Obecnie wiele osób boryka się z różnymi uzależnieniami. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być mnóstwo. Kluczowym krokiem jest zauważenie problemu i podjęcie kroków, które pomogą z nim się uporać. Istotną rolę odgrywa tu terapia. Ale zanim powiemy sobie o niej więcej, najpierw warto zastanowić się, jak właściwie wygląda uzależnienie.
Uzależnienie – jak może się objawiać?
Według definicji, uzależnienie to stan zaburzenia polegającego na wewnętrznym przymusie do wykonywania jakiejś czynności lub przyjmowania określonych substancji. Uzależnienia mogą być stałe lub okresowe. I chociaż większość osób kojarzy je wyłącznie z narkotykami i alkoholem, odsłon tego zaburzenia jest znacznie więcej. Uzależnionym można być nie tylko od środków psychoaktywnych, ale nawet od innych osób. Jednak do najpopularniejszych uzależnień należą:
- uzależnienie od jedzenia
- uzależnienie od zakupów
- uzależnienie od pracy
- uzależnienie od hazardu
- uzależnienie od seksu
- uzależnienie od internetu.
Prawie każdy punkt z listy jest pozornie nieszkodliwy, dopóki nie przejmie kontroli nad człowiekiem. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę podążania za schematem, przez co szkodzą nie tylko sobie, ale też swoim bliskim.
Terapia uzależnień – dlaczego jest konieczna?
Terapia uzależnień to najważniejszy etap na drodze do odzyskania kontroli nad swoim życiem. To właśnie dzięki niej pacjent może uzmysłowić sobie problem i nauczyć się radzić sobie z nawykiem. Terapeuci pomagają zauważyć wzorce postępowania i zmienić ich schemat. Jeśli interesuje Cię terapia uzależnień w Warszawie, zajrzyj na stronę https://psychiatrzy.pl/uzaleznienia/. Zwróć uwagę, że wiele poradni psychiatrycznych oferuje też konsultacje online. To rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które mają pewne ograniczenia lub po prostu krępują się wizytą. Jednak naprawdę nie ma się czego bać, bowiem wizyta składa się głównie z wywiadu, diagnozy i omówienia dalszych kroków. Terapia uzależnień to przede wszystkim niezbędna pomoc dla osób uzależnionych.