krwiomocz
fot. pixabay.com

Krwiomocz to objaw, który jest poważnym sygnałem ze strony naszego organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Nie można go bagatelizować. Każdy taki przypadek należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje jego przyczynę i podejmie właściwe leczenie. O czym może świadczyć krew w moczu? 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/krew-w-moczu/

Przyczyny krwiomoczu

Krwiomocz wskazuje na większą ilość czerwonych krwinek w moczu. To one nadają różowy, czerwony czy niekiedy brunatny kolor. Najczęściej jego przyczyną są choroby układu moczowego, jak choćby częste przeziębienie pęcherza. Chory odczuwa wówczas ból przy oddawaniu moczu, często towarzyszy mu również wysoka gorączka. Jego przyczyna może tkwić w nerkach – w ten sposób daje o sobie znać kamica nerkowa czy zawał nerek. Krwiomocz może się też wiązać z obecnością ciała obcego w drogach moczowych czy tez urazami w tych okolicach. 

Krwiomocz może być również objawem chorób nie związanych bezpośrednio z układem  moczowym. Może być on skutkiem przyjmowania niektórych leków szczególnie leków przeciwzakrzepowych, jak również przebytej radioterapii. Krwiomocz u mężczyzn często świadczy o problemach z prostatą. Jest to też objaw raka prostaty czy moczowodu. U kobiet z kolei częstą przyczyna jest endometrioza. Jest ona określana miane podwójnej miesiączki. Część krwi menstruacyjnej cofa się wówczas do jamy brzusznej, częściowo przedostaje się też do układu moczowego. Endometrioza objawia się również częstomoczem i stałym uczuciem parcia na pęcherz. Trudno ją zdiagnozować, ponieważ daje dużo nieswoistych objawów. 

Konsultacje lekarskie

Bez względu na przyczynę zawsze należy skonsultować każdy przypadek krwiomoczu z lekarzem. Z pewnością zleci on wykonanie badania moczu, które potwierdzi obecność czerwonych krwinek w moczu. Pamiętajmy jednak, że również pewne produkty jak na przykład buraki mogą wpłynąć na kolor naszego moczu. Warto wykluczyć to zanim zaczniemy się niepokoić. Z  kolei nieleczony krwiomocz może nieść za sobą poważne konsekwencje. Najczęstsza z nich są niebezpieczne ropienie w okolicach nerkowych.

Przeczytaj też: http://www.wiecejnizeko.pl/jak-poradzic-sobie-z-pokrzywka/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here