Branża kosmetyczna wciąż się rozwija. Konsumenci oczekują coraz więcej od produktów do pielęgnacji, więc producenci starają się nadążyć za ich potrzebami. Wciąż modyfikują formuły kosmetyków, przez co na rynku znajdziemy tak wiele interesujących artykułów. Jednak mało kto zastanawia się, jak właściwie powstaje większość preparatów i co odpowiada za ich skuteczne działanie. Czas poświęcić więcej czasu temu zagadnieniu. W poniższym tekście omówimy surowce kosmetyczne oraz ich działanie.
Surowce kosmetyczne – co to takiego?
Surowce kosmetyczne to substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego, które są wykorzystywane w branży kosmetycznej. Znajdziemy je w produktach do pielęgnacji skóry czy włosów. Większość surowców kosmetycznych posiada określone działanie, które jest szczególnie pożądane w kremach nawilżających czy peelingach. Produkty oparte na formułach niezawierających konserwantów, a przy tym bogatych w składniki odżywcze, wykazują najskuteczniejsze działanie. Surowce kosmetyczne to podstawowe składniki naturalnych artykułów do pielęgnacji. W końcu, aby skład był uznany za naturalny, musi zawierać około 95% surowców kosmetycznych. Mogą to być ekstrakty z liści, łodyg czy korzeni.
Jakie surowce kosmetyczne wykorzystują producenci?
Do grona surowców kosmetycznych należą między innymi glinki, olejki eteryczne, masła, hydrolaty i emulgatory. Wszystkie z wymienionych składników mogą doskonale wpłynąć na skórę i włosy ze względu na swoje właściwości. Na przykład masełka, takie jak shea czy kakaowe, doskonale sprawdzają się do ochrony przed słońcem. Do tego świetnie nawilżają i dostarczają skórze cennych wartości odżywczych. Z kolei hydrolaty odpowiadają za prawidłowe nawilżenie. Odżywiają skórę i często regulują produkcję sebum. Sprawdzają się jako podkład pod olejowanie. Jeśli zaś chodzi o glinki, znajdziemy je w pastach myjących do cery tłustej i mieszanej. Mają doskonałe właściwości absorbujące, dlatego świetnie poradzą sobie w przypadku nadprodukcji sebum. Do surowców kosmetycznych możemy też zaliczyć związki powierzchniowo czynne, odpowiadające chociażby za wytwarzanie się piany.
Jakie produkty zawierają surowce kosmetyczne?
Surowce kosmetyczne znajdziemy w większości produktów do pielęgnacji. Ze względu na różnorodne właściwości, mogą być składnikiem past myjących, toników, peelingów, kremów do twarzy czy balsamów. Jednak możemy też używać niektórych z nich na co dzień. Producenci kosmetyków pozyskują surowce kosmetyczne z takich źródeł jak to https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/, ale my możemy wyposażyć się w niektóre z nich w zwykłym sklepie. Oczywiście nie będą to tak dobre surowce jak te od dystrybutorów, ale powinny sprawdzić się jako dodatek do szamponu czy odżywki do włosów. Na przykład olejek z awokado świetnie wzbogaci maskę do suchych i zniszczonych włosów w witaminy i minerały, które poprawią ich kondycję. Z kolei glinka zielona czy różowa może być stosowana samodzielnie do mycia czy peelingowania twarzy. Możliwości jest mnóstwo.