Pierwsze oznaki ciąży

Teoretycznie pierwszych objawów ciąży nie da się nie zauważyć bądź je zbagatelizować, a jednak przypadki, w których kobieta dowiaduje się o swoim stanie dopiero po paru miesiącach, wciąż się zdarzają. Kobiece organizmy są bardzo różne i z tego powodu inaczej reagują na tworzące się w nich nowe życie. Pierwsze oznaki ciąży mogą być tak niewyraźne i nieznaczące, że nietrudno pomylić je z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, przeziębieniem lub jeszcze inną zwykłą chorobą. Bywa również i tak, że przyszła matka cały czas się zabezpiecza i stosuje różne środki antykoncepcyjne, dlatego nawet nie dopuszcza do siebie myśli, iż mogłaby być w ciąży – a przecież nawet takie metody czasem okazują się nieskuteczne. Jak zatem można ocenić samodzielnie swój stan? Po czym rzeczywiście najłatwiej da się rozpoznać, że jest się w ciąży i już niedługo rozpocznie się ten nowy niesamowity etap w życiu, próbując odnaleźć się w roli matki? Oczywiście najskuteczniejszą metodą w tej sytuacji byłaby po prostu wizyta u lekarza, ale rzadko kiedy kobiety tak od razu się na nią decydują. Wcześnie przeglądają Internet i wyszukują w nim najczęściej powtarzające się, pierwsze objawy ciąży. A na co wtedy natrafiają?

Te pierwsze oznaki zajścia w ciążę bywają bardzo mylące. Niektórym kobietom, które po prostu złapały przeziębienie, może się wydawać, że spodziewają się dziecka, podczas gdy te, które w tej ciąży są naprawdę, bagatelizują zupełnie nietypowe objawy wysyłane przez ich organizmy. Nie mają czasu na to, by jakkolwiek się nimi przejmować. Skoro cały czas stosują tę samą metodę antykoncepcyjną, nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że mogłaby ona nagle przestać działać. A te pierwsze objawy ciąży dość mocno przypominają oznaki standardowych i zwykłych chorób. Częstokroć są mylone z przeziębieniem, grypą, a nawet zatruciami pokarmowymi – zwłaszcza gdy kobieta zaczyna cierpieć na mdłości, źle reaguje na różne pokarmy i zdarza jej się wymiotować tuż po zjedzeniu nawet ulubionego i świeżego dania. Ta błędna interpretacja objawów może też przyjmować odwrotną postać. Jeżeli kobieta nade wszystko pragnie zostać matką i już od dłuższego czasu stara się zajść w ciążę, każdą poranną mdłość lub bóle brzucha traktuje jak pierwszy symptom ciąży. Najlepiej więc zapoznać się z tymi prawdziwymi oznakami błogosławionego stanu, aby potrafić je umiejętnie rozpoznawać. Każda kobieta może to zrobić. Wystarczy, że zwiększy swoją wiedzę w obrębie tego tematu.

Kiedy zatem można zacząć dostrzegać te pierwsze oznaki ciąży? Po jakim czasie od momentu zapłodnienia organizm wysyła swojej „właścicielce” różne symptomy i sygnały, próbując poinformować ją o tym, że niedługo jej rodzina się powiększy, a ona sama teraz powinna zacząć o siebie jeszcze lepiej dbać? Zazwyczaj do uwidocznienia się tych pierwszych objawów dochodzi po około jednym tygodniu – liczonym od chwili samego zapłodnienia. Kobieta, w której organizmie zaczyna rozwijać się nowe życie, przechodzi prawdziwą burzę emocji, gdyż jej układ hormonalny zaczyna po prostu wariować. Może to przypominać typowy zespół napięcia miesiączkowego. Nieraz zatem gdy dojdzie do wystąpienia pierwszych oznak ciąży kobietom wydaje się, że po prostu niedługo dostaną okres. Jednego dnia są bowiem szczęśliwe, mają mnóstwo energii i pragną obdarować nią wszystkich wokół, a już następnego dopada je poważna chandra – kładą się więc do łóżka, zapominają o całym świecie i jedyną czynnością, na którą mają ochotę, jest leżenie bądź spanie. Zmiany nastrojów to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Niemalże żadna kobieta nie jest w stanie go uniknąć. Momenty silnego rozdrażnienia przeplatają się z uczuciem radości, a płacz w ciągu kilku sekund przemienia się w salwę śmiechu. Takie burze nastrojów bywają nie do wytrzymania, jednak kobiety zwalają całą winę na swoje przemęczenie, zestresowanie lub wspomniany już PMS. A przyczyną całego zamieszania może być po prostu ciąża.

Pierwsze oznaki ciąży ujawniają się przede wszystkim w stanie emocjonalnym samej kobiety. Nie dość, że staje się ona bardziej wybuchowa i nieobliczalna, to jeszcze dopada ją skrajne zmęczenie. Nawet jeśli do tej pory była taką osobą, której wszędzie było pełno i zawsze z przyjemnością brała na siebie kolejne obowiązki i zabierała różne projekty z pracy do domu, teraz każdego dnia potrafi marzyć wyłącznie o odpoczynku. Niby zmusza się do kontynuowania swoich codziennych działań, ale ma na to coraz mniej ochoty, siły i motywacji. Zanika jej naturalna żywiołowość i energiczność. Zmęczenie wynikające z zajścia w ciążę można w prosty sposób odróżnić od tego, którego powodem jest zwykłe przemęczenie codziennymi obowiązkami lub brak snu. Różnica wynika tutaj w samym czasie. Podczas gdy to codzienne zmęczenie może minąć po przyjemnie spędzonym weekendzie, tak to wywołane przez ciążę nigdy nie znika – choćby nawet przyszła matka wylegiwała się całymi dniami w łóżku i nie robiła kompletnie nic. A jak poradzić sobie z takim objawem? Najlepiej wygospodarować sobie więcej czasu na relaks i zajmowanie się własnymi pasjami. Kobieta w ciąży musi dbać o siebie i o swoje dziecko. Jeżeli więc czuje, że jest naprawdę zmęczona, nie powinna zmuszać się do pracy, gotowania czy sprzątania – lepiej będzie, jak po prostu położy się do łóżka, poczyta ulubioną książkę lub obejrzy przyjemny film. Taka aktywność na pewno poprawi jej nastrój i pozwoli jej się odprężyć.

Do pierwszych objawów ciąży lekarze zaliczają również brak apetytu. Mimo iż ten błogosławiony stan kojarzy się z czymś zupełnie odwrotnym – bezustannym obżarstwem i ochotą na nietypowe, niejedzone dotychczas dania – czasem organizm, w którym doszło do zapłodnienia, reaguje na ten nowy stan obniżeniem poziomu łaknienia. Kobieta, która zaczyna spodziewać się dziecka, całkowicie przestaje odczuwać jakikolwiek głód. Jest w stanie wytrzymać nawet kilkanaście godzin bez jedzenia, a czasem na widok nawet swojego ulubionego dania dostaje silnych mdłości. Przyczyny tego objawu bywają różne. Najważniejsze jest jednak to, że brak apetytu zawsze samoistnie mija, a łaknienie już po paru tygodniach zaczyna powracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here