Zmiany w trzecim trymestrze ciąży.

Ciąża kobiety trwa czterdzieści tygodni, które dzielą się na trzy trymestry. Pierwszy trymestr ciąży przypada między pierwszym a trzecim miesiącem. To w tym trymestrze dochodzi do zapłodnienia i pojawiają się pierwsze objawy ciąży. Drugi trymestr ciąży przypada na czwarty, piąty i szósty miesiąc. Podczas tego okresu dziecko rośnie do trzydziestu czterech centymetrów. Brzuch ciężarnej jest już widoczny i obciąża kręgosłup. Dziecko nie tylko otwiera oczy, ma rzęsy, brwi i włosy, ale potrafi się już nawet uśmiechać.
Trzeci trymestr ciąży to okres między siódmym a dziewiątym miesiącem. Jest to czas, w którym z każdym dniem wzrasta możliwość przeżycia dziecka poza brzuchem mamy. Trzeci trymestr ciąży to również okres, w którym Twoje dziecko rośnie najszybciej. Co za tym idzie, również w błyskawicznym tempie powiększa się Twój brzuch. Trzeci trymestr ciąży trwa od dwudziestego siódmego do czterdziestego tygodnia ciąży. Jest to tak zwana ostatnia prosta przed porodem.

U mamy pojawiają się nowe, nieprzyjemne objawy takie jak:
– zgagi,
– bolesna, regularna aktywność płodu, początkowo częstsza w ostatnim etapie rzadsza, ale dotkliwsza. Może ona powodować bóle narządów wewnętrznych kobiety,
– parcie na pęcherz, częstsze potrzeby wypróżniania się oraz popuszczanie moczu,
– zaparcia,
– zapchany nos,
– coraz częstsze bóle głowy,
– skurcze mięśni nóg,
– krwawienie dziąseł,
– bóle pleców,
– częste bóle w dolnej części brzucha,
– obrzęki nóg i kostek,
– obrzęki piersi,
– mogą pojawić się żylaki na nogach,
– pępek wychodzący poza zarys brzucha,
– trudności z zasypianiem oraz chrapanie,
– roztargnienie,
– niepokój i strach związany ze zbliżającym się porodem.

Co dzieje się z naszym dzieckiem w trzecim trymestrze ciąży.

SIÓDMY MIESIĄC CIĄŻY trwa od dwudziestego siódmego do trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży.

27 tydzień ciąży
W tym tygodniu dziecko waży już około kg. Urodzone na początku siódmego miesiąca ma duże szanse na przeżycie. Zaczyna widzieć światła i cienie. Ruchy w tym okresie są bardzo wyczuwalne, jest ono coraz silniejsze.

28 tydzień ciąży
Waga dziecka w 28 tygodniu ciąży powiększa się o około dziesięć deko. To tydzień, w którym u Twojego maluszka intensywnie zaczynają rosnąć włosy i paznokcie.

29 tydzień ciąży
W tym tygodniu, u dziecka rozwija się intensywniej tkanka tłuszczowa. Zaczyna ono być odporne na zmianę temperatury. Malec ma już około 37 cm wzrostu i waży ponad kilogram.

30 tydzień ciąży
W trzydziestym tygodniu ciąży maluch staje się mniej ruchliwy. Spowodowane jest to tym, iż w maminym brzuszku jest coraz mniej miejsca. Dziecko przyjmuje pozycję skuloną.

31 tydzień ciąży
Teraz Twoje dziecko waży już ponad półtora kilograma. To tydzień, w którym szybko przybiera na wadze. W tym tygodniu położenie dziecka powinno być już główkowe, nie martw się, jeżeli jest inaczej. Twój malec ma jeszcze czas. Jako mama możesz mieć problemy z oddychaniem. Może być ono płytkie, gdyż macica naciska na płuca.

ÓSMY MIESIĄC CIĄŻY trwa od trzydziestego drugiego do trzydziestego szóstego tygodnia ciąży.

32 tydzień ciąży
Dziecko ma już około czterdziestu centymetrów wzrostu i zbliża się coraz szybciej do wagi dwóch kilogramów. W tym tygodniu ruchy dziecka mogą być dla mamy bardzo bolesne. Ma ono bowiem coraz mniej miejsca, a jest znacznie silniejsze niż wcześniej.

33 tydzień ciąży
Dziecko waży już dwa kilogramy i mierzy ponad czterdzieści centymetrów. Jego masa tłuszczowa stanowi już 8 procent jego całkowitej masy. Skóra więc wygładziła się i pofałdowała. Poza tym dziecko rozpoznaje dźwięki. Już zna i kocha Twój głos i bicie Twojego serca.

34 tydzień ciąży
To okres intensywnego wzrostu dziecka i ćwiczeń „oddychania”. Malec robi to, pochłaniając i wydalając wody płodowe. Waży już prawie dwa i pół kilograma i mierzy około 45 centymetrów. W organizmie dziecka tworzy się jego własny układ odpornościowy. Również układ pokarmowy jest już w pełni rozwinięty. Dziecko urodzone w tym tygodniu ma takie same szanse na przeżycie jak dziecko urodzone terminowo.

35 tydzień ciąży
Dziecko mierzy już nieco ponad 45 centymetrów, waży natomiast dwa i pół kilograma. Dziecko potrafi już oddawać mocz w ilości około pół litra na dzień. Dzieci urodzone w trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie wymagają pobytu w inkubatorze (zazwyczaj), niestety warstwa tłuszczu, którą posiadają, wciąż jest niewystarczalna. Muszą zatem być ubierane nieco cieplej.

36 tydzień ciąży
Dziecko waży już prawie trzy kilogramy i mierzy prawie pięćdziesiąt centymetrów. Powoli zanika maź płodowa, meszek jest śladowy. Jest to ostatni tydzień, w którym brzuch mamy jeszcze znajduje się wysoko. Pod koniec tego tygodnia powinien opaść niżej. Warto, aby uzupełniać swoją dietę w produkty bogate w żelazo, malec potrzebuje ich teraz znacznie więcej.

DZIEWIĄTY MIESIĄC CIĄŻY trwa od trzydziestego siódmego do czterdziestego tygodnia ciąży.

37 tydzień ciąży
Od tego tygodnia ciąże uznaje się za donoszoną. Dziecko jest już niemalże całkowicie gotowe do przyjścia na świat. Jedynie układ oddechowy w pełni rozwija się dopiero pod konie trzydziestego siódmego tygodnia ciąży. Dziecko w tym tygodniu ciąży waży już ponad trzy kilogramy.

38 tydzień ciąży
Ciąża jest już donoszona. Akcja porodowa może się rozpocząć w każdej chwili. Dziecko jest już w pełni przygotowane do życia poza brzuchem mamy. Waga dziecka prawdopodobnie przekracza już trzy kilogramy, ale teraz jest to kwestia indywidualna dziecka. Niektóre dzieci mogą ważyć już ponad trzy i pół kilograma, inne nawet poniżej trzech.

39 tydzień ciąży
Dziecko może urodzić się w każdej chwili. Przyszłej mamie jest już naprawdę ciężko i wszystko sprawia ogromny wysiłek. Warto jednak się trochę więcej poruszać, aby przyśpieszyć poród. Doskonały do tego będzie spacer, ćwiczenia rozciągające lub seks. Pamiętaj, że tylko cztery procent kobiet rodzi w czterdziestym tygodniu ciąży.

40 tydzień ciąży
W tym tygodniu powinno już dojść do rozwiązania ciąży. Nie martw się, jednak jeżeli to nie nastąpi. Może czekać nawet do czterdziestego drugiego tygodnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here