Boli mnie, gdy siedzę

Ciało jest dysfunkcyjne i bardzo często jest odczuwane bardziej niż zazwyczaj, kłopotliwie, bo boli. Francuscy egzystencjaliści w owym bólu upatrywali się najgłębszego doświadczenia bytu. Dla lekarzy ból jest informacją o stanie chorobowym, o patologii ciała, którą powinno się naprawić. Dla zwykłego człowieka ból jest codziennym doświadczeniem, oswajanym wraz z kolejnymi latami życia i kolejnymi schorzeniami. O ile ból głowy, żołądka, czy zwichniętej kostki jest społecznie dobrze znany i mamy szereg, dostępnych od ręki preparatów, które pomagają nam ten ból zmniejszyć czy nawet całkowicie zniwelować, to są takie rodzaje bólu, których sobie, jako ludzie nie oswoiliśmy i które są szczególnie kłopotliwe. Czasem związane jest to z natężeniem: im silniejszy ból, tym trudniej go zaakceptować i tym poważniejszym sygnałem, czy traktowanym bardziej poważnie jest. Czasem zależy to od umiejscowienia bólu i czynności, która bólowi sprzyja. Co jeśli boli, gdy siedzisz? Mama, czy domowy specjalista od chorób odpowie: masz hemoroidy. Z całą pewnością je masz, bo hemoroidy ma każdy człowiek, o ile nie cierpi na patologię związaną z brakiem hemoroidów.

Hemoroidy są umiejscowione w odbycie każdego człowieka. Specjalistycznie nazywa się je guzkami krwawniczymi. To takie malutkie poduszeczki wypełnione krwią. Odpowiadają za prawidłowy przebieg procesu uszczelniania kanału odbytu i są nam niezbędne. Dzięki nim kontrolujemy wydalanie kału i gazów. Chyba trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w społeczeństwie bez nich. Ich działanie polega na cofaniu krwi do tętnic w czasie rozluźnienia mięśni zwieracza, dzięki czemu robi się miejsce dla stolca.

Hemoroidy nie powinny boleć, jak każdy organ, który funkcjonuje prawidłowo. Jeśli bolą, to znaczy, że odbywa się w nich stan zapalny.Bolące hemoroidy to bardzo kłopotliwa dolegliwość, ale dosyć częsta. Dotyka ona ponad 50% osób po 30 roku życia. Stan zapalny hemoroidów charakteryzuje się tym, że owe guzki krwawnicze powiększają się przez nadmierne wypełnienie krwią i nie oddają całej krwi do tętnic podczas wypróżniania kału. To powoduje utratę elastyczności i bolesne podrażnienia.

Stan zapalny hemoroidów daje o sobie znać poprzez kolejno pojawiające się symptomy. Pierwszym z nich jest śladowa zawartość krwi w masie kałowej. Ślad krwi można odnaleźć na bieliźnie, papierze a także ściankach toalety. Krew w stolcu zawsze, nawet jeśli nie oznacza zapalenia hemoroidów jest poważnym sygnałem, że coś w naszym organizmie działa nie tak jak powinno i w przypadku jej wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Innymi objawami są pieczenie, świąt. W ostrym stanie zapalnym pojawia się ból, który przez niektórych opisywany jest jako „nie do zniesienia” i który nasila się podczas wypróżniania oraz siedzenia.

Stan zapalny hemoroidów to częsta przypadłość, ale z czego ona tak właściwie wynika? Wśród najpowszechniejszych przyczyn choroby hemoroidalnej wymienia się: częste zaparcia, brak aktywności fizycznej, otyłość, zła dieta. Są one charakterystyczne dla konkretnych aktywności hobbystycznych i zawodowych, a mianowicie: jazdy konnej, bycia zawodowym kierowcą, kolarstwa, czy częstego dźwigania ciężarów. Do powstawania stanów zapalnych może się też przyczynić ciąża i poród. Niektóre z czynników ryzyka niestety są nie do wyeliminowania, albo wiążą się z rezygnacją z aktywności zawodowej lub zainteresowań. Trudno sobie wyobrazić, że zawodowy, odnoszący sukcesy kolarz rezygnuje z kolarstwa, bo cierpi na zapalenie odbytu.

Jak zatem sobie z nimi radzić? Jak je leczyć?
Pierwszym, co powinniśmy zrobić, to próba uregulowania wypróżnień oraz zmiana trybu życia. Zamiast ciągłego siedzenia, np. w pracy, czy w czasie wolnym przed komputerem, powinniśmy wprowadzić jakąś aktywność fizyczną. Ćwiczenia najlepiej omówić z trenerem personalnym, który będzie świadom naszego stanu i dobierze odpowiednie aktywności, które nam nie zaszkodzą. Nie obędzie się też bez zmiany diety.Należy bezwzględnie wyeliminować alkohol i papierosy, często się nawadniać, jeść dużo owoców, i jarzyn zawierających błonnik. Jeśli hemoroidy bolą to warto pomyśleć o zrezygnowaniu ze słodyczy i ostrych przypraw.
Kolejnym elementem walki z bólem jest zastosowanie specjalistycznych kremów, maści, czopków, czy tak zwanych nasiadówek. Nasiadówki są eksponowaniem okolic odbytniczych na działanie pary wodnej. Do ciepłej wody należy dodać napar z kory dębu, czy rumianek i siedzieć nad nim około 20 minut. Wskazane jest okrycie ciała ręcznikiem, w celu zwiększenia działania naparu. Maści i kremy pomagają leczyć stan chorobowy i uśmierzają ból.
W celu złagodzenia przykrego odczucia bolesności można też skorzystać ze specjalnie przygotowanych poduszek, które separują chore hemoroidy od powierzchni, na których się siedzi.

Najskuteczniejszym sposobem poradzenia sobie z problemem jest operacyjne usunięcie hemoroidów. Jeśli zmiana trybu życia, maści, domowe nasiadówki nie pomagają, to trzeba zdecydować się na zabieg operacyjny. Na rynku dostępnych jest kilka różnych sposobów usunięcia hemoroidów. Wybór któregoś z nich jest uzależniony od indywidualnych cech każdego pacjenta i zazwyczaj jest wybierany przy współpracy pacjenta z lekarzem. Jednym z częściej polecanych i nowocześniejszych sposobów jest fotokoagulacja, która polega na wysyłaniu promieni podczerwonych z specjalistycznych lamp, które zmieniają się w energię cieplną i niszczą przerośnięte tkanki. Jeśli wersja cieplna wam nie odpowiada, to można to też zrobić na zimno i hemoroidy zamrozić. Zabieg jest bezbolesny i powoduję martwice tkanki. Ta tkanka jest wtedy usuwana z organizmu a na jej miejsce pojawia się nowa, zdrowa. Po terapii pacjent może odczuwać silny ból, nawet do 6 tygodni, co jest jej dużym minusem. Jednym z najbardziej klasycznych sposobów jest chirurgiczne usunięcie powiększonych guzków.

Nieważne, w jaki sposób chory próbuje sobie radzić z bolącymi hemoroidami. Ważne, by skutecznie i szybko pozbyć się bólu, ale ważne też, by pamiętać, że na pewnym etapie należy odpuścić domowe leczenie i udać się do lekarza po fachową poradę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here