Badanie wzroku – kiedy wykonać, jak wygląda i ile kosztuje?

Oczy powinny być regularnie badane nie tylko przez osoby cierpiące na zaburzenia ostrości widzenia – kontrolom wzroku warto poddawać się również rutynowo. Dzięki profesjonalnym badaniom wzroku można bowiem zdiagnozować początki wielu chorób, również niezwiązanych bezpośrednio z oczami. Badanie wzroku – kiedy wykonać, jak wygląda i ile kosztuje?

Kiedy wykonać badanie wzroku?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, wzrok powinno się badać rutynowo co minimum 3 lata, a po 40. roku życia nawet co 2 lata. Częstsze badanie wzroku (raz na rok lub 6 miesięcy) rekomendowane jest osobom cierpiącym na zaburzenia ostrości widzenia (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), przewlekłe choroby oczu (jaskra, zaćma, AMD), cukrzycę, nadciśnienie i choroby tkanki łącznej, jak również pracującym lub przebywającym przed ekranami komputerów i innych urządzeń elektronicznych powyżej 4 godzin dziennie.  

Istnieją też przypadki, w których wzrok powinno zbadać się tak szybko, jak to tylko możliwe. Wskazaniami do wykonania badania wzroku mogą być na przykład:

– zaburzenia widzenia, takie jak światłowstręt, widzenie przez mgłę, rozmywanie się obrazu;

– częste przecieranie oczu i odczuwanie ich suchości;

– wzmożone mruganie, uczucie ciała obcego w oku;

– częste bóle głowy;

– utrzymujące się dłużej niż 24 godziny zaczerwienienie oczu;

– zaburzenia koordynacji ruchowej i oceny przestrzeni czy odległości;

oraz inne, niespecyficzne dolegliwości, występujące w pierwszych stadiach rozmaitych chorób, niekoniecznie związanych z oczami.

Badanie wzroku – jak wygląda?

Badanie wzroku można wykonać u dwóch różnych specjalistów. Jednym z nich jest okulista, czyli lekarz wykrywający zaburzenia ostrości wzroku oraz choroby oczu (np. zapalenie spojówek) uprawniony do wykonywania zabiegów chirurgicznych, a drugim optometryk, którego domeną jest korekcja wad wzroku, dobieranie okularów i soczewek oraz terapia wspomagająca leczenie zaburzeń widzenia. Niezależnie od tego, który specjalista wykonuje badanie, rozpoczyna je od wywiadu. Jego celem jest pozyskanie informacji o dolegliwościach odczuwanych przez pacjenta przebytych przez niego chorobach oraz przyjmowanych lekach.

Po zakończeniu wywiadu, sprawdzana jest zdolność widzenia z daleka (np. liter, cyfr i symboli na specjalnej tablicy) i bliska (np. tekstu z gazety). Następnie, przeprowadza się badanie oczu pacjenta przy pomocy fraktometru, które nazywane jest potocznie komputerowym badaniem wzroku. W trakcie badania u okulisty i w niektórych salonach optycznych (takich jak np. Okularium) dokonuje się także pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego przy użyciu tzw. lampy szczelinowej. Ta część badania wzroku wymaga znieczulenia kroplami.

Po wykonaniu wszystkich badań z użyciem aparatury, okulista lub optometryk sprawdza ustawienie i ruchomość gałek ocznych oraz poszczególnych elementów ich budowy. Na tym etapie badana jest również zdolność widzenia obuocznego (współpracy oczu) oraz akomodacji (wyostrzania obrazu z różnych odległości). Pod koniec badania wzroku pacjent może otrzymać zalecenie wykonania badań dodatkowych, takich jak np. USG gałki ocznej (u okulisty – wraz ze skierowaniem).

Ile kosztuje badanie wzroku?

Rutynowe badania okulistyczne są refundowane przez NFZ. Niestety, kolejki do specjalistów przyjmujących w publicznych poradniach (w dużych miastach nawet kilkumiesięczne), nie zachęcają do korzystania z bezpłatnej pomocy. Okulistę można oczywiście odwiedzić prywatnie. Wizyta połączona z badaniem wzroku kosztuje od 50 do 200 złotych w zależności od lokalizacji gabinetu i stopnia popularności lekarza.

Jeśli chce się dokonać badania jedynie pod kątem doboru okularów czy soczewek, z powodzeniem można wykonać je w salonie optycznym. Większość punktów optycznych oferuje badanie wzroku za kilkadziesiąt złotych (od 40 do 90 złotych). Niektóre salony, takie jak np. Okularium z Podlasia, proponują klientom bezpłatne badanie wzroku. Co ciekawe, skorzystanie z nieodpłatnego badania nie zobowiązuje do zakupu okularów czy soczewek w punkcie.

Badanie wzroku powinno wykonywać się raz na dwa lub trzy lata, a w przebiegu niektórych chorób nawet raz na pół roku. Istnieją również dolegliwości, które są wskazaniem do jego bezzwłocznego wykonania. Badaniami wzroku zajmują się okuliści i optometryści sprawdzający nie tylko ostrość widzenia, ale i ustawienie i ruchomość gałek ocznych, zdolność widzenia obuocznego czy akomodacji. Rutynowe badania wzroku są refundowane przez NFZ, ale kolejki do okulistów skłaniają ludzi do korzystania z wizyt prywatnych. Zamiast nich można zdecydować się na bezpłatne badania wzroku oferowane przez wiele salonów optycznych – jest to bardzo rozsądne rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here