Nawet 40% osób, które borykają się z wadami widzenia, cierpią właśnie z powodu astygmatyzmu. To niezwykle powszechne zaburzenie widzenia, które objawia się krzywieniem, zniekształcaniem obrazu. Sprawdź, jakie są objawy astygmatyzmu i reaguj natychmiast na pierwsze, niepokojące objawy. Tylko w ten sposób uda się zwalczyć tego rodzaju wadę w zakresie narządu wzroku i przywrócić komfortowe funkcjonowanie. Nigdy nie bagatelizuj symptomów choroby oczu, pamiętaj, że tylko profesjonalna diagnostyka pozwala dobrać najlepszą metodę ich skutecznego zwalczania.
Jak objawia się astygmatyzm?
Krzywienie obrazu nie jest jedynym objawem astygmatyzmu. Osoby, u których może wystąpić tego rodzaju wada wzroku, mogą zauważyć szereg innych symptomów. Występują one niezależnie od wieku czy płci pacjentów. Zalicza się do nich widzenie zamglone, mrużenie oczu, pocieranie oczu, przekrzywianie głowy w celu lepszego widzenia, zaczerwienienie czy pieczenie gałek ocznych.
Jak rozpoznać astygmatyzm?
Jeśli podejrzewasz u siebie astygmatyzm albo jakąkolwiek inną wadę w zakresie widzenia. czym prędzej udaj się do okulisty. Tylko profesjonalne badania diagnostyczne oraz dobranie właściwych metod leczenia, pozwolą wyeliminować problemy ze wzrokiem danego rodzaju.
W sieci dostępne są testy na astygmatyzm, jednak nigdy nie powinny stanowić one właściwej metody diagnostycznej. Tylko okulista może potwierdzić wadę, chociaż łatwo dostępne testy mogą wesprzeć w podjęciu decyzji o zapisaniu się do lekarza okulisty. Medyk wykona nieinwazyjne badania, które potwierdzą albo wykluczą tego rodzaju zaburzenia widzenia.
Leczenie astygmatyzmu
Skuteczne leczenie astygmatyzmu musi być dobrane według indywidualnych potrzeb pacjenta poradni okulistycznej. Wiele zależy przede wszystkim od stadium rozwoju wady widzenia tego rodzaju. Jeśli astygmatyzm jest w fazie początkowej, najczęściej wystarczy noszenie specjalnych okularów korekcyjnych. W zaawansowanych już stadiach rozwoju zalecany jest jednak zabieg na astygmatyzm. W tej najnowocześniejszej wersji jest to laserowa korekcja wzroku. Jest to metoda w pełni bezpieczna, która nie wywołuje żadnych powikłań ani negatywnych skutków ubocznych. Pacjent nie wymaga również rekonwalescencji.
Im szybciej rozpoznany zostanie astygmatyzm, tym lepsze mogą być efekty leczenia takiej wady wzroku. Co ważne, astygmatyzm może pojawiać się bez względu na wiek czy płeć pacjenta, ogromną grupę chorych stanowią dzieci. O ile u tych najmłodszych astygmatyzm może cofnąć się samoistnie i najczęściej wynika z nierozwiniętego jeszcze w optymalnym stopniu narządu widzenia, tak u dzieci w wieku szkolnym czy młodzieży taka wada widzenia wymaga już odpowiedniego leczenia. Warto podkreślić, że laserowy zabieg na astygmatyzm jest znacznie skuteczniejszy właśnie w przypadku tych małych pacjentów, aniżeli osób dorosłych.