Prawie osiemdziesiąt procent kobiet ma w pewnym momencie swojego życia etap, w którym pragnie powiększenia swojej rodziny o małego członka, którym jest dziecko. Napisałam, że tylko osiemdziesiąt procent, ponieważ jest pewien odsetek kobiet, które nie potrzebują do szczęścia dziecka lub które zaszły w ciążę przez tak zwaną wpadkę. Trzeba również wspomnieć o rodzinach, które pragną dzieci, ale które z różnych medycznych lub zdrowotnych przyczyn nie mogą ich mieć. Tacy rodzice decydują się wówczas na zapłodnienie przy pomocy medycyny tak zwaną metodą in vitro (co jest dość kosztownym rozwiązaniem), lub decydują się na adopcje (jeżeli nie udało się im metodą in vitro, jednak ten proces jest bardzo długi), jednak nie zawsze te rozwiązania, kończą się powitaniem w domu maleństwa.
Większość kobiet, które decydują się na dojrzałe świadome macierzyństwo, przygotowują się do tego etapu w ich życiu już parę miesięcy przed zajściem w ciąże. Odwiedzają swojego lekarza w celu kontroli czy organizm kobiety jest gotowy na przyjęcie i rozwój maleństwa. Poddają się szeregowi badań morfologicznych w celu wykluczenia czynników, które mogłyby uniemożliwić zajście w ciąże. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet podwyższony hormon prolaktyny może blokować owulacje, co uniemożliwia uwalnianie się komórki jajowej, a co za tym idzie niezdolność do zajścia w ciążę. Podobnie jest z hormonem tarczycy, którego zaburzenia zwiększają ryzyko niedonoszenia ciąży, czyli prowadzi do poronienia.
Takich czynników jest o wiele więcej i tylko systematyczne okresowe badania umożliwiają ich wczesne wykrycie i eliminacje, co w znacznej mierze skraca okres oczekiwania na zajście w ciążę.
Po szeregu badań, wizyt kontrolnych i obserwacji cyklu owulacyjnego, małżeństwo, bądź partnerzy mogą zacząć starania o maleństwo.
Niektóre kobiety mówią, że czują iż zaszły w ciążę już dzień po zapłodnieniu jednak nie ma na to żadnego medycznego potwierdzenia. Można tylko wysuwać wnioski, że jest to niezawodna kobieca intuicja. Potwierdzone medycznie oznaki ciąży są takie same zarówno dla kobiet które świadomie starały się o dziecko jak i u tych które zaliczyły przysłowiową „wpadkę”, bądź u kobiet u których do zapłodnienia doszło poprzez metodę in vitro. Najczęściej spotykanymi objawami są:
-ból i obrzęk piersi
-bóle jajników przypominające bóle menstruacyjne
-nudności, wymioty
-brak miesiączki (chociaż u niektórych kobiet może jeszcze występować przez co najmniej trzy miesiące)
-niektóre kobiety skarżą się na bóle mięśni przypominające objawy grypy
-senność
-zmęczenie
-brak lub zwiększony apetyt
-częste zawroty głowy z omdleniami
-duża wrażliwość na zapachy
Pragnę nadmienić, że nie wszystkim kobietom podczas ciąży towarzyszy każdy z wyżej wymienionych objawów. Niektóre z młodych mam mogą cierpieć tylko na senność, a niektóre posiadają wszystkie te negatywne objawy związane z ciążą. To jak kobieta przechodzi ciążę jest indywidualne i zależy od organizmu. Niektóre wieloródki przytaczały przykłady ze swoich ciąż mówiąc, że gdy były w ciąży z chłopcem przechodziły dziewięć miesięcy bardzo łagodnie i wręcz bezobjawowo, natomiast chodząc w ciąży z dziewczynką cierpiały na wszystkie opisywane objawy ciąży.
Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, (głównie braku miesiączki) przychodzi moment na decyzję o zrobieniu testu ciążowego. Z autopsji wiem, że czas oczekiwania pięciu minut na pojawienie się drugiej kreski ciągnie się w nieskończoność. I przychodzi ten przełomowy moment „drugiej kreski”, i dla potwierdzenia czy aby test nie był przeterminowany i czy aby na pewno dobrze wyszedł robimy drugi i trzeci aż dochodzimy do piątego. I jest to długo oczekiwana euforia i radość. Jednak pragnę zaznaczyć, że to czy kobieta jest w ciąży i że wszystko rozwija się prawidłowo jest w stanie sprawdzić tylko i wyłącznie lekarz ginekolog, dlatego zaraz po pozytywnym teście ciążowym każda kobieta powinna się zapisać do swojego lekarza prowadzącego.
Podczas wizyty lekarz po wcześniejszym przeprowadzonym wywiadzie i po badaniu USG, jest w stanie określić tydzień ciąży oraz termin porodu, jeżeli widzi jakieś rozbieżności może skierować kobietę na dodatkowe badania morfologiczne, czyli na badanie beta HCG.
Po potwierdzeniu ciąży, każdą kobietę czeka okres oczekiwania 40 tygodniowego. Jednak ten czas też jest indywidualny i zależy od każdej kobiety, od jej sposobu funkcjonowania podczas ciąży. U niektórych do porodu dochodzi przed upływem czterdziesty tygodni, a u innych po ich upływie, jednak przyjmuje się maksymalny bezpieczny czas czterdziestu dwóch tygodni.
Każda ciąża dzieli się na trzy trymestry. Pierwszy jest przeważnie ciężki dla młodych mam ponieważ to w tym okresie cierpią na charakterystyczne objawy ciąży. Drugi trymestr jest najprzyjemniejszy, ponieważ mijają nudności, zawroty, senność, kobieta ma więcej energii i chęci żeby wstać z łóżka. W tym okresie wszyscy specjaliści polecają aby młodzi rodzice oddali się w wir przygotowywania wyprawki i pokoju dla maleństwa. Trzeci trymestr jest równiej nieprzyjemny dla kobiety, podobnie jak pierwszy. Mama ma już duży brzuch, cierpi na bezsenność, i na częste bóle pleców, niektóre cierpią również na opuchliznę dotykającą kończyny dolne i górne, bądź na zatrzymywanie wody przez organizm, co doprowadza do opuchlizny. Dzieje się tak często w przypadku kobiet, które końcowy okres ciąży przechodzą w okresie letnim.
Gdy kobieta zbliża się do terminu rozwiązania, częściej towarzyszą jej bóle skurczowe przepowiadające, są to skurcze przygotowujące organizm matki do porodu. Mimo wszystko zaleca się, aby kobiety wsłuchały się w swój organizm i zaczęły zwracać uwagę na częstotliwość i siłę skurczów, ponieważ jak wcześniej wspomniałam do porodu może dojść dużo wcześniej niż przed czterdziestym tygodniem, a jak wiadomo nie każdy poród jest poprzedzonym odejściem wód, które nie zawsze odchodzą silnym strumieniem, mogą równie dobrze sączyć się po trochę przez co kobieta nawet nie zwróci na to uwagi, przyzwyczajona do zwiększonej ilości upławów pod koniec ciąży.
Najważniejsze to słuchać się poleceń lekarza prowadzącego, nie robić nic na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji.