jak jeść codziennie 5 posiłków
fot. pexels.com

Komponowanie codziennej diety może stanowić dla wielu osób ogromny problem. Zwłaszcza, iż w zdrowej diecie powinno się jeść mało, ale często, a my jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia mniejszej ilości posiłków, o bardziej obfitym składzie. Jak komponować codzienną dietę składającą się z 5 posiłków? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/5-posilkow-dzaiennie-co-jesc-i-czym-sie-kierowac/

Zasady są proste

W komponowaniu zdrowej diety tak właściwie obowiązują proste zasady. Jeść należy mało, ale często, dopuszczalne są również przekąski między posiłkami. Posiłki powinno się spożywać co 3-4 godziny.

Posiłki powinny składać się z odpowiedniej ilości składników, w których będą białko, tłuszcze oraz węglowodany. Wszystkie te składniki powinny być zdrowe, nieprzetworzone, a także odpowiednio dobrane do naszej diety.

Posiłki to głównie śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Powinno się je jeść powoli, bez popijania w trakcie posiłku, a jedynie przed nim i po. Popijać należy głównie wodą, której podaż jest również bardzo istotna w zdrowej diecie! Dorosły człowiek powinien spożywać dziennie co najmniej 8 szklanek wody.

Jak komponować posiłki?

Zacznij od śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Na śniadanie możesz zjadać płatki, kanapkę lub jajecznicę. Najważniejsze jest to by było ono pełnowartościowym posiłkiem bogatym w białko, węglowodany oraz tłuszcze.

Na drugie śniadanie możesz wziąć coś lekkiego, np.: serek wiejski i ulubione warzywa, albo przygotować sobie koktajl owocowo-warzywny.

Obiad powinien się składać również z pełnowartościowych produktów, w których nie powinno zabraknąć białka pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów złożonych oraz warzyw. Pamiętaj, że mięso powinno być z dobrego źródła, a także posiadać niezbędne tłuszcze.

Podwieczorek to z kolei posiłek, w którym możesz pozwolić sobie na coś słodkiego, ale zdrowego. Możesz np.: zblendować sobie banana, kakao oraz miód i uzyskać czekoladowy, zdrowy pudding.

Kolacja powinna być lekkostrawna i spożywana na co najmniej 2h przed pójściem spać. Tu doskonale sprawdzi się jakaś lekka sałatka z dodatkiem sera lub mięsa niskotłuszczowego.

Przeczytaj też: http://silawnas.pl/dieta-plywacka-o-co-chodzi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here