Zakażenie gronkowcem

Gronkowiec to jedna z odmian bakterii tlenowych, która jest odpowiedzialna za wiele chorób u ludzi i zwierząt. W przyrodzie wyróżnia się kilka gatunków gronkowca. Ich podziału dokonuje się na podstawie zdolności do wytwarzania koagulazy. W zależności od rozwoju choroby stosowane jest inne leczenie.

Jakie są rodzaje gronkowca?

Gronkowiec to bakteria, której jest wszędzie pełno. Stanowi on fizjologiczną florę skóry oraz błon śluzowych. Obecnie znane są 32 gatunki gronkowców, jednak najczęściej z nich spotykane są:

  • Staphylococcus aureus
  • Staphylococcus epidermidis,
  • Staphylococcus haemolyticus,
  • Staphylococcus lugdunensis,
    Staphylococcus saprophyticus.

Najbardziej patogenne dla człowieka są Staphylococcus aureus i Staphylococcus lugdunensis.

Jakie choroby może wywołać zakażenie gronkowcem?

Choroby, które mogą powstać w wyniku zakażenia gronkowcem mogą dotyczyć zarówno układu pokarmowego, wsierdzia, płuc, serca, czy stawów.

Czyrak

Na początku, po zakażeniu powstaje guzek, który z czasem przekształca się w krostę, która jest przebita włosem. Pod tą niepozorną krostą tworzy się martwica i dochodzi do rozpadu tkanek.

Po zdiagnozowaniu czyraka jest on usuwany chirurgiczne, wtedy zostaje po nim tylko ubytek, który przemieni się w bliznę. Czyrak może powstać praktycznie na każdej części ciała, jednak naszą uwagę powinien zwrócić ten, który występuję w okolicy skroni, górnej wargi, czy oczodołu.

Leczenie polega na zastosowaniu okładu ichtiolowego oraz usunięciu czopa martwiczego. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Przeczytaj też: http://silawnas.pl/depresja-nerwicowa-a-nerwica-depresyjna-czy-to-to-samo/

Zatrucie pokarmowe

Do zatrucia pokarmowego dochodzi na skutek spożycia pożywienia, które było skażone gronkowcem złocistym. To co powinniśmy wiedzieć to to, że podgrzanie jedzenie nie zapobiega zatruciu. Gronkowiec złocisty jest bardzo odporny na działanie wysokiej temperatury. Zatrucie pokarmowe objawia się biegunką, wymiotami, mdłościami oraz bólem brzucha.

Leczenie polega na leczeniu objawów zatrucia, wtedy należy zastosować leki przeciwbólowe oraz te o działaniu przeciwbiegunkowym. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym przypadku antybiotykoterapia nie jest wskazana.

Zapalenie kości i szpiku

Gronkowiec może również wywołać zapalenie kości lub szpiku. Pojawiają się wtedy bardzo silne bóle kości oraz wysoka gorączka. Po upływie 2-3 tygodni od pojawienia się objawów pojawiają się ropnie Brodiego. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego oraz antybiotykoterapii.

Źródło: https://wypieczwymaluj.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here