Ciąża to czas niezwykły w życiu niemalże każdej kobiety. Jest to niesamowite dziewięć miesięcy kalendarzowych, natomiast dziesięć miesięcy księżycowych i czterdzieści niezapomnianych tygodni.
Okres ciąży dzieli się także na trzy trymestry, z których każdy trwa po trzy miesiące. Każdy miesiąc a nawet tydzień ciąży niesie za sobą szereg przemian oraz nowych funkcji i umiejętności jakie nabiera rozwijające się w łonie matki maleństwo. Ciąża obecnie możliwa jest do wykrycia już na bardzo wczesnym jej etapie – bowiem około piątego tygodnia bądź też wcześniej. Niektóre nowoczesne testy ciążowe oprócz pozytywnego wyniku pomagają także wskazać w którym tygodniu ciąży jest kobieta.
Pierwszy trymestr ciąży wiąże się z największym ryzykiem poronienia dla kobiet, a także bardzo często ze złym samopoczuciem. Zwykle na początku ciąży towarzyszą nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bardzo często są to poranne mdłości i wymioty, zaparcia oraz brak apetytu. Ponadto nie do rzadkości należą też wahania nastroju oraz bóle i zawroty głowy spowodowane na skutek gwałtownych zmian hormonalnych w kobiecym organizmie wywołanych ciążą. Na początku stanu błogosławionego wiele z pań odczuwa także bardzo dużą senność oraz silne zmęczenie organizmu tak jakby właśnie przebiegły maraton – podczas gdy ledwie udało im się wstać z kanapy we własnym domu lub mieszkaniu. Jako, że pierwszy trymestr należy do dosyć trudnych dla spodziewających się swojego upragnionego maleństwa mam – zwykle kolejny, czyli drugi trymestr jest o wiele łaskawszy. Wtedy to większość kobiet odczuwa bardzo gwałtowny przypływ energii oraz sił witalnych. Czują się one tak jakby mogły przenosić przysłowiowe góry. W większości przypadków pozwalają sobie na umiarkowana aktywność fizyczną, jazdę na rowerze oraz gimnastykę lub pływanie, a także chętnie wracają do swoich obowiązków zarówno tych domowych jak i zawodowych. Wrażliwość na zapachy zwykle w drugim trymestrze mija a mdłości i poranne wymioty ustępują miejsca wilczemu apetytowi, który często towarzyszy wielu spodziewającym się dziecka kobietom. Oczywiście okres ciąży to nie jest najlepszy moment na stosowanie diet odchudzających- jednak pamiętać powinnyśmy o zachowaniu umiaru oraz zdrowego rozsądku podczas odżywiania się w okresie ciąży. Nasze maleństwo potrzebuje jedynie około trzystu dodatkowych kalorii dziennie w drugim trymestrze ciąży oraz kolejnych trzystu w następnym trymestrze zatem nie jest koniecznym zajadanie się toną słodyczy oraz pączków, lodów, rogalików, chipsami, paluszkami i innymi niezdrowymi daniami typu fast food czy też żywnością przetworzoną. Chcąc zapewnić maleństwu zdrowy start w przyszłość nie fundujmy mu podwyższonego poziomu cukru we krwi w organizmie jeszcze przed jego przyjściem na świat, które w przyszłości może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych oraz chorób takich jak cukrzyca czy też problemy z sercem oraz oddychaniem.
Podczas ciąży zdrowa i zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla zapewnienia zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiety w ciąży jak i jej nienarodzonego jeszcze maleństwa. Dieta kobiety ciężarnej powinna obfitować przede wszystkim w żelazo oraz kwas foliowy, a także witaminy z grupy B, magnez, fosfor cynk potas i wiele innych niezbędnych dla zachowania równowagi w organizmie oraz prawidłowego rozwoju i wzrostu płodu substancji.
21 tydzień ciąży to magiczna granica, która oddziela pierwszą połowę ciąży d drugiej. 21 tydzień ciąży to także czas na przeprowadzenie tak zwanych badań połówkowych pozwalających sprawdzić jak rozwija się maleństwo oraz wykryć ewentualne wady rozwojowe i choroby już na tak wczesnym etapie rozwoju naszego maleństwa. Dzięki temu wiele niebezpiecznych schorzeń oraz wad jest możliwych do wykrycia oraz leczenia już na etapie prenatalnym czyli u płodu znajdującego się w macicy. Obecnie wiele operacji przeprowadza się jeszcze w czasie życia płodowego, które umożliwiają przyjście na świat wielu dzieciom – co niestety jeszcze kilkanaście lub tez kilkadziesiąt lat temu było czymś niewyobrażalnym. 21 tydzień ciąży to także doskonały moment na to, aby poznać płeć maleństwa. Wielu rodziców czeka z niecierpliwością na 21 tydzień ciąży także z tego powodu, bowiem pragną oni pomału zacząć kompletować dziecięcą wyprawkę w kolorach innych niż biały, szary lub miętowy, a także stopniowo zacząć urządzać pokój upragnionego dzidziusia. Dynamiczny rozwój medycyny oraz nowoczesnych technologii sprawił, że pomyłki w ustalaniu płci maleństwa obecnie należą do rzadkości. Także wykrycie płci możliwe jest znacznie wcześniej niż 21 tydzień ciąży bo już nawet w trzynastym lub czternastym tygodniu lekarze przeprowadzający badania ultrasonograficzne są często w stanie oszacować płeć, jednak z werdyktem większość z nich postanawia się jeszcze wstrzymać bowiem płód w tym momencie jest bardzo maleńki i o pomyłkę jest o wiele łatwiej. Ostatni trymestr ciąży to czas, w którym przyszła mama ponownie zaczyna odczuwać silne zmęczenie oraz nadmierną senność. To także czas, w którym maleństwo rośnie oraz przybiera na wadze najintensywniej dlatego kobietom w końcowym okresie ciąży bardzo często towarzyszą bóle kręgosłupa oraz bóle i obrzęki kończyn – zwłaszcza nóg. Jest to zatem czas, w którym Panie powinny dużo wypoczywać oraz w miarę możliwości wysypiać się. Nie zawsze jest to jednak możliwe – zwłaszcza gdy maleństwo intensywnie kopie oraz towarzyszą nam bardzo często wizyty w toalecie z powodu nacisku na pęcherz wywieranego przez rosnący płód. Pod koniec ciąży zwykle około jej siódmego lub ósmego miesiąca znaczna część z kobiet postanawia zrezygnować już z wykonywania swoich zawodowych obowiązków i w spokoju oczekiwać na swojego dzidziusia w zaciszu własnego domu. W tym czasie panie także kończą przygotowywanie kącika dla swojego dzidziusia, kupują ostatnie elementy wyprawki oraz niezbędne sprzęty i akcesoria, które ułatwią im oraz ich upragnionemu maleństwu pierwsze miesiące po porodzie.
Czas ten niesie bowiem wiele zmian nie tylko dla nas, ale także dla nowo narodzonego maleństwa.