Suplementy w diecie

Zrzucenie wagi to postanowienie noworoczne większości Polek i Polaków. Nie wszystkim jednak udaje się to zrobić, zwykle mobilizacja i samozaparcie kończy się w okolicach lutego. Wracamy do starych nawyków żywieniowych i porzucamy aktywność fizyczną. Problemem może być brak odpowiedniego planu, narzucanie na siebie zbytniego rygoru. Odchudzanie trzeba zacząć od wyznaczenia sobie odpowiedniego planu i nagród za jego realizowanie. Przykładem nagradzania może być książka albo wyjście na pizzę. Kupmy sobie organizer i zapisujmy w nim cele, jeśli je zdobędziemy to dawajmy sobie punkt. Za nazbieranie określonej puli punktów dajemy sobie nagrodę. Jest to bardzo sprawdzony sposób motywowania się. Na przykład nie mamy ochoty wyjść pobiegać, ale wiemy, że za tę czynność będziemy mogli przyznać sobie dwa punkty, mobilizujemy się i idziemy biegać. Następnie sprawdzamy w naszym notatniku – ile nam jeszcze brakuje punktów do następnego prezentu. Po paru miesiącach wyrzeczeń i wysiłku fizycznego nadejdą nie tylko wymarzone efekty, nowy tryb życia stanie się naszym nawykiem. Dieta i ćwiczenia będą kojarzyły się z czymś przyjemnym. Poza produktami dietetycznymi, niskokalorycznymi i prozdrowotnymi, warto do diety wrzucić suplementy oraz zioła.
Rynek oferuje wiele suplementów, nie niektóre jednak powinniśmy uważać ze względu na interakcje z niektórymi lekami, zanieczyszczenia i stosowanie składników niewiadomego pochodzenia. Niektóre dolegliwości wykluczają stosowania pewnych substancji, jeśli mamy na przykład nadciśnienie albo hemoroidy musimy uważać na niektóre, ostrzejsze przyprawy.
Tryptofan
Ostatnio popularne staje się stosowanie preparatu o nazwie 5-htp. Produkt ten jest prekursorem melatoniny oraz serotoniny. Nasz organizm wytwarza go naturalnie, jeśli brakuje go w ciele człowieka to może dochodzić do depresji i zaburzeń snu. Preparat jest pochodzenia roślinnego, dostępny bez recepty. W procesie odchudzania wykorzystuje się to, że hamuje on proces łaknienia, szczególnie w przypadku węglowodanów. Polecany jest osobom o dużej nadwadze. Nie wszyscy jednak mogą stosować suplement. Nie polecany jest osobom z zaburzeniami psychicznymi, nie wolno łączyć go z lekami przeciwdepresyjnymi i z niektórymi ziołami (na przykład męczennica, dziurawiec).
L-karnityna
To naturalnie występujący aminokwas, wpływa na transport tłuszczów w naszym organizmie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Wpływa na wzrost metabolizmu. Nie wystarczy jednak łykać kapsułek i leżeć na kanapie. W tym przypadku kupowanie preparatu to wyrzucanie pieniędzy w błoto. L-karnityna daje efekty dopiero, gdy uprawiamy aktywność fizyczną, im dłużej trwający trening, tym więcej tłuszczu spalamy.
Pokrzywa
To bardzo popularny chwast, rośnie na stanowiskach ruderalnych, na nieużytkach i czasem w naszym ogrodzie. Młode listki można dodawać do sałatek albo zup, istnieją też koktajle na bazie pokrzywy. Zioło to jest bardzo bogate w sole mineralne oraz witaminy. Substancje zawarte w pokrzywie wpływają na proces przemiany materii, normują ilość wody w organizmie. Dodatkowo pokrzywa wpływa na wygląd naszych paznokci i włosów.
Yerba mate
To bardzo znany napój w Ameryce Południowej, uzyskuje się go z suszonych liści rośliny – Ostrokrzewu paragwajskiego. Ziele ma właściwości pobudzające, dodające energii. Innym efektem, który uzyskamy pijąc herbatę yerba jest zmniejszenie apetytu, po wypiciu naparu czujemy sytość. Zawdzięczamy to mateinie, w pewnym sensie to rodzaj kofeiny.
Czerwona herbata
Niektórzy nie są w stanie wypić ziemistego naparu, jaki uzyskamy po zalaniu liści czerwonej herbaty. Ma ona jednak właściwości regulujące przemianę materii, zwiększa metabolizm i powoduje oczyszczenie organizmu. Ta herbata zawiera teinę. Dodatkowo bogata jest w katechiny, związki polifenolowe, garbniki, sole mineralne i witaminy. Pijąc ją regularnie podkręcimy przemiany tłuszczowe, oczyścimy organizm. Podkreślić trzeba, że herbata czerwona jest bogatym źródłem antyoksydantów. Wymiatanie wolnych rodników chroni nasze komórki przed działaniem mutagenów. Mutageny zaś wywołują nowotwory.
Spirulina
Warto wspomnieć o tej barwnej aldze. Wykazano, że wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, głównie dzięki witaminom i minerałom, w które jest bogata. Pozyskuje się ją z Azji, Ameryki Północnej oraz z Afryki. Kupując spirulinę musimy dokładnie sprawdzić renomę producenta, ponieważ niektóre preparaty są gorszej jakości i zawierają zanieczyszczenia. Producent powinien mieć certyfikaty oraz patenty. Znajdziemy je na stronach internetowych producentów. Pytajmy też o zdanie farmaceutów i lekarzy. Ci o podejściu holistycznym powinni znać dobre preparaty. Czym dokładnie jest spirulina? To cyjanobakteria, wyglądem przypomina sprężynę. Uznawana jest za Superfood, ma intensywny smak oraz wysokie stężenie białka i węglowodanów. Składniki w niej występujące są łatwo przyswajalne przez organizm. Warto podkreślić, że białko występujące w algach zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy. Stąd popularność spiruliny w dietach wegańskich, w których podaż białka pełnowartościowego jest ograniczona. Trzeba wiedzieć, że zawiera luteinę oraz chlorofil i spore ilości żelaza.
Kapsaicyna
To substancja czynna obecna w papryce, największe jej ilości mamy w najostrzejszych jej odmianach. Od prawie dwustu lat stosowana jest jako preparat w kuracjach odchudzających. Kapsaicyna a odchudzanie to temat rzeka. Stymuluje wytwarzanie ciepła przez co jest doskonałym przyspieszaczem spalania tłuszczu. Naukowcy dowiedli, że stosowanie kapsaicyny zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu. Znane są też przeciwbólowe właściwości wyciągu z papryki. Stosować można ją w formie plastrów albo maści. Nie wszyscy jednak mogą stosować kapsaicynę, dieta przy hemoroidach wyklucza tę substancję, gdyż może powodować ból i pieczenie. Przynosi ulgę w bólach reumatoidalnych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze. Chroni przed wrzodami żołądka, ale tylko jeśli spożywana jest regularnie w niewielkich ilościach. Duże dawki kapsaicyny mają przeciwne działanie. Preparaty na bazie tej substancji polecane są osobom z nadciśnieniem, alkaloid powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, krew lepiej przepływa. Nie można zapomnieć o tym, że papryka jest doskonałym źródłem antyoksydantów oraz witamin z grupy B oraz witaminy C. Zawiera jej znacznie więcej niż cytryny i wiśnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here