Każdy z nas choć raz był przeziębiony i spotkał się z lekami na katar i lekami na kaszel – niekiedy zalecanymi przez farmaceutów, innym razem przez lekarzy. Czy jednak faktycznie wykazują się one skutecznością? Co konkretnie pomoże Ci w walce z przeziębieniem i jak odróżnić je od zaczynającej się grypy? Ten artykuł dostarczy Ci wszystkich potrzebnych informacji!
Grypa a przeziębienie
Zacznijmy od tego, że diagnozy nie powinieneś stawiać sobie sam, a kiedy czujesz, że coś Cię bierze koniecznie udaj się do lekarza. Grypa i przeziębienie mają bardzo podobne objawy początkowe, dlatego niekiedy trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to tylko przeziębienie czy już grypa.
Grypa jest zdecydowanie groźniejszą chorobą, a nieleczone może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Przeziębienie rozpoczyna się powoli – zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie, od bólu w gardle czy lekkiego kataru, grypa natomiast atakuje znienacka. To, co przede wszystkim odróżnia te dwie choroby, to gorączka, która bardzo często występuje przy grypie, natomiast rzadko pojawia się przy przeziębieniu. Wówczas występuje najczęściej stan podgorączkowy. Inny objaw to bóle mięśni i stawów obecne podczas grypy, a także ogólny stan zmęczenia oraz senności, który jest znacznie bardziej spotęgowany niż przy przeziębieniu. Co ciekawe – katar to przede wszystkim objaw przeziębienia, nie grypy. Jeżeli zaczynasz odczuwać, któreś z wyżej wymienionych dolegliwości, oznacza to, że powinieneś umówić się na wizytę do lekarza – nie lekceważ choroby!
Leki na katar i leki na kaszel
Zanim zastosujesz jakąkolwiek terapię farmakologiczną koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki oraz poinformuje Cię o sposobie ich przyjmowania. Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna, aby dobrać odpowiedni produkt. Lekarz może przepisać Ci również leki na kaszel, które złagodzą ten męczący objaw. Na kaszel suchy polecane są w szczególności środki zawierające takie substancje jak kodeina, dekstrometorfan czy dihydrokodeina. W przypadku kaszlu mokrego najlepsze będą syropy, które posiadają właściwości wspomagające odksztuszanie gromadzącej się wydzieliny.
Jeśli chodzi o leki na katar, coraz częściej w leczeniu tego objawu stosuje się tabletki zawierające takie farmaceutyki jak pseudoefedryna czy substancje antyhistaminowe. Ta pierwsza zmniejsza obrzęk błony śluzowej, te drugie odpowiadają za złagodzenie dolegliwości, które często występują podczas kataru, tj. swędzenie czy kichanie. Lekarz może przepisać Ci również krople lub spray do nosa. Te produkty są stworzone na bazie wody, zawierają najczęściej takie składniki jak ksylometazolina czy oxymetazolina. Spraye na katar często są tworzone na bazie wody morskiej, która dodatkowo przyspiesza oczyszczanie nosa. Warto zwrócić uwagę, aby leki na katar były wzbogacane o takie środki jak olejki eteryczne, np. eukaliptusowe bądź tymiankowe, które mają właściwości antybakteryjne.
Podsumowanie – jak skutecznie walczyć z przeziębieniem?
Pamiętaj, aby nie lekceważyć pierwszych objawów choroby. Najlepsze co możesz dla siebie zrobić to wizyta u lekarza oraz stosowanie się do jego zaleceń. Warto zostać kilka dni w domu i pozwolić sobie na odpoczynek. Wypoczęty organizm szybciej się zregeneruje, a Ty unikniesz niepotrzebnych powikłań, Warto postawić na dobrą dietę, odpowiednią ilość snu i dać sobie czas na powrót do pełni sił.
Pamiętaj, że leki na katar i leki na kaszel są jedynie środkami wspomagającymi Twój organizm w walce z chorobą – nie oczekuj od nich spektakularnych efektów, jeśli nadal będziesz wystawiać swoje ciało na czynniki potęgujące objawy.