17 tydzień ciąży. Co się zmienia w twoim ciele?

Jeśli do tej pory nie odczuwałaś żadnych niedogodności związanych z ciążą, to teraz prawdopodobnie się to zmieni. Wiele kobiet, wbrew obiegowym opiniom nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości w pierwszych miesiącach ciąży, aż do momentu kiedy nie pojawi się u nich ciążowy brzuszek. 17 tydzień ciąży to czas kiedy się to zaczyna.

Właśnie rozpoczyna się piaty miesiąc, jesteś już w drugim trymestrze, więc jeśli wszystko idzie dobrze bez obaw możesz już chwalić się swoim stanem. Powoli zaokrągla się twój brzuszek, to jeden z objawów zwiastujących 17 tydzień ciąży. Ciąża staje się bardziej widoczna, więc jesteś bardziej zauważalna wśród przechodniów. Pasażerowie ustępują ci miejsca w tramwajach, co uważniejsi klienci robią miejsce w kolejce. Korzystaj z tego i daj sobie pomóc. Za kilka lat będziesz miło wspominać ten czas.

17 tydzień ciąży – jak wygląda twoje dziecko?

Maluch rozwijający się w twoim brzuchu liczy około 13 centymetrów i mieści się na rozłożonej dłoni. Jeszcze nie ma tkanki tłuszczowej, dlatego jest bardzo szczupłe, waży nieco ponad 140 gram. Jego skóra jest cieniutka i przezroczysta. Widać przez nią naczynia krwionośne. Jego cienką skórkę pokrywają puchate, miękkie jak puszek włoski. Pokryte jest nimi całe małe ciałko dzidziusia z wyjątkiem spodu stópek, wnętrza dłoni oraz powiek. Ten puszek nosi nazwę lanugo, do niego przywiera maź płodowa, dlatego ma tak ważną funkcję. Malutkie serce bije dwukrotnie szybciej od serca dorosłego człowieka, z siłą 150 uderzeń na minutę, dzięki temu coraz sprawniej pracuje mózg. 17 tydzień ciąży to także czas, w którym dziecko uczy się ssać. Popijając pełne odżywczych substancji wody płodowe przygotowuje się do picia twojego mleka już po urodzeniu, wyrabia odruch ssania. To także czas pierwszych zabaw – dziecko swobodnie zabawia się pępowiną, wiesza się na niej jak na linie ćwicząc w ten sposób mięśnie rak i nóg. W tym okresie większość narządów jest już wykształcona, kolejne tygodnie będą tylko udoskonalać ich funkcjonowanie. Jeszcze nie da określić się płci dziecka, choć w przypadku dziewczynek wargi sromowe są już zarysowane. Nie da się jednak ocenić tego realnie ponieważ w przypadku chłopców genitalia wykształcają się później. Maluch zaciska już piąstki, na jego dłoniach zarysowują się zaczątki linii papilarnych, a ty możesz odczuwać jego pierwsze ruchy w swoim wnętrzu. Ma wciąż zamknięte oczy, wyostrza się za to jego słuch. To dobry czas na puszczanie muzyki, kojące monologi do brzucha czy czytanie bajek dla maleństwa. W ten sposób dziecko oswaja się z głosami bliskich mu osób, a nawyk czytania czy wspólnego słuchania muzyki zaprocentuje w przyszłości.

17 tydzień ciąży – jak wygląda twój brzuch?

Piaty miesiąc ciąży to ważny czas dla przyszłej mamy. Ciąża staje się bardziej widoczna, brzuszek zaokrągla się nabierając charakterystycznych kształtów. Twoja macica nieco obniża się, na tym etapie ciąży znajduje się pomiędzy kością łonową a pępkiem. Zmienia się nieznacznie twoja waga. Dwa lub cztery kilogramy to efekt rozwoju płodu w twoim ciele. Nie przejmuj się jeżeli czujesz lekki ból w dolnej części brzucha. 17 tydzień ciąży to czas, w którym rozciągają się wiązadła oraz mięśnie, aby udostępnić przestrzeń dla dziecka. Czas także zadbać o piersi. Od tego momentu powiększają się, a odpowiednia bielizna pozwoli zachować ich kształt i zapobiegnie ich deformacji w przyszłości.

Ciesz się seksem na półmetku!

Piąty miesiąc to dobry czas dla twojego życia seksualnego. Twoje ciało zmienia się, hormony pracują powodując dobry nastrój i samopoczucie – warto wykorzystać to w sypialni. Wzrasta twoje libido oraz poczucie kobiecości. Dzięki zmianom w podbrzuszu odczucia w trakcie miłosnych igraszek są bardziej intensywne, lepiej odczuwalne orgazmy, dzięki przekrwionym wargom sromowym i nadwrażliwym brodawkom dają sporo radości, a brzuch jeszcze nie przeszkadza we współżyciu. Wykorzystaj ten czas, tak aby przyniósł ci sporo radości także w seksie.

Niepokojące objawy – na co zwracać uwagę, a co można bagatelizować?

Jeśli czujesz ból w dolnej części brzucha, to prawdopodobnie jest to uczucie spowodowane rozciąganiem wiązadeł i mięśni, które robią miejsce dla rosnącego płodu. Nie ma żadnych powodów do niepokoju w tej kwestii. Nie powinno także martwic cię bulgotanie w brzuchu. Nie jest spowodowane jedzeniem, ale prawdopodobnie twoje dziecko wykonuje pierwsze ruchy i to właśnie czujesz. Napięte i twarde podbrzusze warto skonsultować z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciąże. Może być czysto fizjologiczną zmianą związaną z systematycznym powiększaniem się płodu, dobrze jednak mieć to pod kontrolą lekarza. Uważaj też na plamienia. Jeśli wystąpią na tym etapie powiadom swojego ginekologa. Pojawiają się też pierwsze skurcze, nazywane w medycynie skurczami Braxtona – Hicksa, które mają na celu przygotować macicę do porodu. W odróżnieniu od skurczy porodowych nie są niepokojące, jeśli jednak występują w parze z bólami pleców, a z pochwy wydobywa się niezidentyfikowana wydzielina dobrze mieć je pod kontrolą, aby odpowiednio wcześnie zapobiegać przedwczesnym skurczom wywołującym poród.

W co się ubrać w ciąży?

Nasze ciało zmienia się, a wraz z nim coraz trudniej zmieścić się w naszą codzienną garderobą używaną w okresie przed ciążą. Półmetek to dobry czas, aby zaopatrzyć się w specjalną odzież nie uciskającą brzucha i rosnącą wraz z nim. Warto pamiętać jednak, że tego typu odzież posłuży nam zaledwie kilak miesięcy, dlatego nie ma sensu kupować jej w nadmiarze. Nie warto też zaopatrywać się w ciuchy ciążowe na samym początku ciąży. Każda z nas jest inna, brzuch oraz waga rosną indywidualnie we własnym tempie, dlatego trudno przewidzieć jaki rozmiar płaszcza będzie nam potrzebny zimą, a jaka sukienka sprawdzi się latem. Wybierając ciuchy i kompletując garderobę na czas ciąży na pewno warto zaopatrzyć się w kilka par uniwersalnych spodni z gumowym pasem, dedykowanym ciężarnym. Jeżeli nie chcemy przepłacać, kurtkę zimową lub płaszcz w zupełności wystarczą po większej koleżance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here