Czym zajmuje się alergologia?

Alergologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób o podłożu alergicznym. Liczba osób cierpiących z powodu alergii rośnie. Schorzenie to dotyka ludzi w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz osoby starsze. Co jest przyczyną występowania objawów alergicznych?

Czym jest alergia?

Przyczyną alergii jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na zetknięcie się z substancjami lub czynnikami – alergenami, które nie stanowią zagrożenia dla organizmu i u osób zdrowych są przez niego ignorowane. Alergeny dzieli się na wziewne, pokarmowe oraz kontaktowe, alergenami są również niektóre leki. Alergeny wziewne mogą występować zarówno w pomieszczeniach zamkniętych (np. roztocza, kurz, szczątki grzybów pleśniowych i roślin), jak i na zewnątrz (np. pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych), a do organizmu przedostają się drogą wziewną. Na działanie alergenów znajdujących się w pomieszczeniach narażeni jesteśmy przez cały rok, z kolei pyłki roślin i zarodniki grzybów wywołują uczulenie jedynie sezonowo. Alergeny pokarmowe to substancje, które występują w produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, dostają się do organizmu w trakcie jedzenia, wywołując następnie reakcję alergiczną. Kolejny typ alergenów – alergeny kontaktowe – to wszelkie substancje i materiały, które wywołują alergię po zetknięciu ze skórą. Alergenami kontaktowymi są niektóre konserwanty używane w kosmetykach, metale (np. nikiel i chrom), środki dezynfekcyjne, substancje zapachowe i wiele innych. Z kolei do najczęstszych alergenów wśród leków należą  antybiotyki beta-laktamowe, czyli penicyliny, cefalosporyny, sulfonamidy, niesterydowe leki przeciwzapalne, a także niektóre środki stosowane w anestezji.

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Objawy alergii są różne, w zależności od rodzaju alergenu z jakim mamy styczność. Alergeny wziewne wywołują przewlekły, wodnisty katar, napady kichania, łzawienie oczu i ich przekrwienia, a czasem nawet zapalenie spojówek. W przypadku przyjęcia alergenu drogą pokarmową u chorego może wystąpić świąd skóry, wysypka, biegunka, nudności, a nawet duszności. Alergiczne reakcje skórne są również charakterystyczne dla osób, które miały styczność z alergenem kontaktowym. W skrajnych przypadkach u chorego może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, czyli gwałtowna i zagrażająca życiu reakcja organizmu na zetknięcie z alergenem. Najczęściej do anafilaksji dochodzi po przyjęciu alergenu drogą pokarmową, zażycia uczulającego leku lub po ukąszeniu przez owada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here