Skąd się bierze biegunka w ciąży

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niesie za sobą wiele blasków, ale też cieni. Jedno jest pewne – organizm przechodzi wtedy prawdziwą burzę hormonalną i nie sposób uniknąć pewnych przykrych dolegliwości. Z wieloma trzeba się pogodzić, inne przeczekać, a jeszcze inne – leczyć. 9 miesięcy to sporo czasu i ciężko jest zaakceptować objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich są problemy jelitowe, na które warto zastosować probiotyk. Biegunka potrafi być uciążliwa, dlatego warto wiedzieć, jakie są na nią sposoby.

Czym jest biegunka?

Biegunka, zwana inaczej rozwolnieniem, to stan wzmożonego wypróżniania – nawet po kilka lub kilkanaście razy dziennie. Towarzyszy mu często ból brzucha i złe samopoczucie, gdyż organizm jest osłabiony. Może także wystąpić gorączka.

Biegunka może przybrać dwie formy: ostrą i szybką lub przewlekłą. O pierwszej mówimy wtedy, gdy utrzymuje się maksymalnie do dwóch tygodni. Przewlekła natomiast nie przechodzi samoistnie i wymaga bezwzględnej konsultacji lekarskiej. Tylko specjalista jest w stanie dobrać nam skuteczne leczenie i przepisać odpowiedni probiotyk.

Biegunka wiąże się często z dużym odwodnieniem organizmu oraz naruszeniem gospodarki elektrolitowej. Należy pamiętać o tym, że ciąża to czas, kiedy szczególnie należy dbać o zdrowie i nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Biegunka w ciąży – przyczyny

Biegunka w ciąży jest bardzo częstą dolegliwością. Na negatywną reakcję ze strony układu pokarmowego może mieć wpływ wiele czynników. Poza zmianami w gospodarce hormonalnej, jakie zachodzą w ciele kobiety, najbardziej oczywistym z nich jest nieodpowiednia dieta. To ona najczęściej zaburza pracę jelit. Spożycie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik może wywołać efekt przeczyszczający. Negatywne skutki przynosi także spożycie potraw nieświeżych, zepsutych lub źle przechowywanych.

Ciąża z pewnością nie jest dobrym momentem na kulinarne eksperymenty. W tym szczególnym okresie lepiej nie sprawdzać na sobie efektów spożycia nowych dań i nie korzystać z ofert nowopoznanych restauracji serwujących menu z nieznanego źródła. Spożywanie potraw, które dotąd nie były znane, może wywołać także reakcję alergiczną. Trzeba pamiętać o tym, że organizm w tym czasie jest szczególnie wrażliwy na zmiany.

Nie każda biegunka podczas ciąży oznacza coś poważnego. Jeżeli do tej pory ciąża przebiegała prawidłowo, a wyniki badań nie budziły podejrzeń, to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Często w ostatnich tygodniach ciąży organizm samoistnie oczyszcza się przed zbliżającym się porodem i pojawienie się biegunki jest całkowicie normalne.

Jaki wybrać probiotyk? Biegunka w ciąży

Ciąża to okres, w którym nie można dowolnie sięgać po dostępne bez recepty leki. Wiele z nich posiada informację, aby zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu przez kobiety ciężarne. Każdy zamiar przyjęcia leków powinien być skonsultowany z lekarzem.

Należy także uważnie przyjrzeć się swojej diecie i ograniczyć na jakiś czas spożywanie produktów bogatych w błonnik. Niewskazane jest picie kawy, gdyż ma ona działanie przeczyszczające. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie produktów zapierających, takich jak banany, jagody czy gorzka czekolada. Należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna.

Warto także rozważyć zakup doustnego preparatu, takiego jak probiotyk na biegunkę, który sprawi, że biegunka nie wyjałowi tak bardzo organizmu i nie odbierze mu cennych elektrolitów, takiego jak suplement diety Active Flora Baby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here