Jak nałóg nikotynowy wpływa na badania krwi

Palenie papierosów bez wątpienia wpływa na nasze zdrowie, przyczyniając się do rozwoju chorób układu krwionośnego oraz oddechowego, a także zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworów. Jednak warto wiedzieć także, że znacząco wpływa także na wyniki badań krwi, przez co stosunkowo łatwo rozpoznać krew palacza. Działa to także w drugą stronę – rzucenie palenia pozwala w krótkim czasie poprawić wyniki badań. Jakie parametry najczęściej zmieniają się pod wpływem papierosów?

Czy palenie widać w podstawowej morfologii?

Morfologia to rutynowe badanie krwi, które warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Obejmuje sprawdzenie podstawowych parametrów krwi (jej składu i proporcji poszczególnych jej elementów). Zarówno osoby uzależnione od nikotyny, jak i palące sporadycznie mogą mieć zmienione parametry w badaniach.

Jakie wartości mogą być nieprawidłowe u palaczy:

  • poziom leukocytów (białych krwinek),
  • poziom erytrocytów (czerwonych krwinek),
  • hemoglobina i hematokryt,
  • wartości OB i CRP.

Oczywiście zmienione wartości tych parametrów nie zawsze są związane z paleniem papierosów[1], dlatego każdorazowo potrzebne jest dodatkowa diagnostyka.

Czy palaczom brakuje witamin i minerałów?

Nie tylko podstawowa morfologia ujawnia nałogowe palenie papierosów. U osób uzależnionych u nikotyny lub tych, które palą okazjonalnie, można zaobserwować także zaburzone wartości wielu witamin i minerałów, w tym:

  • sód,
  • potas,
  • żelazo,
  • cynk,
  • miedź[2].

Zwykle wyniki są poniżej normy, jednak sód oraz żelazo często wykraczają poza normę. Istnieje wiele czynników, które mogą decydować o tym, czy dany parametr jest zawyżony, czy też zaniżony. Składniki te można suplementować, jednak bez ograniczenia czy rzucenia palenia jest to walka z wiatrakami, ponieważ problem będzie wracał.

Palenie papierosów a glutation

Bardzo często u palaczy obserwuje się też znacznie podwyższone wartości tzw. glutationu zredukowanego – tripeptyd o silnych właściwościach przeciwutleniających. Palenie zwiększa stres oksydacyjny, przez co organizm broni się, produkując większe ilości glutationu[3]. U niektórych palaczy obserwuje się obniżony poziom tego oksydantu, co także nie jest sytuacją bezpieczną – glutation pełni w organizmie istotne funkcje, chroni przed cukrzycą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Palenie papierosów a badania nowotworowe

Nałóg tytoniowy przyczynia się do zwiększonej ilości wolnych rodników w organizmie, co z kolei naraża palacza na nowotwory. To oczywiście jest widoczne w badaniach krwi podczas sprawdzania parametrów nowotworowych, m.in. CEA oraz PSA.

Bibliografia:

  1. Goch A.: Stężenie pierwiastków w osoczu u chorych na samoistne nadciśnienie tętnicze. Pol. Arch. Med. Wewn., 2005, 114 (4), s. 947-952
  2. Kuzmicka P., Karakiewicz B., Rotter I., Wpływ palenia tytoniu na wybrane składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, cynk i selen – przegląd badań, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2012, nr 18(47), s. 4
  3. Bizoń A., Milnerowicz H., Wpływ palenia papierosów na stężenie glutationu we krwi, Przegląd Lekarski 2012, nr 69(10), s. 809-811.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here