Magiczne 9 miesięcy.

Ciąża to czas niezwykły w życiu niemalże każdej kobiety. Jest to niesamowite dziewięć miesięcy kalendarzowych, natomiast dziesięć miesięcy księżycowych i czterdzieści niezapomnianych tygodni.
Okres ciąży dzieli się także na trzy trymestry, z których każdy trwa po trzy miesiące. Każdy miesiąc a nawet tydzień ciąży niesie za sobą szereg przemian oraz nowych funkcji i umiejętności jakie nabiera rozwijające się w łonie matki maleństwo. Ciąża obecnie możliwa jest do wykrycia już na bardzo wczesnym jej etapie – bowiem około piątego tygodnia bądź też wcześniej. Niektóre nowoczesne testy ciążowe oprócz pozytywnego wyniku pomagają także wskazać w którym tygodniu ciąży jest kobieta.
Pierwszy trymestr ciąży wiąże się z największym ryzykiem poronienia dla kobiet, a także bardzo często ze złym samopoczuciem. Zwykle na początku ciąży towarzyszą nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bardzo często są to poranne mdłości i wymioty, zaparcia oraz brak apetytu. Ponadto nie do rzadkości należą też wahania nastroju oraz bóle i zawroty głowy spowodowane na skutek gwałtownych zmian hormonalnych w kobiecym organizmie wywołanych ciążą. Na początku stanu błogosławionego wiele z pań odczuwa także bardzo dużą senność oraz silne zmęczenie organizmu tak jakby właśnie przebiegły maraton – podczas gdy ledwie udało im się wstać z kanapy we własnym domu lub mieszkaniu. Jako, że pierwszy trymestr należy do dosyć trudnych dla spodziewających się swojego upragnionego maleństwa mam – zwykle kolejny, czyli drugi trymestr jest o wiele łaskawszy. Wtedy to większość kobiet odczuwa bardzo gwałtowny przypływ energii oraz sił witalnych. Czują się one tak jakby mogły przenosić przysłowiowe góry. W większości przypadków pozwalają sobie na umiarkowana aktywność fizyczną, jazdę na rowerze oraz gimnastykę lub pływanie, a także chętnie wracają do swoich obowiązków zarówno tych domowych jak i zawodowych. Wrażliwość na zapachy zwykle w drugim trymestrze mija a mdłości i poranne wymioty ustępują miejsca wilczemu apetytowi, który często towarzyszy wielu spodziewającym się dziecka kobietom. Oczywiście okres ciąży to nie jest najlepszy moment na stosowanie diet odchudzających- jednak pamiętać powinnyśmy o zachowaniu umiaru oraz zdrowego rozsądku podczas odżywiania się w okresie ciąży. Nasze maleństwo potrzebuje jedynie około trzystu dodatkowych kalorii dziennie w drugim trymestrze ciąży oraz kolejnych trzystu w następnym trymestrze zatem nie jest koniecznym zajadanie się toną słodyczy oraz pączków, lodów, rogalików, chipsami, paluszkami i innymi niezdrowymi daniami typu fast food czy też żywnością przetworzoną. Chcąc zapewnić maleństwu zdrowy start w przyszłość nie fundujmy mu podwyższonego poziomu cukru we krwi w organizmie jeszcze przed jego przyjściem na świat, które w przyszłości może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych oraz chorób takich jak cukrzyca czy też problemy z sercem oraz oddychaniem.
Podczas ciąży zdrowa i zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla zapewnienia zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiety w ciąży jak i jej nienarodzonego jeszcze maleństwa. Dieta kobiety ciężarnej powinna obfitować przede wszystkim w żelazo oraz kwas foliowy, a także witaminy z grupy B, magnez, fosfor cynk potas i wiele innych niezbędnych dla zachowania równowagi w organizmie oraz prawidłowego rozwoju i wzrostu płodu substancji.
21 tydzień ciąży to magiczna granica, która oddziela pierwszą połowę ciąży d drugiej. 21 tydzień ciąży to także czas na przeprowadzenie tak zwanych badań połówkowych pozwalających sprawdzić jak rozwija się maleństwo oraz wykryć ewentualne wady rozwojowe i choroby już na tak wczesnym etapie rozwoju naszego maleństwa. Dzięki temu wiele niebezpiecznych schorzeń oraz wad jest możliwych do wykrycia oraz leczenia już na etapie prenatalnym czyli u płodu znajdującego się w macicy. Obecnie wiele operacji przeprowadza się jeszcze w czasie życia płodowego, które umożliwiają przyjście na świat wielu dzieciom – co niestety jeszcze kilkanaście lub tez kilkadziesiąt lat temu było czymś niewyobrażalnym. 21 tydzień ciąży to także doskonały moment na to, aby poznać płeć maleństwa. Wielu rodziców czeka z niecierpliwością na 21 tydzień ciąży także z tego powodu, bowiem pragną oni pomału zacząć kompletować dziecięcą wyprawkę w kolorach innych niż biały, szary lub miętowy, a także stopniowo zacząć urządzać pokój upragnionego dzidziusia. Dynamiczny rozwój medycyny oraz nowoczesnych technologii sprawił, że pomyłki w ustalaniu płci maleństwa obecnie należą do rzadkości. Także wykrycie płci możliwe jest znacznie wcześniej niż 21 tydzień ciąży bo już nawet w trzynastym lub czternastym tygodniu lekarze przeprowadzający badania ultrasonograficzne są często w stanie oszacować płeć, jednak z werdyktem większość z nich postanawia się jeszcze wstrzymać bowiem płód w tym momencie jest bardzo maleńki i o pomyłkę jest o wiele łatwiej. Ostatni trymestr ciąży to czas, w którym przyszła mama ponownie zaczyna odczuwać silne zmęczenie oraz nadmierną senność. To także czas, w którym maleństwo rośnie oraz przybiera na wadze najintensywniej dlatego kobietom w końcowym okresie ciąży bardzo często towarzyszą bóle kręgosłupa oraz bóle i obrzęki kończyn – zwłaszcza nóg. Jest to zatem czas, w którym Panie powinny dużo wypoczywać oraz w miarę możliwości wysypiać się. Nie zawsze jest to jednak możliwe – zwłaszcza gdy maleństwo intensywnie kopie oraz towarzyszą nam bardzo często wizyty w toalecie z powodu nacisku na pęcherz wywieranego przez rosnący płód. Pod koniec ciąży zwykle około jej siódmego lub ósmego miesiąca znaczna część z kobiet postanawia zrezygnować już z wykonywania swoich zawodowych obowiązków i w spokoju oczekiwać na swojego dzidziusia w zaciszu własnego domu. W tym czasie panie także kończą przygotowywanie kącika dla swojego dzidziusia, kupują ostatnie elementy wyprawki oraz niezbędne sprzęty i akcesoria, które ułatwią im oraz ich upragnionemu maleństwu pierwsze miesiące po porodzie.
Czas ten niesie bowiem wiele zmian nie tylko dla nas, ale także dla nowo narodzonego maleństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here