Ile kalorii powinno się jeść?

Nowy rok jest sposobem na zmiany, które zachodzą nie tylko w życiu ale także w odżywianiu i pracy. Dla jednych jest to właśnie czas, kiedy można zrobić sobie postanowienie noworoczne, a dla innych będzie to zwykły dzień kiedy po prostu jest okazja do wypicia mocniejszego trunku, a także do spędzania czasu ze znajomymi przy fajnej muzyce. Jednak nawet dla osób, które nie mają jakiegoś większego uznania dla sylwestra, ten dzień coś oznacza. Jest to zmiana kalendarzów na nowy, a także zmiana człowieka na nowe. Bardzo często czeka się z nowymi postanowieniami właśnie do tej daty, nie jest to żadne przypadek, po prostu według ciekawych badań wynika, że ludzie uwielbiają robić coś o pełnej godzinie, a także pełnej zmianie daty. Jest to dość ciekawe, ponieważ dzień zmienia się codziennie, a jednak ludzie rzadko wybierają przypadkowy dzień na zmianę siebie. Tak samo jest w przypadku zaczęcia na przykład pracy czy nauki. Jeśli jakiś pracodawca powiedziałby swoim ludziom, że mają przyjść do pracy na 8:13 i będą pracować do 16:13. Byłoby to dziwnie odebrane i nie do końca wiadomo o co by chodziło pracodawcy, jednak z czasem oczywiście wszyscy by się przyzwyczaili do zmiany. Jednak ten tekst będzie o czym inny, czyli o kaloriach i odpowie na jedno z najcięższych pytań jakie jest zadawane wśród osób, które chcą schudnąć, czyli ile kalorii powinnam jeść. Został tu użyty rodzaj żeński, ponieważ najczęściej kobiety chcą schudnąć. Jednak także mężczyźni mogą się podpisać pod tym zapytaniem i z równie dużą ciekawością przeczytać poniższy artykuł.

Co to jest tak kaloria?
Według słownika jest to: historyczna jednostka ciepła, obecnie, gdy ciepło jest utożsamiane z energią, jest pozaukładową jednostką energii (skrót cal); często używana jest jednostka wielokrotna kilokaloria (skrót kcal); 1 kcal = 1000 cal.
Jednak taka teoria słownika zapewne nie pomoże w zrozumieniu po co w ogóle interesować się kalorią. Jest to temat bardzo złożony i można by o nim mówić godzina, a nawet są wykłady przeznaczone tematyce odchudzania, gdzie o kalorii mówi się naprawdę długo. Jednak ten artykuł streści mniej więcej najważniejsze informacje na jej temat.
Kaloria jest to przede wszystkim energia. Energia jest wykorzystywana przez każdy organizm. Nawet, jeśli ktoś by tylko spał i tyle to i tak musi zużywać energię, oczywiście taka osoba będzie zużywała jej dużo mniej od wyczynowego sportowca, jednak i tak ją zużywa. Idąc dalej jeśli każdy zużywa energie, czyli kalorie to musi je dostarczać. Dostarczane są one z pokarmu. Każdego, nie ma czegoś takiego jak puste kalorie, ponieważ każdy pokarm, nawet opłatek przy świątecznym stole posiada kalorie, które organizm wykorzysta do na przykład pójścia spać. Oczywiście jest jedzenie, z którego organizm weźmie sobie bardzo mało, ponieważ jego wartości odżywcze będą bardzo słabe, jednak i tak takie pożywienie posiada kalorie, a organizm zawsze sobie coś weźmie, ponieważ on przede wszystkim dba o to, żeby człowiek miał energie do działania. Idąc dalej jeśli kaloria to przede wszystkim energia i jest dostarczana a każdego pożywienia to jeśli je się jej za dużo to wtedy organizm zaczyna gromadzić nadwyżkę kaloryczną w postaci tłuszczu. BINGO, to jest właśnie ten moment, gdzie każda, osoba która chce schudnąć powinna się skupić. Jeśli je ktoś za dużo kalorii to organizm odkłada tłuszcz, ponieważ on nie wie, że na przykład ma się dużo jedzenia. Organizm działa inaczej, on widzi, że człowiek dostarcza więcej pokarmu co może wskazywać na to, że kiedyś w przyszłości będzie tego pokarmu jednak znacznie mniej. Są to uwarunkowania, które zostały przekazane przez 1000 lat. Jednak organizm dalej tak działa. Dalej, jeśli ktoś zjada za mało kalorii to organizm zaczyna pobierać energie potrzebna do dalszego działania z tłuszczu, czyli jeśli jest ktoś na ujemnym bilansie kalorycznym to będzie spalał tłuszcz. Oczywiście nie sam tłuszcz, bo zawsze też trochę mięśnie, jednak głównie chodzi tutaj o ogólne schudnięcie, więc taka osoba będzie przede wszystkim chudła.

Ile kalorii powinnam jeść?
Teraz będzie odpowiedź na pytanie postawione we wstępie. Jest to temat także dość złożony, jednak jeśli ktoś wie już co to jest kaloria i jak działa ludzki organizm, oczywiście wszystko jest opisane w maksymalnym uproszczeniu i nie jest to, aż tak proste. Jednak jeśli już jakaś podstawa została przekazana, to idąc dalej. Wyliczyć kalorie, które powinno się spożywać można na kilka sposobów i teraz zostaną one przedstawione poniżej:
– metoda prób i błędów – jest to metoda dla osób, które już chociaż trochę znają swój organizm. Przede wszystkim będzie trzeba posiadać aplikacje na telefon albo na komputer, która pomoże w liczeniu kalorii. Można to także robić na kartce, ponieważ każda rzecz, którą można zjeść posiada na sobie taką tabelkę gdzie jest napisane dokładnie ile posiada ona kalorii. Potrzebne będzie także ważenie jedzenia i tutaj zazwyczaj są największe problemy bo jak to wszystko tak dokładnie ważyć. Jednak waga kuchenna i odpowiednia ilość wprawy i wszystko będzie proste, a potem to już nawet jeśli nie będzie ktoś na diecie to i tak będzie ważył jedzenie żeby wiedzieć ile mniej więcej je kalorii. Następnie trzeba zobaczyć po prostu czy się chudnie czy tyje i przy jakiej ilości kalorii zachodzą zmiany. Jeśli ktoś je określoną ilość kalorii i chudnie to trzeba zobaczyć czy robi to w sposób kontrolowany czyli około 2,5 kg miesięcznie, nie ma sensu więcej ponieważ może być to za dużo szok dla organizmu.
– wzory podane w internecie – dla osób, które nie chcą się bawić w szukanie idealnej ilości kalorii powstały wzory, które są ogólnie dostępne w internecie, z których także korzystają dietetycy. Na ich podstawie można wyliczyć ile dana osoba powinna jeść kalorii, a następnie można dodawać kalorie w zależności od celu. Jeśli chce ktoś przytyć to dodaje +200-300 kcal, a jeśli chce ktoś schudnąć to odejmuje -200-300 kcal. Wszystko to sprawi, że wymarzona sylwetka będzie w zasięgu celu i jedyne co zostanie takim osobom do spełnienia to cierpliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here