Choroba wieńcowa, to jedna z najczęstszych chorób, która dotyka głównie osoby po 40 roku życia. Jej przyczyn, jest bardzo dużo, jednakże ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest najczęstsza. Nie ma też ani grama przesady w stwierdzeniu, że choroba wieńcowa jest w pewien sposób chorobą cywilizacyjną. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi zagrożeń, które mogą ją u nas spowodować. Oczywiście, zdrowy tryb życia, jak również przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, to bardzo ważne elementy, które mają znaczenie, jeśli chodzi o unikanie choroby wieńcowej. Czasem jednak nawet, jeśli dbamy o swoje zdrowie, jeśli bardzo skrupulatnie przestrzegamy zaleceń od naszego lekarza, i tak nas ta choroba dotyka. Tak, jak w przypadku każdej innej choroby, tak również i w przypadku choroby wieńcowej, bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, jak ją rozpoznać. Jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów potocznie nazywanej „wieńcówki”, daje nam znacznie większe szanse na jej wyleczenie, lu też – zminimalizowanie jej objawów. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, jakie są objawy choroby wieńcowej, jej przyczyny oraz w jaki sposób wygląda jej leczenie.
Czym dokładnie jest choroba wieńcowa?
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia choroby wieńcowej, warto jest dowiedzieć się, czym ona tak naprawdę jest. Według wszelkich, dostępnych definicji, choroba wieńcowa to nic innego, niż niedokrwienie mięśnia sercowego, a co za tym idzie – jego niedotlenienie. Taka sytuacja, jest niesamowicie groźna dla naszego życia, ponieważ może prowadzić do martwicy mięśnia sercowego a to jest równoznaczne ze śmiercią. Schorzenie, jakim jest choroba wieńcowa, jest bardzo ściśle powiązane z różnego rodzaju zmianami, które mają miejsce w tętnicach wieńcowych. Jak z pewnością każdy wie, chociażby z lekcji biologii, tętnice wieńcowe odpowiedzialne są za dostarczanie do serca krwi – a tym samym, za jego właściwe dotlenienie. Ciekawostką może być tutaj z całą pewnością fakt, że zamienną nazwą na chorobę wieńcową jest nazwa, która brzmi: dusznica serca. Pojęcie to jest nieodzownie związane z objawami, które towarzyszą chorobie wieńcowej. Musimy jednak rozróżnić te dwa pojęcia. Dusznica serca, to pojęcie, które obejmuje zespół objawów, które mają miejsce w momencie, kiedy cierpimy na chorobę wieńcową.
Jak rozpoznać chorobę wieńcową czyli jakie są jej objawy?
Skoro już wiemy, czym dokładnie jest choroba wieńcowa, musimy teraz przejść do szczegółowego omówienia jej objawów. Tylko w taki sposób, będziemy w stanie ją rozpoznać, a co za tym idzie – podjąć jak najszybsze i jak najskuteczniejsze leczenie choroby wieńcowej. To bardzo istotne, aby w przypadku choroby wieńcowej zacząć działać jak najszybciej. Zasadniczo, wyróżniamy kilka, najbardziej charakterystycznych objawów choroby wieńcowej. Do najbardziej charakterystycznego z całą pewnością możemy zaliczyć pojawiające się duszności w klatce piersiowej. Towarzyszy mu także bardzo specyficzne ukłucie, które może powodować znaczące problemy ze złapaniem oddechu. W efekcie, kiedy taki ból nas dotknie, zaczynamy się dusić. Ból ten, najczęściej pojawia się w momencie, kiedy znajdujemy się w sytuacji bardzo stresującej lub też w momencie, kiedy mocno się czymś zdenerwujemy. Bardzo ważne jest także to, że ukłucie oraz ból nie pojawiają się bezpośrednio w okolicy serca. Źródło takiego bólu, ma miejsce w okolicach mostka i bardzo często promieniuje ono nawet do szyi. Jeśli zatem zaobserwujemy u siebie takie właśnie objawy, jest to dla nas nieodzowny sygnał, że możemy borykać się z chorobą wieńcową. W takiej sytuacji, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Co jednak może spowodować występowanie takich objawów? Innymi słowy – co może przyczynić się do powstawania u nas choroby wieńcowej?
Choroba wieńcowa – przyczyny i jak im zapobiegać?
Zanim zaczniemy mówić o przyczynach, które mogą powodować chorobę wieńcową, bardzo ważne jest to, aby określić jak najdokładniej grupę ryzyka. Choroba wieńcowa dotyka bowiem aż dwukrotnie częściej mężczyzn aniżeli kobiety. W przypadku mężczyzn, ryzyko występowania choroby wieńcowej pojawia się już po 45 roku życia. W przypadku kobiet, mówimy o przekroczeniu 55 roku życia. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania choroby wieńcowej, z którą nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, jest…Genetyka. Jeśli bowiem w naszej rodzinie pojawiały się przypadki choroby wieńcowej, ryzyko, że my także będziemy nią dotknięci jest znacznie wyższe. Nie możemy też pominąć takich przyczyn, które odpowiadają za pojawianie się choroby wieńcowej, jak chociażby nadmierny stres i przepracowanie. Osoby, które nie potrafią odpoczywać, które żyją w ciągłym stresie, są narażone na występowanie choroby wieńcowej znacznie częściej. Oczywiście kluczową przyczyną, jeśli mowa o chorobie wieńcowej, jest także palenie tytoniu. 80% osób, które dotyka choroba wieńcowa, to nałogowi palacze. Nadużywanie alkoholu, także może stanowić jedną z najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o występowanie i przyczyny choroby wieńcowej. Nie możemy pominąć także i tego aspektu. Z przyczyn, które mogą powodować chorobę wieńcową, także należy wskazać otyłość. Osoby, które są nią dotknięte, także znacznie częściej chorują. Tak samo jest w przypadku, kiedy mamy cukrzycę typu 2 lub cierpimy na nadciśnienie tętnicze. Jak zatem bardzo dobrze widać, przyczyn występowania choroby wieńcowej, jest bardzo dużo. O ile w przypadku genetyki nie za bardzo możemy cokolwiek zrobić, o tyle z pozostałymi jej przyczynami, jesteśmy w stanie skutecznie walczyć.
Co zrobić, aby uniknąć choroby wieńcowej?
Dbanie o siebie, zdrowe odżywianie jak również szeroko pojmowana, regularna aktywności fizyczna, to takie czynniki, które z pewnością mogą skutecznie zniwelować powstanie u nas choroby wieńcowej. Nie możemy także pominąć aspektu związanego z umiejętnością odstresowania się i odpoczynku. Zdrowy i spokojny sen, regularny tryb życia, to także czynniki, które będą korzystnie wpływały na nasze zdrowie i tym samym – mogą zapobiegać powstaniu u nas tej choroby.