Stan przedzawałowy - jak zapobiegać?

Choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych chorób, na które chorują osoby zwłaszcza w starszym wieku. Jednak niestety w ostatnim czasie ten wiek się obniża. Coraz młodsze osoby zaczęły zgłaszać rożnego rodzaju dolegliwości. Prawdopodobnie ze względu na zupełnie inny styl życia, jaki dzisiaj jest prowadzony przez młode osoby. Zazwyczaj jest to siedząca praca, stres, brak aktywności fizycznej i nieodpowiednie odżywianie. Choć wydają się to proste przyczyny, to zapewne komplikacje z nich wynikające już takie nie są. Jednym z nich jest zawał, który może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jednak zawal daje wcześniejsze oznaki w rożny sposób i można mu zapobiegać. Na pewno należy dobrze słuchać swojego organizmu i miejsca bólu. Dzięki wcześniejszemu wykryciu problemu możemy zatrzymać rozwój dolegliwości, które prowadzą do zawału i innych jego powikłań.

Objawy stanu przedzawałowego.
Objawów stanu przeciwzawałowego może być wiele. Dużo zależy od umiejętności rozpoznania u siebie pierwszych objawów. Następnie odpowiednia diagnostyka będzie w stanie rozpoznać stadium, dzięki któremu lekarz będzie mógł zalecić odpowiednią kurację zdrowotną. Stan przedzawałowy zaczyna występować w momencie, gdy do serca nie dopływa odpowiednia ilość krwi oraz tlenu, przez co nie może ono prawidłowo funkcjonować. Serce jest centrum naszego organizmu, dlatego też powinniśmy o nie zadbać i robić wszystko, aby utrzymać je w dobrej kondycji. To dzięki niemu żyjemy i możemy się rozwijać na tym świecie. Szkoda, więc zaprzepaścić taką szansę. Stan przedzawałowy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn objawia się w bardzo podobny sposób. Mianowicie jest to przede wszystkim ból w środkowej lub lewej części klatki piersiowej, czyli w okolicach serca. To ono daje nam znać, że dzieje się z nim coś niedobrego. To jest jak wołanie o pomoc i przebudzenie, dzięki któremu powinniśmy dokonać zmian w swoim życiu. Brak zwrócenia uwagi na tego rodzaju ból prowadzi do konsekwencji, które mogą sprawić w naszym życiu i życiu naszych bliskich o wiele więcej problemów. Jeżeli chodzi o charakter bólu to może być on piekący, duszący lub rwący. Odczucia mogą być rożne, na pewno daje wrażenie napierania na mostek i nie da się go przeoczyć. Im bliżej zawału, tym ból utrzymuje się dłużej, a jednocześnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie w życiu. Pierwsze objawy mogą również być odczuwalne po wysiłku fizycznym, któremu towarzyszą duszności. Dodatkowymi jednak bardziej drobnymi objawami stanu przeciwzawałowego są między innymi nudności, gorsze samopoczucie, lęk, obfite pocenie się, a nawet zawroty głowy. U kobiet może dochodzić do omdleń.

Co zrobić po rozpoznaniu stanu przeciwzawałowego?
Na pewno konieczna będzie wizyta u specjalisty od chorób sercowych i konkretna diagnoza. Warto zmierzyć ciśnienie, a w przypadku naprawdę silnego bólu wezwać karetkę pogotowia. Osoba z takim stanem powinna unikać ruchu i dużo odpoczywać. Niestety nie jest to moment na aktywność fizyczną, w tym momencie jest już za późno. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań dokonana zostaje diagnoza, która weryfikuje stan serca oraz w sposób mechaniczny poprawiona zostaje drożność tętnicy doprowadzającej krew do serca. Dobrze jest wspomnieć również o tym, że wielkość bólu oraz dolegliwości związana jest z rodzajem niedrożnej tętnicy. Najgorszy ból oraz powikłania mogą nastąpić po zablokowaniu głównej tętnicy.

Stan przedzawałowy – jak leczyć?
Stan przedzawałowy jest jedynie oznaką nieprawidłowości, jakie zachodzą w sercu i układzie krwionośnym. Dopiero jego zaniedbanie może prowadzić do zawału serca. Serce jest na tyle silnym organem, że można mu przeciwdziałać. Na pewno konieczna będzie zmiana stylu życia, wzrost aktywności fizycznej oraz chociaż wielu osobom może wdawać się to niemożliwe to również zmniejszenie ilości stresu. Dobrą wiadomością jest fakt, że zmieniając styl życia oraz jedząc pełnowartościowe produkty, organizm o wiele łatwiej radzi sobie z wszelkiego rodzaju stresem. A więc niezwykle istotna jest dieta, która będzie miała za zadanie usprawnić funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza układu krwionośnego. W diecie powinno się znaleźć na pewno mniej soli, niezdrowych tłuszczów oraz cukrów. Są to jedne z najbardziej zaburzających pracę organizmu produktów. Można zastosować oczywiście zamienniki. Zamiast zwykłej soli używać sól himalajską lub kłodawską. Zawierają one minerały, które dodatkowo odżywią ciało. Podobnie sprawa wygląda z cukrem białym, który można zastąpić cukrem brzozowym lub innym zamiennikiem cukru, a jest, w czym wybierać. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest również, aby nasze kubki smakowe oraz podniebienie było zaspokojone. Jeżeli chodzi o tłuszcze, to również trzeba zastanowić się nad zamiennikami i wybierać takie, które będą nam służyły. Zdrowe tłuszcze takie jak omega 3 są niezbędne dla naszego funkcjonowania. Zawarte są nie tylko w rybach, lecz również w tłuszczach roślinnych, takich jak olej konopny czy kokosowy. Każdy z nich przysłuży się poprawie zdrowia oraz dzięki nim łatwiej będzie nam zmagać się z codziennymi wyzwaniami i wspomnianym już stresem.

Aktywność fizyczna.
Myśląc o aktywności fizycznej niektóre z osób na pewno mają w głowie mnóstwo wątpliwości. Rozpoczynając ćwiczenia po długiej przerwie trzeba pamiętać o stopniowaniu wysiłku, aby nie przeciążyć mięśni. Na pewno ważna jest rozgrzewka i ich rozciągnięcie. Rodzajów aktywności jest tak dużo, że można wybierać do woli. Jeżeli ktoś nie lubi biegać, to może wybrać się na sale fitness lub basen. W cieple dni odpowiedni może być rower. Ćwiczenia na świeżym powietrzu dodatkowo dotlenią organizm, dzięki czemu cały układ krwionośny będzie funkcjonował duże lepiej. Rady specjalistów, takich jak dietetyk lub trener personalny na pewno spowodują dodatkową poprawę jakości wykonywanych ćwiczeń, a w rezultacie poprawę zdrowia oraz sylwetki. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni będą z tego zadowoleni. Poprawa wyglądu podczas zmiany stylu życia, w przypadku zaburzeń zdrowotnych jest wspaniałym efektem ubocznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here