Chcesz lepiej wyglądać? Rusz na siłownię!

Siłownia to miejsce, w którym spędza czas wiele ludzi. Powodów do tego, aby tam trafić, jest wiele. Wszystko zależy od danej osoby. Może być z tym całkowicie różnie. Na siłowni spotkamy nie tylko zawziętych kulturystów czy siłaczy, ale także innych ludzi, którzy trafili tam z odmiennych powodów.

Niektórzy chodzą na siłownie nie dlatego że jest to dla nich przyjemne hobby, które daje satysfakcję, ale dlatego, że zostali do tego zmuszeni przez różne czynniki. W zależności od przypadku motywacja może być odmienna.

Możliwe, że spotkamy na siłowni sportowca, który ćwiczy inną dyscyplinę sportu, a trafił w kulturystyczne miejsce dlatego, że nabawił się kontuzji. Gdy już zlikwiduje się przykre skutki kontuzji i można powrócić do treningów, to wszystko wydaje się w porządku, ale nie zawsze tak jest! Często jest to tylko leczenie, a problem znowu się pojawia. Dlaczego? Ponieważ zajęto się tutaj skutkiem, a nie przyczyną.

Przykładowo biegacz może mieć co jakiś czas tak zwany syndrom „ITBS”, który będzie mu uniemożliwiał bieganie przez zapalenie ścięgna w okolicach kolana. Ten uraz jest stosunkowo łatwy do wyleczenia, ale jeśli biegacz dalej będzie biegał jak wcześniej, to problem wróci. Przyczyn może być wiele, mogą to być na przykład źle dobrane buty. Natomiast najczęściej jest to po prostu dysproporcja mięśniowa, która powoduje, że podczas biegu ciało nie pracuję odpowiednio, a co w dłuższym okresie prowadzi do kolejnej kontuzji. Dlatego możemy zobaczyć na siłowni biegacza, który ćwiczy np. mięśnie pośladkowe, aby pozbyć się przyczyny swoich nawracających problemem z „ITBS”.

Na siłowni spotkamy nie tylko sportowców powracających do siebie po kontuzji, ale również takich, którzy chcą w swojej dyscyplinie być jeszcze lepszymi. Trening siłowy na wyższych poziomach sportu jest nieodzownym elementem treningu. Przykładowo ćwiczenia na triceps siłownia ma różne. W sensie, że na dobrej siłowni jest wiele sprzętu, który umożliwia zróżnicowane treningi. Jest to bardzo ważne, gdyż nasze ciało musi do wzrostu być pobudzane przez zmienne czynniki. Ciągłe ćwiczenie w ten sam sposób (nawet jeśli jest to najlepsze ćwiczenie na świecie) będzie prowadziło do tego, że po dłuższym czasie nie będziemy odczuwali żadnych korzyści z takiej aktywności.

Na siłowni spotkamy piłkarzy, którzy wzmacniają ciało a w szczególności nogi. Biegacze długodystansowi tacy jak maratończycy z pewnością będą zainteresowani możliwością „przypakowania” swoich mięśni nóg. Natomiast sprinterzy, którzy wykorzystują całe ciało do krótkiego biegu, będą na siłowni nie tylko skupiali się na dolnej części swojego ciała, ale wyćwiczą także jego górną część – co przełoży się na lepsze wyniki (czasy) podczas sprintów. U maratończyka nie miałoby to sensu, gdyż dla takiej osoby nadmiar mięśni tylko obniżyłby czasy np. na maratonie.

Siłownia to miejsce, gdzie spotkamy również ludzi, którzy się odchudzają. Oczywiście każdego motywuje coś innego. Jedna osoba będzie chciała dobrze czuć się w swoim ciele, ważąc mniej, a inna będzie zmuszona do odchudzania przez to, że jej otyłość będzie stawała się niebezpieczna dla jej zdrowia. Tak czy inaczej, siłownia to doskonałe miejsce, aby zrzucić zbędne kilogramy. Mamy tutaj do dyspozycji mnóstwo sprzętu, który będzie nam potrzebny podczas ćwiczeń. Ważne jest, aby wybrać odpowiednio dobrze zaopatrzoną siłownie, jeśli zależy nam na zrzuceniu kilogramów w miarę szybko i zdrowo. Na pewno przyda się nam takie miejsce, gdzie będziemy mogli spokojnie ćwiczyć sobie np. bieganie na bieżni czy jazdę na rowerku stacjonarnym. Takie aktywności są szczególnie przydatne, gdy chcemy zrzucić dodatkowe, zbędne kilogramy.

Co więcej, wybór siłowni na naszą „bazę” do odchudzania jest doskonałym pomysłem z jeszcze innego powodu. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, a nie wiemy jak, to tutaj będziemy mogli dowiedzieć się jak to zrobić skutecznie. Na dobrej siłowni będziemy mieli do dyspozycji zwykle trenerów i instruktorów. Do takich ludzi będziemy mogli zgłosić się po to, aby pomogli nam w budowaniu naszej wymarzonej sylwetki. Bardzo przydatne dla nas będzie ułożenie planu treningowego przez zawodowca, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Oczywiście warto zobaczyć, co dana osoba ze sobą prezentuję. Jeśli pójdziemy po plan treningowy, by zrzucić kilogramy, do osoby mającej taki sam problem to chyba nie będzie to najlepszy pomysł. Jednak może też tak być, że ta osoba jest kulturystą na tak zwanej „masie” i dlatego wygląda na nieco zatłuszczoną. Ważne jest, aby zrobić dobre rozeznanie, gdy będziemy szukać pomocy. Najlepiej wybrać ludzi, którzy mogą pochwalić się jakimiś znacznymi dokonaniami.

Nie tylko plan treningowy na siłowni jest ważny. Aczkolwiek jest on podstawą. Aby poprawić nasz wygląd i samopoczucie potrzebujemy także zmienić nasze nawyki żywieniowe. Zwykle na siłowni znajdzie się osoba, która także może nam z tym pomóc. Często można znaleźć ludzi, którzy zarówno ułożą dla nas plan treningowy, jak i dietę – wystarczy dobrze ich poszukać.

Jednak najważniejsze na siłowni jest otoczenie! Nawet gdy nie mamy pieniędzy na trenerów i specjalistów to mamy możliwość poznania ludzi, którzy od lat ćwiczą, doskonale znają się na dietach itd. Możemy nawiązać z nimi znajomości i uczyć się od nich za darmo wielu przydatnych rzeczy. Możemy bać się pytać takich ludzi, ale zwykle oni są entuzjastycznie nastawieni do tego, że mogą podzielić się swoją wiedzą. Któż z nas nie lubi wciąż gadać o swoje pasji i to jeszcze z pozycji eksperta?

Początki na siłowni mogą być różne, dlatego koniecznie trzeba poznać to, jak powinno się korzystać z przyrządów do ćwiczeń i jak poprawnie ćwiczyć, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Aby się tego dowiedzieć, warto znaleźć jakiegoś instruktora lub zapytać wolną osobę na siłowni, która wygląda na obeznaną w tej sprawie.

To na siłowni znajdziemy mnóstwo jej pasjonatów. Nic dziwnego, gdyż jest to sport, który pociąga wielu ludzi. Jest tu tak wiele możliwości rozwoju i przyjemności płynącej z treningów, że naprawdę trudno nie zakochać się w kulturystyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here