Co to jest USG tarczycy? Po co robić USG tarczycy?

0
864

USG to badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do generowania obrazów wnętrza ciała. Na przykład, jeśli jesteś kobietą, to Twój lekarz ginekolog często używa USG do tworzenia obrazów płodu w czasie ciąży — jest to więc bardzo bezpieczna metoda. Podczas USG tarczycy bada się ją pod kątem nieprawidłowości, w tym:

  • cysty
  • guzki
  • guzy

Po co wykonuje się USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy można zlecić, jeśli wynik testu czynności tarczycy jest nieprawidłowy lub jeśli podczas badania szyi lekarz zauważy narośl na tarczycy. USG może również sprawdzić niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Lekarz rodzinny w Poradni lekarza rodzinnego Marek Świętochowski Ostrołęka może zlecić Ci USG tarczycy jako część ogólnego badania fizykalnego.

Jakie zastosowanie ma USG tarczycy?

Ultradźwięki zapewniają obrazy narządów w wysokiej rozdzielczości, które mogą pomóc lekarzowi lepiej zrozumieć ogólny stan zdrowia. Twój lekarz rodzinny może również zlecić wykonanie USG, jeśli zauważy nieprawidłowy obrzęk, ból lub infekcje, aby móc wykryć podstawowe stany, które mogą powodować te objawy. Ultradźwięki mogą być też stosowane, jeśli lekarz musi wykonać biopsję tarczycy lub otaczających tkanek, aby zbadać jakiekolwiek istniejące schorzenia.

Jak przygotować się do USG tarczycy?

Przed badaniem należy zdjąć biżuterię na szyi i inne akcesoria, które mogą zablokować dostęp głowicy do gardła. Po wejściu do gabinetu zostaniesz poproszony o zdjęcie koszuli i położenie się na plecach. Twój lekarz rodzinny może też zasugerować wstrzyknięcie środków kontrastowych do krwiobiegu przed wykonaniem USG, aby poprawić jakość obrazu ultrasonograficznego.

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Technik USG umieszcza pod karkiem poduszkę lub podkładkę, aby odchylić głowę do tyłu i odsłonić gardło. W tej pozycji możesz czuć się mało komfortowo, jednak nie powinno przysparzać Ci to bólu. W niektórych przypadkach podczas USG można usiąść prosto. Technik rozsmaruje żel, który umożliwia obrazowanie na szyi — pomaga sondzie ultradźwiękowej lub przetwornikowi przesuwać się po skórze. Żel może być nieco zimny po nałożeniu, ale kontakt ze skórą go rozgrzewa. Technik będzie przesuwać głowicę tam i z powrotem po obszarze, w którym znajduje się tarczyca. To nie powinno być bolesne. Powiedz swojemu technikowi, jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort. Obrazy z USG będą widoczne na ekranie i służą do upewnienia się, że obraz Twojej tarczycy jest wyraźny do oceny. Technikom nie wolno mówić o diagnozie ani wyjaśniać wyników USG, więc nie proś ich o to. USG tarczycy nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Będziesz mógł wznowić swoje normalne czynności zaraz po jego zakończeniu.

W jaki sposób USG tarczycy pomaga postawieniu diagnozy?

USG tarczycy może dostarczyć lekarzowi wielu cennych informacji, takich jak:

  • czy narośl jest wypełniona płynem, czy jest stała
  • liczba wzrostów
  • gdzie zlokalizowane są wzrosty
  • czy wzrost ma wyraźne granice
  • jak wygląda przepływ krwi

Ultradźwięki mogą również wykryć wole, obrzęk tarczycy.

Zrozumienie wyników USG tarczycy

Na kolejnej wizycie Twój lekarz analizuje wyniki i konsultuje się z Tobą w sprawie ewentualnych dalszych badań lub stanów, które mogą być wskazane w badaniu USG. Zdarza się, że USG może pokazywać obrazy guzków, które mogą, ale nie muszą, być rakowe lub zawierać mikro zwapnienia. Nie martw się jednak na zapas — raka wykrywa się tylko w 1 na 111 badań ultrasonograficznych, a ponad połowa osób, u których stwierdzono guzki tarczycy, nie miała raka. Małe guzki najprawdopodobniej nie są rakowe.

Ile kosztuje USG tarczycy? USG tarczycy — prywatnie czy na NFZ?

Koszt USG zależny jest od lekarza. Niektórzy mogą nie pobierać żadnych opłat za tę procedurę — USG tarczycy można wykonać na NFZ. Rodzaj uzyskanego USG może również wpłynąć na cenę badania. Nowsze technologie ultrasonograficzne, takie jak ultradźwięki trójwymiarowe (3D) lub ultradźwięki dopplerowskie, mogą być kosztowniejsze ze względu na wyższy poziom szczegółowości obrazowania, jaki zapewniają te ultradźwięki.

Kontrola po USG tarczycy — Ostrołęka

Dalsza obserwacja zależy od wyników badania USG. Twój lekarz rodzinny z Poradni rodzinnej w Ostrołęce może zlecić biopsję podejrzanego guza. Do dalszej diagnostyki można również zastosować aspirację cienkoigłową. Podczas tego badania lekarz wprowadzi długą, cienką igłę do torbieli na tarczycy, aby pobrać płyn do badania.

Kontrolne badania USG tarczycy

Możesz też nie potrzebować dodatkowej opieki, jeśli USG nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Jeśli Twój lekarz wykonuje USG tarczycy w ramach badania fizykalnego, prawdopodobnie zabieg będzie powtarzany co jakiś czas i będziesz musiał ponownie przygotować się do badania. Ponadto, jeśli w Twojej rodzinie występowały nieprawidłowości tarczycy lub choroby pokrewne, lekarz może poprosić Cię o częstsze wykonywanie USG tarczycy w celu wczesnego wykrycia jakichkolwiek objawów choroby tarczycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here