol może prowadzić do poważniejszych chorób. Jednak najczęstszą przyczyną tych zaburzeń jest przede wszystkim nieodpowiednie odżywianie oraz brak aktywności fizycznej, dzięki której ciało zaczyna dużo lepiej funkcjonować oraz regulować cholesterol. Tak, więc, głównymi zaleceniami po wstępnych badaniach jest zwrócenie uwagi na swój jadłospis oraz jego zmiana na zdrowe zamienniki. Jakie szkody można sobie wyrządzić nie stosując się do zaleceń? Omawiane zaburzenia mogą prowadzić do podatności zachorowania na miażdżycę oraz choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę, a nawet otyłość. Są to choroby często występujące w starszym wieku i czasami opisywane, jako starcze. Jednak zawsze można poprawić swój stan zdrowia, a wiek nie powinien być żadną wymówką. Ruch oraz zdrowe żywienie potrafi wydłużyć życie każdej osoby i sprawić, że będzie ono radośniejsze.

Jak odżywiać się przy zaburzeniach lipidowych?
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że każda choroba najczęściej spowodowana jest nieodpowiednim stylem życia. Nasz organizm potrzebuje składników, których mu nie dostarczamy, co sprawia, że zaczyna chorować. Może również nie przyswajać pewnych składników, które nie są wydalane, a jedynie magazynowane w ciele, w postaci tłuszczów i innych zanieczyszczeń. Bezwartościowa żywność nie wnosi żadnej wartości do naszego organizmu. Zatem nie możemy się dziwić, że się buntuje i choruje. A więc jakie zmiany wprowadzić, aby ciało zaczynało zdrowieć? Są pewne czynniki, które można wprowadzić już teraz bez porady dietetycznej i dodatkowych badań. Jest to na pewno zrezygnowanie z białego pieczywa, ogólnie potraw z mąki pszenicznej, mleka i wszelkich słodkości. Innymi słowy maksymalne ograniczenie cukru. Należy również uważać na mięso. Dopuszczalny jest chudszy jego rodzaj, najlepiej niesmażony, ewentualnie na jednym ze zdrowych tłuszczy, takich jak olej kokosowy lub masło ghee. Oba te produkty dostarczają również niezbędnych dobrych tłuszczy, które regulują ich gospodarkę w ciele. Olej kokosowy dodatkowo działa jak wspomagacz odchudzania polepszając metabolizm. Można również go dodać na przykład do kawy, czy innego napoju, aby dostarczyć sobie dzienną dawkę zdrowych tłuszczy. Na pewno trzeba ograniczyć również spożywanie alkoholu, który zakwasza organizm. Warzywa i owoce wpisane są w zdrowy styl życia. Można z ich udziałem zrobić przepyszne posiłki oraz przekąski. Owoce pomogą nam pozbyć się ochoty na cukier prosty, tym samym dostarczając równocześnie cennych witamin.

Błonnik i jego znaczenie.
W bezwartościowej diecie występuje bardzo mało błonnika, który jest nam potrzebny. Jego mała ilość sprawia, że niestrawione resztki pokarmowe pozostają między innymi w żołądku i jelitach, tym samym zaburzając trawienie. Wspomniane warzywa i owoce zawierają go najwięcej. Można również zakupić gotowy błonnik w sypkiej formie lub błonnik w tabletkach, dzięki czemu dostarczymy sobie jego dzienną dawkę. Ponadto dzięki niemu możemy dłużej mieć uczucie sytości w żołądku, co jest bardzo istotne podczas przechodzenia na zdrową dietę, w której jemy mniej posiłków, a żołądek może być słabiej napełniony. Jednak posiłki powinny być na tyle wartościowe, że nie powinno być problemu z utrzymaniem diety, a wspomniany błonnik na pewno może stanowić niezwykły wspomagacz silnej woli, która jest jednym z elementów sukcesu.

Zioła i inne napoje.
Nawadnianie organizmu podczas całego procesu zmiany odżywiania jest jednym z jego głównych elementów. Napoje wypłukują z organizmu zanieczyszczenia i toksyn. W związku z tym zwłaszcza na samym początku organizm może potrzebować więcej wody. W oczyszczaniu może pomóc picie ziół. W smakach oraz rodzajach można wybierać, warto zapoznać się z ziołami, dzięki którym oczyszczany jest nie tylko cały organizm, lecz również cały układ pokarmowy. To w nim często zalegają niepotrzebne resztki pokarmowe zaburzające procesy. Powrót do natury jest cały czas w trakcie realizacji. Ona wie najlepiej, czego nam potrzeba. Dobrze jest, więc słuchać również rad swojego ciała i odgłosów intuicji, które wskazują na sprawy, którymi powinniśmy się zając w pierwszej kolejności.

Jak pomóc sobie ze starymi nawykami?
Podejście do koniecznych zmian jest niesamowicie ważne i istotne. Nie powinno być ono karą. Myśli o dobrym zdrowiu powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. W tym przypadku warto zapisać sobie swoje cele, rozpisać plan działania oraz wizualizować końcowy efekt. Gdy pragniemy czegoś bardzo mocno, to efekty przyjdą. Zdrowy styl życia może być przyjemny, to nie katorga, lecz lekkość, radość i energia. Wizja siebie zdrowego w przyszłości powinna wspomóc codzienne wysiłki na drodze do pozbycia się zaburzeń lipidowych. Złe nawyki zaczną wtedy odchodzić w niepamięć, a my będziemy się cieszyli z każdego dnia zdrowego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here