Jak ćwiczyć na siłowni?

Jak nauczyć się rozpoznawać objawy zawału u kobiet?

Bardzo często, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie reagujemy od razu. Może minąć kilka dni, nim wybierzemy się do lekarza z bólem głowy. Według statystyk, dla Polaków szczególnie niebezpieczne są choroby serca. Pomimo ulepszenia opieki zdrowotnej, wciąż około jedna trzecia rejestrowanych zgonów u kobiet jest spowodowana, zbyt późno lub w ogóle niewykrytym zawałem serca. Zawał mięśnia sercowego jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Aby go uniknąć, trzeba poznać mechanizmy, jakie nim kierują i nauczyć się je wcześnie rozpoznawać.

Jak wygląda mechanizm zawału serca?

Z medycznego punktu widzenia zawał serca nie jest niczym innym, jak martwicą mięśnia sercowego, Martwica ta jest wywołana niedokrwieniem tkanki, wywołanym zatrzymaniem przepływu krwi w tętnicy wieńcowej. Jak więc to w praktyce wygląda? Najpierw dochodzi do zatoru tętnicy wieńcowej, krew nie ma jak dopływać do serca. Krew nie dostarcza sercu tlenu, a w efekcie tego występuje nie tylko niedokrwienie, ale także niedotlenienie tkanki. Doprowadza to do martwicy, czyli do obumarcia fragmentu mięśnia. Po obumarciu tkanki, serce się zatrzymuje.

Dlaczego jednak tętnice wieńcowe w pewnym momencie przestają działać tak, jak powinny? Główny wpływ na zatory może mieć wiele chorób. Choćby miażdżyca, charakteryzująca się zatkaniem tętnic przez złogi cholesterolu i innych tłuszczów, które stopniowo klinują światło tętnicy, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do pęknięcia ściany tętnicy.

Jak najwcześniej i najskuteczniej rozpoznać zawał serca?

Przede wszystkim należy pokreślić, że objawy u mężczyzn i kobiet są inne. Do najczęstszych należy jednak bardzo silny, niecodzienny ból w klatce piersiowej, który może jednak promieniować na plecy lub pojawiać się niżej, w okolicach mostka, czy ramion. Chorzy opisują zazwyczaj ten ból jako silny, piekący, dławiący i promieniujący na żuchwę, czy brzuch. Co ważne, ból nie ustaje po odpoczynku i trwa powyżej 20 minut. Jeśli obszar martwicy jest duży lub osoba jest starsza, często występują też duszności. Dla osób w trakcie zawału charakterystyczne jest także przemożne poczucie zbliżającej się śmierci, lęk przed nią i panika.

Z punktu widzenia innych, osoba, która właśnie ma zawał staje się blada i osłabiona, paradoksalnie towarzyszy temu pobudzenie ruchowe i wzmożona aktywność. Chory momentalnie się poci, jest to charakterystyczny zimny i wilgotny pot. U poszkodowanego mogą wystąpić mdłości, a także wymioty oraz zawroty głowy, a nawet omdlenie. Dodatkowo chory odczuwa kołatanie serca, czuje, że bije ono szybciej i mocniej.

Objawy są bardzo niebezpieczne, badania wykazują, że około połowa chorych umiera nim miną dwie godziny po wystąpieniu objawów. Dlatego tak ważna jest szybka i reakcja i odpowiednia wiedza.

Dlaczego objawy zawału u kobiet są zwykle trudniejsze do wykrycia niż u mężczyzn?

Wbrew powszechnej opinii, kobiety wcale nie doświadczają zawału serca rzadziej. Sprawa ma się inaczej niż u mężczyzn ze względu na układ hormonalny, jednak, gdy ten przestaje działać, czyli po 50 roku życia, kobiety także są w grupie ryzyka. Głownie ma na to wpływ obniżenie poziomu estrogenów we krwi – pogarsza się metabolizm, może pojawić się otyłość i problemy z cholesterolem. Jakie są więc objawy zawału u kobiet? Odpowiedź jest bardzo prosta: takie same jak w przypadku mężczyzn. Zawał u kobiet może przebiegać jednak bezobjawowo lub z nietypowymi objawami, dodatkowo kobiety mogą próbować przeczekać pieczenie w mostku i chwilowe złe samopoczucie, myląc je z niestrawnością. W społeczeństwie nadal istnieje przekonanie, jako że kobiety są odporne na zawały serca, jest to mit. W dodatku objawy zawału u kobiet mogą być nietypowe, dlatego lepiej nie ryzykować życia.

Jak pomóc osobie, u której podejrzewamy zawał serca? Pierwsza pomoc przy zawałach serca.

Zawał serca to bardzo poważne schorzenie i żeby pomóc osobie chorej, potrzebna jest wiedza i szybka reakcja. Do zawału może dojść dosłownie wszędzie, w domu, pracy, szkole, na ulicy. Gdy zauważymy kogoś, u kogo podejrzewamy zawał, powinniśmy ułożyć go w pozycji półsiedzącej, jeśli jest przytomny lub w pozycji bocznej ustalonej, jeśli przytomność stracił.

Pozycją boczną ustaloną nazywamy ułożenie poszkodowanego na prawym boku, z lewą ręką podłożoną pod głowę, prawą nogą ugiętą i lewą ręką wyprostowaną. Powinno się także wyjąć język, aby nie doszło do udławienia się, czy trudności z oddychaniem. Aby nieco ulżyć choremu, można poluzować, krępujące oddychanie ubranie, na przykład krawat, biustonosz, obcisłą koszulę.

Wzywamy karetkę i aż do momentu przybycia ratowników medycznych monitorujemy oddech i tętno. Jeśli oddech się zatrzyma, rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową.

Jeżeli wiemy, że osoba, u której występują objawy zawału, choruje na chorobę wieńcową, powinniśmy zapytać, czy ma przy sobie nitroglicerynę. Po przyjęciu jej pod język możemy pomóc poszkodowanemu, nie należy tego jednak robić przy objawach wstrząsu. W warunkach domowych zaleca się podać około 300mg, kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny. Nie należy podawać jednak innych leków, zwłaszcza przeciwbólowych.

Leczenie zawału serca

Po przetransportowaniu pacjenta do szpitala lekarz zleca serię badań pozwalających potwierdzić wystąpienie zawału. Specjalista dokonuje pomiaru tętna, a także ciśnienia krwi. Chory powinien zostać podłączony do aparatu monitorującego pracę serca oraz otrzymać nawilżony tlen. Na tym etapie może otrzymać także lekarstwa, które pomogą w walce z bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jeśli aspiryna nie została podana do tego czasu, lekarz podaje odpowiednią dawkę. Ma to uniemożliwić tworzenie się zakrzepów i zatorów.

Warto być czujnym. Zawał to bardzo podstępna choroba, która może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do zgonu. Zawsze lepiej wezwać karetkę, nawet jeśli nasze podejrzenia są niepotwierdzone. Kardiolodzy przestrzegają, iż od wystąpienia pierwszych objawów, najważniejsza jest pierwsza godzina. Rozpoczyna się walka o życie, w której możemy uczestniczyć. Należy pamiętać, że szczególnie niebezpiecznie i nieoczywiste mogą być objawy zawału u kobiet, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na niepokojące nas symptomy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here