Dławica piersiowa

Poronienie występuje w przypadku 20 procent rozpoczętych ciąż. Przeciętnie każdy z nas zna kobietę, która poroniła ciążę. Niewiele się o tym mówi, ale dla wielu przyszłych mam wiadomość o tym, że jednak ciąża nie zostanie doprowadzona do końca to trauma.

Społeczeństwo bagatelizuje problem uznając, że jeśli dziecka nie było, to traumy być też nie powinno – wszak nikt jeszcze do dziecka się nie przywiązał. Doprowadzało to do sytuacji, w której personel szpitali przez wiele lat traktował rodzone przedwcześnie dziecko jak ściek i dziecko bywało wyrzucane do śmieci nawet bez pokazywania go dziecku. Niektóre doniesienia prasowe mówią o matkach skarżących się nawet na to, że ich przedwcześnie narodzone dziecko zostało spuszczone do szpitalnej kanalizacji w czasie, gdy było jeszcze ciepłe po wyjęciu z ciała matki.

Na szczęście wiele się w tej materii zmienia i obecnie urządzane są pogrzeby dla dzieci nienarodzonych w terminie. Również społeczeństwo zaczyna dostrzegać, że należy być delikatnym wobec matek, które są prawdopodobnie w żałobie po utracie dziecka.

Najczęstsze przyczyny wczesnego poronienia
Większość poronień zdarza się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zarodek odkleja się od ścianek macicy. Przyczyną najczęściej jest wydzielanie niedostatecznej ilości progesteronu, czyli hormonu, który ma utrzymywać blastocystę w ścianach macicy. Zbyt mała ilość progesteronu powinna być natychmiast diagnozowana przez lekarzy prowadzących ciążę. Można sterować poziomem tego hormonu stosując leczenie tabletkami.

Jak rozpoznać, że to poronienie?
Mimo że wiele kobiet doświadcza krwawienia w czasie ciąży i nie ma przy tym podstaw do obaw, to już krwawienie bardzo obfite, któremu towarzyszy silny i rwący ból jest podstawą do obaw. Trzeba koniecznie wtedy zgłosić się do lekarza. Czym jest obfite krwawienie w czasie ciąży? Jest to stan, gdy w czasie jednej godziny potrzebujemy więcej niż jednej podpaski. Jeśli dodatkowo na podpasce widzimy jasnoczerwoną krew oraz jeśli dodatkowo widzimy, że z naszego ciała wydostają się skrzepy lub kawałki tkanki, wówczas konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarze i zdiagnozowanie naszego problemu.

Przyczyny poronienia
Możliwe przyczyny wystąpienia poronienia to nieprawidłowa budowa szyjki macicy – o tym, że szyjka ma zły kształt powinien poinformować nas lekarz prowadzący ciążę już na samym początku. Nieprawidłowy kształt szyjki macicy to sygnał, że kobieta powinna być przez cały okres ciąży pod ścisłą opieką. Dodatkowo, za poronienie odpowiedzialny jest czasami nadmiar progesteronu. Ilość hormonu tego rodzaju krążącego we krwi może być regulowania farmakologicznie. Czasami także poronienie może być wywołane przez występowanie stanów zapalnych oraz przez obecność wirusów. Zdarza się czasami, że po wprowadzeniu ciał obcych do macicy płód zostaje również poroniony. Na przykład wskutek brutalnego gwałtu z użyciem przedmiotów takich jak butelka.

Poronienie wskutek wad genetycznych jaja
Nie zawsze poronienie jest podstawą do obaw. Zdarza się, że poronienie ma miejsce wtedy, gdy zarodek ma dużo obciążeń genetycznych – jest wówczas zbyt słaby, aby utrzymać się w brzuchu i po prostu musi zostać wydalony. O tym, że poronienie było spowodowane przez wady genetyczne jaja, lekarze mogą przekonać się dokonując badań laboratoryjnych części wydalonych wraz z łyżeczkowaniem.

Stany zapalne w czasie ciąży: czy mogą doprowadzić do poronienia?
Stany zapalne dróg rodnych i moczowych u kobiety, które są w ciąży, mogą być bezpośrednią przyczyną poronienia. Zarazki krążące w środowisku pochwy mogą doprowadzić do tego, że zaatakowany zostanie płód, wskutek czego nastąpi poronienie. Płód nie ma jeszcze własnego systemu odpornościowego i nie jest w stanie chronić się przed atakiem bakterii i wirusów, z którymi dorosła kobieta jak najbardziej radzi sobie sama lub z użyciem leków.

Czy w ciąży można leczyć się lekarstwami?
Wszelkie środki farmakologiczne, które pozwalają szybciej pozbyć się zarazków z dróg rodnych nie są zalecane do stosowania w czasie ciąży. Dlatego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o higienę dróg rodnych. Należy także wystrzegać się stosunku niezabezpieczonego prezerwatywą w czasie ciąży. Zdarza się, że lekarz dobiera teoretycznie bezpieczne leki celowane w przypadku silnych infekcji. Trzeba jednak wiedzieć, że pobieranie jakichkolwiek substancji chemicznych nie będzie obojętne dla płodu. Szczególnie, gdy mówimy o globulkach dopochwowych, czy antybiotykach indukowanych bezpośrednio do środowiska macicy.

Czynniki zwiększające ryzyko poronienia
Czego unikać, aby nie narażać się na poronienie ciąży? Poza standardowymi czynnikami, o których wie każdy z nas, takich jak uderzenia w brzuch, czy stres i chorowanie, koniecznie trzeba unikać zbyt gorących kąpieli. Warto też zaprzestać korzystania z kawy oraz wypijania napojów energetyzujących. Bezwzględnie też trzeba przestać się odchudzać w ciąży, a zwłaszcza brać tabletek, które wspomagają odchudzanie.

Jakich pokarmów unikać w ciąży?
Większość kobiet rezygnuje ze zjadania surowego mięsa: zapominają o ulubionym sushi barze lub o tatarach w restauracjach. Szczególnie niebezpieczne może być surowe mięso wołowe, w którym mogą znajdować się na przykład tasiemce. Należy także uważać z jedzeniem owoców morza lub serów pleśniowych. Koniecznie też zaprzestańmy palenia papierosów i wypijania alkoholu. Czerwone wino do obiadu być może w niektórych sytuacjach jest zdrowe, ale nie w czasie ciąży.
Naukowcy odkryli również, że szczególnie na poronienie jesteśmy narażeni podczas jesiennych i zimowych miesięcy, gdy panuje w powietrzu ogromne zanieczyszczenie. Sytuacja jest o tyle gorsza, jeśli mieszkamy na przedmieściach, gdzie pali się w kominkach i wiele osób dopuszcza się spalania toksycznych śmieci w piecach.

Unikaj czynników wywołujących skurcze macicy
Przed rozpoczęciem ciąży należy też uporać się z silnym kaszlem. Kaszel może być spowodowany refluksem, wspomnianym smogiem lub wadami genetycznymi związanymi z podatnością gardła na podrażnienia. Problem może też leżeć w astmie. Wszystkie te problemy trzeba zdiagnozować i usunąć przed zajściem w ciąże. Silny kaszel może doprowadzić do skurczów macicy, a te w dalszej kolejności do przedwczesnego poronienia. Skurcze mogą także być spowodowane przez silną biegunkę oraz przez wymiotowanie. Dlatego jedzenie czegokolwiek, co może nas doprowadzić do wymiotów, tudzież wejście na teren wesołego miasteczka może być ryzykowne, jeśli po takich atrakcjach silnie wymiotujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here